کرونا ویروس چیست

ویروس کرونا در بسیاری از کشورهای جهان شیوع پیدا کرده و جان بسیاری را گرفته است. دبیرکل سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده که “کُووید ۱۹” (بیماری ای که ویروس کرونا عامل آن است) به مرحله همه‌گیری جهانی رسیده است.

تاکنون ابتلای بیش از ۱۰۰ هزار نفر به این ویروس گزارش شده و هزاران تن جان خود را به دلیل این بیماری از دست داده اند.

شیوع ویروس کرونا از چین آغاز شد و مرکز بیماری شهر ووهان با تقریبا ۹ میلیون نفر جمعیت بوده است. اکنون بیماری در بیش از ۱۱۰ کشور گسترش پیدا کرده و گسترش آن در ایران و ایتالیا از سوی کارشناسان “بسیار جدی”‌ خوانده شده است.

درباره ویروس جدید چه می‌دانیم؟

پژوهشی که در چین درباره این بیماری انجام شده و طی آن پرونده ۴۴ هزار بیمار بررسی شده، نشان می دهد که بیش از ۸۰ درصد بیماران نشانه های خفیفی از بیماری داشتند، در حالی که سالمندان، مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای و کادر پزشکی بیشتر در معرض خطر بوده‌اند.

طبق داده‌های مرکز کنترل و پشگیری از بیماری‌های چین (سی‌سی‌دی‌سی)، ۴/۷ درصد از موارد بیماری حاد بوده است.

این نوع ویروس جزو خانواده بزرگی از ویروس‌هاست که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری سارس را شامل می‌شود.

سارس در سال ۲۰۰۲ در چین باعث ابتلای بیش از هشت‌هزار نفر و مرگ ۷۷۴ نفر از آنها در جهان شد

علائم ویروس جدید چیست؟

در معمولی‌ترین حالت این ویروس باعث سرماخوردگی می‌شود اما در مواردی باعث سندروم حاد تنفسی یا همان “سارس” می‌شود. نشانه‌های ابتلا به این ویروس در انسان تب، سرفه، نفس نفس زدن و تنگی نفس است.

کرونا در ایران

راه‌های پیشگیری از ابتلا به بیماری

کرونا ویروس

ویروس چقدر خطرناک است؟

گرچه به نظر می رسد اوج بیماری کووید ۱۹ در چین سپری شده،‌ ولی در سایر نقاط جهان به سرعت در حال گسترش است و در بعضی موارد،‌ تعداد مبتلایان هر هفته دو برابر می شود.

محققان بر این باورند که در هر هزار مورد ابتلا به این بیماری،‌ بین پنج تا ۴۰ مورد به مرگ منجر می شود. بهترین تخمین ۹ نفر در هر هزار نفر یا یک درصد است. مدیر سازمان بهداشت جهانی بتازگی گفت که در سطح جهانی، حدود ۳/۴ درصد از مبتلایان به کووید ۱۹ می میرند.

علت پایینتر بودن تخمین محققان از میزان مرگ بیماری،‌ این است که همه موارد بیماری گزارش نمی شوند.

احتمال مرگ به چندین عامل بستگی دارد از جمله سن،‌ جنسیت، وضعیت عمومی سلامت و امکانات بهداشت و درمان در محلی که در آن زندگی می کنید.

البته نباید از نظر دور داشت که تخمین میزان مرگ و میر بیماری مشکل است،‌ زیرا بسیاری از موارد غیرحاد از بیماری گزارش نمی شوند. افزون بر این،‌ رسیدن بیمار به مرحله بهبود یا مرگ زمانبر است،‌ پس اگر همه موارد بیماری را در نظر بگیریم که هنوز دوره آنها کامل نشده،‌ میزان مرگ را کمتر از حد واقعی برآورد خواهیم کرد.

محققان اطلاعات و شواهد را در کنار یکدیگر در نظر می گیرند تا بتوانند تصویری از میزان مرگ و میر بیماری به دست آوردند.

پیشگیری از کرونا ویروس

راههای انتقال کرونا

ویروس کرونا چطور منتقل می شود؟

مانند سرماخوردگی و آنفلوآنزا، این بیماری نیز از طریق ترشحات تنفسی فرد بیمار هنگامی که او سرفه یا عطسه می کند، منتقل می شود. قطرک های پخش شده روی سطوح می نشینند و ویروس از طریق دست های دیگران، به آنها منتقل می شود.

مردم هنگامی که دهان،‌ بینی و چشمان خود را لمس می کنند به این بیماری مبتلا می شوند.

ویروس جدید موجب عفونت ریه می‌شود و با سرفه و عطسه همراه است.

دوره نهفتگی بیماری چند روز است؟

کارشناسان می گویند که به طور متوسط پنج روز طول می کشد که فرد آلوده به ویروس،‌ نشانه های بیماری را بروز دهد. البته بعضی از بیماران در مدتی بسیار بیشتر از این، علایم را نشان می دهند.

به گفته سازمان بهداشت جهانی، دوره نهفتگی بیماری تا ۱۴روز است ولی بعضی از محققان می گویند تا ۲۴ روز هم طول می کشد.

بیماری در فرد بهبود یافته ایمنی ایجاد می کند؟‌

هنوز زود است بتوان با قطعیت پاسخ این سئوال را داد. این ویروس از اواخر دسامبر ۲۰۱۹ شایع شده، ولی تجربه ای که از سایر ویروس ها از جمله انواع دیگر ویروس کرونا داریم،‌ این است که بدن فرد بهبود یافته آنتی بادی هایی تولید می کند که او را در برابر این بیماری محافظت می کند.

در مورد سارس و سایر ویروس های کرونا،‌ ابتلای مجدد دیده نشده است. البته گزارش هایی از چین رسیده مبنی بر این که افرادی که از بیمارستان مرخص شده بودند، آزمایش کرونایشان مثبت بوده است ولی در مورد این آزمایش ها مطمئن نیستیم.

این ویروس چطور متوقف می‌شود؟

فعلا واکسنی برای این ویروس وجود ندارد. بنابراین تنها راه جلوگیری از سرایت آن تشخیص زودهنگام و درمان بیمار در قرنطینه است.

باید به دنبال افرادی گشت که با بیماران این ویروس در تماس بوده‌اند و آنها را زیر نظر گرفت.

در قدم بعدی باید محدودیت‌های مسافرتی ایجاد کرد و از گردهمایی‌های عمومی جلوگیری کرد،‌ اقدامی که در بعضی کشورها مانند ایتالیا که شیوع ویروس در آن گسترده شده،‌ به اجرا گذاشته شده است.

جداسازی خود از دیگران یعنی چه؟

جداسازی (ایزوله) یعنی که به مدت ۱۴ روز در خانه بمانید؛ به سر کار، مدرسه یا سایر محیط های عمومی نروید و سوار وسایل نقلیه عمومی نشوید. باید از سایر افرادی که در خانه زندگی می کنند هم دور بمانید.

برای خرید روزمره یا دارو باید از دیگران کمک بگیرید که اقلام مورد نیاز را در منزل شما بگذارند، ولی نباید کسی به دیدنتان بیاید.

اگر حیوان خانگی دارید از آن دور بمانید. اگر اینکار امکانپذیر نیست،‌ دست هایتان را قبل و بعد از تماس با حیوان، بشویید.

منبع مقاله: bbcpersian