زمان مورد نیاز برای مطالعه: 5 دقیقه

فروش تولوئن

فروشگاه ایکس شیمی فعال در حوزه فروش مواد شیمیایی گرید آزمایشگاهی و صنعتی، آماده فروش تولوئن آزمایشگاهی با گریدهای معمولی و HPLC  با قیمت مناسب می باشد(جهت اطلاع از قیمت و خرید تولوئن تماس حاصل فرمایید.

آیا تاکنون هنگام رنگ کاری عطر و بویی را حس کرده‌اید؟ آن عطر و بو از تولوئن است. تولوئن یک ترکیب شیمیایی مایع است که در ساخت بسیاری از محصولات تجاری از جمله رنگ و چسب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تولوئن مایعی بی‌رنگ و نسبتا محول در آٖب می‌باشد. که در صورت استنشاق می‌تواند خطرناک باشد. ابن محصول باعث آسیب عصبی و مسمومیت می‌شود. افرادی که به طور مکرر از رنگ ها و رقیق کننده‌ها استفاده می‌کنند، مانند افرادی که به طور حرفه‌ای با چنین کالاهایی کار می‌کنند ، به منظور به حداقل رساندن استنشاق تولوئن از ماسک صورت استفاده می‌کنند.
با این وجود فراتر از کاربردهای آن، ساختار شیمیایی آن بسیار جالب توجه است.

اطلاعات محصول 

فروش تولوئن

خرید تولوئن

Substance details

Substance name: Toluene (methylbenzene)

CASR number: 108-88-3

Molecular formula: C7H8

Synonyms: Toluol; phenyl methane; methylbenzol; methyl-benzene; monomethylbenzene

Physical properties

Toluene is a clear, colourless liquid with a sweet smell.

Melting Point: -95°C

Boiling Point: 110.6°C

Vapour Density: 3.13

Specific Gravity: 0.867 (at 20°C)

Flashpoint: 4°C

تولوئن چیست

یک مایع شفاف و بی‌رنگ است. بوی شیرینی مانند بنزن دارد. در آب نسبتاً محلول است. این ماده به طور طبیعی در دود ناشی از آتشفشان ها، آتش سوزی‌های جنگلی و نفت خام وجود دارد. همچنین در برخی از درختان کاج، گیاهان و ادویه ها یافت می‌شود. همچنین یک جزء از دود سیگار تولوئن است. آن یک ماده شیمیایی مهم تجاری است که به عنوان یک افزودنی بنزینی مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای ساخت سایر مواد شیمیایی، نایلون و پلاستیک، مواد منفجره، به عنوان حلال رنگها استفاده می شود.
کارگرانی که از تولوئن استفاده می‌کنند ممکن است در بخار آن نفس بکشند و یا تماس مستقیم پوست داشته باشند. اکثر مردم ممکن است در معرض دود سیگار، بخارات بنزین، دود ناشی از اگزوز اتومبیل و لاک ناخن و یا تماس پوستی با چسب و یا عطر باشند.
اگر toluene به محیط آزاد شود، در هوا تجزیه می شود. انتظار نمی‌رود که در اثر نور خورشید شکسته شود. از سطح مرطوب و آب های مرطوب به هوا منتقل می‌شود.

تولوئن، که به عنوان متیل بنزن(methylbenzene) نیز شناخته می‌شود ، یک ترکیب شیمیایی آلی است. به دلیل وجود اتم های کربن (C) در فرمول شیمیایی آن، C7H8 جزو ترکیبات شیمی آلی طبقه بندی می‌شود. ممکن است توجه داشته باشید که فرمول شیمیایی تولوئن (C7H8)، دارای هفت اتم کربن (C) و هشت اتم هیدروژن (H) است. این مهم است زیرا به این معنی است که به عنوان هیدروکربن طبقه بندی می شود، ترکیبی که فقط حاوی اتم های کربن (C) و هیدروژن (H) است.

علاوه بر این، تولوئن یک ترکیب معطر محسوب می‌شود زیرا یک حلقه بنزن در ساختار شیمیایی آن وجود دارد. وقتی شش اتم کربن (C) وجود دارد که یک پیوند دوتایی متناوب به یکدیگر متصل می‌شوند، یک حلقه بنزن وجود دارد و یک حلقه شش ضلعی ایجاد می‌کند. در مورد تولوئن، اتم های کربن در هر لبه شش ضلعی قرار دارند. (خرید تولوئن با گرید آزمایشگاهی در ایکس شیمی)

تولوئن به عنوان حلال

یک حلال رایج است، به عنوان مثال برای رنگ ها، رقیق کننده های رنگ، درزگیرهای سیلیکونی، بسیاری از رجنتسهای شیمیایی، لاستیک، جوهر چاپی، چسب ها، لاک ها، برنزه‌های چرمی و ضد‌عفونی کننده‌ها .

تولوئن به عنوان سوخت

می تواند به عنوان تقویت کننده اکتان در سوخت های بنزینی برای موتورهای احتراق داخلی و همچنین سوخت جت مورد استفاده قرار گیرد. این ماده با میزان 86٪ حجم، باعث تولید تمام موتورهای توربوشارژ در فرمول یک در دهه 1980 شد، اولین پیشگام در این زمینه تیم هوندا بود. 14٪ باقیمانده “پر کننده” n – هپتان بود که برای کاهش محدودیتهای سوخت در فرمول یک، اکتان را کاهش می داد. تولوئن با 100٪ می‌تواند به عنوان سوخت برای موتورهای دو