زمان مورد نیاز برای مطالعه: 9 دقیقه

استون 

همه ی ما به خصوص خانم ها با واژه ی استون به خوبی آشنایی داریم و آن را به عنوان پاک کننده لاک ناخن می شناسیم. اما اگر بخواهیم شما را به طور علمی با واژه ای به نام استون آشنا کنیم و در واقع به سوال استون چیست پاسخ دهیم باید بگوییم که این ماده با نام علمی پروپانون شناخته شده و مهمترین و اولین عضو از گروه کتون ها به حساب می آید.

اگر بخواهیم حالت این ماده را بیان کنیم باید بگوییم پروپانون در گروه مایعات قرار می گیرد که این مایع سمی و بی رنگ می باشد. اگر بخواهیم این ماده را از روی بوی آن شناسایی کنیم باید بگوییم بویی خوب، شبیه به بوی میوه دارد و به طور کلی بوی تند و خشنی را می توان از آن استنشاق کرد.(فروش استون در فروشگاه ایکس شیمی. جهت خرید استون و اطلاع از قیمت تماس حاصل فرمایید).

استون را می توان یکی از حلال های خوب برای ترکیبات آلی به خصوص اتانول، بنزن و اتر در نظر گرفت و این حلالیت به دلیل وجود خاصیت قطبیت بالای استون می باشد. علاوه بر این موارد می توان به حلالیت این ماده در آب که از خصوصیات بارز آن می باشد هم اشاره کرد. شاید تعجب برانگیز باشد که بگوییم این ماده در بدن انسان و در واقع بهتر است بگوییم در خون و ادرار انسان هم یافت می شود. میزان این ماده شیمیایی در خون افرادی که به بیماری دیابت مبتلا می باشند بیشتر می باشد.

استون

استون چیست

در علم شیمی استون را با فرمول شیمیایی  CH3)2CO) می شناسند. در ساختار این ماده شیمیایی یک پیوند کوالانسی وجود دارد. از خواص دیگر این ماده می توان به نقطه ی جوش، نقطه ی اشتعال و نقطه ی ذوب آن اشاره کرد. استون در دمای 5605 درجه سانتی گراد به جوش می آید، در دمای _94.07 ذوب و در دمای _16.99 مشتعل می شود.

ذکر این نکته در رابطه با این ماده جالب توجه است که در دمای 465 درجه سانتی گراد به خودی خود مشتعل می شود. برخورد مستقیم پروپانون با پوست می تواند باعث سوزش و آسیب رسیدن به پوست شود. نوشیدن این مایع سمی می تواند باعث بیهوشی و وارد شدن آسیب به مخاط دهان شود و قسمت های مختلف بدن شود. بنابراین در استفاده از آن باید به نکات ایمنی توجه کرد.

فرمول استون

اطلاعات بیشتر در شرکت مرک آلمان

استون چگونه درست می شود

برای تولید استون (چه به صورت صنعتی و چه به صورت آزمایشگاهی) از روش های مختلفی می توان استفاده کرد. معمولا از سه روش اصلی برای تولید این ماده استفاده می کنند که در ادامه به بررسی هر یک از این روش ها می پردازیم.

1_ روش واکر_هوخست

این روش که از اکسیداسیون مستقیم پروپن انجام می گیرد جالب ترین روش تولید پروپانون شناخته می شود. بر اساس این روش پروپن را با اکسیژن هوا به وسیله کاتالیستی به نام PdCl2 در دمای 110 تا 120 درجه سانتی گراد و فشار 10 تا 14 بار وارد واکنش می کنند. نتیجه ی این واکنش به تولید پروپانون ختم می شود.

CH3CH = CH2 + 0.5 O2 → CH3COCH3

استفاده از کاتالیزور در این واکنش می تواند به دو صورت اتفاق بیفتد. روش اول به این شکل است که پروپن و اکسیژن به طور همزمان با کاتالیزور وارد واکنش شوند و در واقع واکنش یک مرحله ای باشد و روش دوم این گونه می باشد که در ابتدا پروپن با کاتالیزور وارد واکنش شده و سپس با اکسیژن وارد واکنش می شود. در این روش شاهد انجام دو مرحله می باشیم.

دومین روش از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه تر می باشد و به همین دلیل این روش مورد استفاده بسیاری از تولید کنندگان قرار می گیرد.

فروش استون

2_ روش واکر

این روش که به اکسید کردن ایزوپروپیل الکل معروف می باشد در دمایی بین 400 تا 600 درجه سانتی گراد و با حضور کاتالیزگر هایی مانند نقره یا مس انجام می گیرد. هم چنین این واکنش را می توان در دمایی بین 300 تا 400 درجه سانتی گراد با حضور کاتالیزگر اکسید روی انجام داد. هر دو واکنش به تولید استون ختم می شوند.

(CH3)2CHOH + 0.5 O2 → CH3COCH3 + H2O

(CH3)2CHOH → CH3COCH3 + H2

3_ فرآیند هوک

در این فرآیند تولید استون به عنوان محصول جانبی شناخته می شود. این روش که به روش کیومن معروف می باشد از پروپیلن به صورت غیر مستقیم برای تولید استون استفاده می کنند. امروزه بیشترین حجم تولید پروپانون جهان از طریق همین روش انجام و به بازار عرضه می شود.

ساز و کار این روش برای تولید استون به این شکل است که بنزن به وسیله ی پروپیلن آلکالی می شود و کیومن تولید می شود. کیومن تولید شده در مجاورت اکسیژن هوا اسید شده و پروپانون و فنول تولید می شود. محصول این واکنش دو ماده می باشد و از این جهت مورد توجه تولید کنندگان قرار گرفته است.

خرید استون صنعتی

کاربرد استون

برای رسیدن به پاسخی روشن تر در رابطه با سوال استون چیست می توان به کاربرد های آن پرداخت. همان طور که می دانید موارد مصرف این ماده شیمیایی در صنایع مختلف زیاد است بنابراین در این مطلب سعی می کنیم به مواردی در این حوزه اشاره کنیم. قبل از اشاره به موارد کاربرد استون باید گفت همه ی کاربرد ها و موارد فروش استون بر اساس خاصیت حل کنندگی بالای آن می باشد.

1_ می توان گفت یک سوم خرید استون در جهان مربوط به صنایعی است که می خواهند از استون به عنوان یک حلال صنعتی استفاده کنند.

2_ یک چهارم حجم تولیدی این محصول در جهان برای تولید سیانوهیدرین و متیل متال آکریلیت مورد استفاده قرار می گیرد.

3_ در صنایع پلاستیک و رزین از این ماده شیمیایی به عنوان حلال استفاده می کنند. پروپانون یکی از حلال هایی است که می تواند به خوبی پلاستیک ها، رزین های طبیعی و فیبر ها را در خود حل کند. در این صنعت برای رقیق کردن رزین پلی استر، حل کردن اپوکسی ها، پاک کردن ابزار و تجهیزات و کریستال های سیانور از این ماده استفاده می کنند.

3_ در بسیاری از صنایع که به رنگ آمیزی فلزات می پردازند از این ماده شیمیایی استفاده می کنند. معمولا قبل از رنگ آمیزی فلزات از استون به عنوان پاک کننده استفاده می کنند.

4_ یکی از کاربرد های مهم پروپانون استفاده از آن به عنوان ضد زنگ در صنایع مختلف به خصوص در صنعت فلزات می باشد.

5_ در صنعت دارو سازی استفاده از این محصول را به فراوانی می توان دید. در این صنعت برای تولید دارو از این ماده به عنوان حل کننده استفاده می کنند.

6_ حدود یک پنجم از استون تولید شده در جهان برای تولید بیسفنول مورد استفاده قرار می گیرد. بیسفنول ماده ای شیمیایی برای ساخت انواع پلیمر ها مانند پلی اورتان ها، پلی کربنات ها و رزین های اپوکسی می باشد.

7_ در تمام آزمایشگاه هایی که در جهان وجود دارد می توان مصرف این ماده شیمیایی را دید. در آزمایشگاه ها برای شستشوی ظروف آزمایشگاهی از این ماده استفاده می کنند. علت استفاده استون در آزمایشگاه ها را می توان قیمت پایین و خاصیت فرار بودن آن دانست.

8_ بخش آرایشی و بهداشتی هم از کاربرد پروپانون بی بهره نمانده است و در ساخت انواع مواد آرایشی از این محصول می توان استفاده کرد.

9_ در تولید انواع چسب، تینر، جوهر های چاپ، واکس، رنگ، انواع پارچه و … نیز می توان از این ماده استفاده کرد.

10_ رایج ترین کاربرد این محصول را هم که در ابتدای این مطلب به آن اشاره کردیم می توان از بین برنده لاک ناخن ها دانست که از این کاربرد می توان با عنوان کاربرد خانگی یاد کرد.

11_ در بسیاری از صنایع از این ماده به عنوان خشک کننده استفاده می کنند چرا که به راحتی با آب حل می شود و خاصیت فرار بودن دارد.

کاربرد استون

msds استون

با وجود کاربرد هایی که پروپانون در صنایع مختلف دارد و به عنوان یک ماده کاربردی شناخته می شود، با این حال مضراتی هم برای آن می توان در نظر گرفت. این مضرات می تواند در رابطه با انسان و یا حتی محیط زیست باشد. به همین دلیل لازم است در استفاده از آن جانب احتیاط رعایت شود.

شاید بپرسید که با توجه به این که خود بدن به طور طبیعی استون را تولید می کند آیا باز هم وجود آن می تواند برای انسان مضر باشد. در پاسخ به این سوال باید گفت این ماده در صورتی برای بدن مفید خواهد بود که به طور طبیعی توسط خود بدن تولید شده باشد و از خارج بدن به آن وارد نشود.

بوییدن این ماده در صورتی که غلظت آن بالا باشد می تواند به کبد آسیب برساند. هنگام کار کردن با استون استفاده از عینک ایمنی را به هیچ وجه فراموش نکنید چرا که ممکن است صدمات غیر قابل جبرانی به چشم ها وارد کند. هم چنین کار کردن به مدت طولانی با این محصول می تواند به طور مستقیم بر اعصاب فرد تاثیر گذاشته و حتی در بعضی موارد ظرفیت تولید مثل در آقایان را کاهش داده و ریسک زایمان پر خطر در خانم ها را افزایش دهد.

در رابطه با مضراتی که استون بر روی محیط زیست دارد باید بگوییم گرچه این ماده به طور طبیعی در گیاهان و درختان وجود دارد اما با این حال فرآیند های صنعتی که امروزه رشد قابل توجهی یافته اند می تواند اثر مخربی را بر روی محیط زیست داشته باشد.

شاید در این رابطه سوالی که برای شما پیش آید این باشد که استون ماده ای فرار است پس چگونه می توان اثر مخرب بر روی محیط زیست داشته باشد. در پاسخ باید گفت درست است که این ماده فرار است و بعد از مدتی تبخیر می شود اما در همان مدت زمان کوتاه می تواند اثرات مخرب خود را داشته باشد.

نکات ایمنی استون

مایع و بخار بسیار قابل اشتعال است.
باعث تحریک جدی چشم می شود.
ممکن است باعث خواب آلودگی یا سرگیجه شود.
تعدد تعداد دفعات قرار گرفتن در معرض آن ممکن است باعث خشکی پوست یا ترک خوردگی شود.
از گرما، سطوح گرم، جرقه ها، شعله های آتش باز و سایر منابع احتراق دور نگه داشته شود.
سیگار کشیدن ممنوع.

در صورت تماس با چشم ها: برای چند دقیقه با احتیاط با آب بشویید. در صورت وجود لنز، لنزها را جدا کرده و به شستشو ادامه دهید.
در مکانی دارای تهویه مناسب نگهداری کنید. درب ظرف را محکم بسته نگه دارید.

خطر مسمومیت خطر آتش زا بودن

به این موارد دقت کنید

در رابطه با این محصول باید توجه داشته باشید که به هیچ وجه آن را با موادی مانند کلر، برم، نیتریک اسید، تری کلرو متان و سولفوریک اسید ترکیب نکنید چرا که استون با این مواد سازگاری ندارد و ممکن است مشکلات جدی را به وجود آورد. هم چنین به دلیل خاصیت اشتعال زایی که این ماده شیمیایی دارد از قرار دادن آن در کنار حرارت یا مواد سوختنی خودداری کنید و حتما آن را در جای خنک که دسترسی به تهویه مناسب وجود داشته باشد نگهداری کنید. در صورتی که این ماده دچار آتش سوزی شود استفاده از آب به عنوان خاموش کننده موثر نخواهد بود و آب این توانایی را نخواهد داشت که آن را به نقطه ی زیر اشتعال هدایت کند. بنابراین بهترین گزینه برای خاموش کردن آن می تواند پودر خشک شیمیایی و کربن دی اکسید باشد. استفاده از لباس مخصوص، دستکش مناسب و عینک را فراموش نکنید و اگر پوست شما با استون تماس یافت فورا ناحیه مورد تماس را با آب ولرم به مدت طولانی بشویید.

استون از کجا بخریم

امروزه سایت ها و مراکز فراوانی در حوزه خرید و فروش استون به فعالیت می پردازند و این امکان را برای شما به وجود می اوردند که استون مورد نیاز خود را تهیه کنید. معمولا این مراکز اقدام به فروش استون به دو صورت عمده و خرده می کنند و می توانند حجم عمده نیاز شما را هم پوشش دهند.

معمولا در خرید استون غلظت و قیمت آن از موضوعات مهمی می باشند که باید مورد بررسی قرار گیرند.  با توجه به این که از این ماده شیمیایی در چه کاری و در چه محیطی استفاده خواهیم کرد می توانیم غلظت آن را انتخاب کنیم. معمولا واحد های فروش مشاورانی دارند که می توانند در خرید استون به شما کمک کنند و در رابطه با غلظت و قیمت آن شما را راهنمایی کنند.

قیمت استون

قیمت این محصول با توجه به قیمت مواد اولیه آن تعیین می شود و با توجه به این که این ماده از پروپن تولید می شود قیمت پروپن در تعیین قیمت آن بسیار تاثیر گذار خواهد بود. با توجه به این که استون در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد قیمت آن بر روی محصولات دیگر مانند محصولات شیمیایی می تواند تاثیر گذار باشد. بزرگ ترین تولید کنندگان استون در جهان را می توان دو شرکت آلمانی به نام های مرک و زیگما آلدریچ دانست که در حجم بالایی به فروش استون می پردازند. به هنگام خرید استون از مراکز مختلف می توانید کاتالوگ ایمنی محصول را نیز دریافت کنید و طبق توصیه های آمده در کاتالوگ عمل کنید.

خرید استون از ایکس شیمی

هنگام خرید استون از شرکت معتبر ایکس شیمی ، با در دسترس بودن انواع مختلف گرید آزمایشگاهی و صنعتی تضمین می‌کند که مشتریان محصول مناسبی را برای رفع نیازهای خاص خود پیدا می‌کنند. درجات مختلف خلوص ارائه شده توسط ایکس شیمی امکان کاربردهای دقیق در صنایع مختلف را فراهم می کند و گزینه هایی را برای کسانی که به دنبال حلال های با کیفیت بالا برای تحقیقات یا فرآیندهای تولید هستند، ارائه می دهد. با اطمینان از سطوح خلوص ثابت، مشتریان می توانند برای ارائه عملکرد قابل اعتماد در آزمایشات آزمایشگاهی، فرآیندهای شیمیایی و کاربردهای صنعتی خود به استون ایکس شیمی اعتماد داشته باشند.

علاوه براین، تنوع گریدهای استون موجود در این مجموعه فرصت‌هایی را برای رویکردهای نوآورانه در سنتز شیمیایی، فرآیندهای استخراج و توسعه فرمول‌سازی باز می‌کند. مشتریان به طیف وسیعی از گزینه ها دسترسی دارند که نیازهای منحصر به فرد آنها را برآورده می‌کند و در عین حال استانداردهای کیفیت دقیق را نیز رعایت می کند.

خرید استون در مجموعه اکسیر تامین تجارت ماندگار (ایکس شیمی) امکان پذیر می‌باشد. جهت اطلاع از موجودی و قیمت و همچنین خرید استون با همکاران ما در بخش فروش تماس حاصل فرمایید.

3 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

4 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مبینا
مبینا
3 ماه قبل

استونی که برای لاک استفاده میشه هم 99 درصد هست ؟

محمدعلی
محمدعلی
18 روز قبل

استونی که برای برق انداختن چراغ ماشین استفاده می‌شود درصدش چقدر است وآیا در بازار موجود هست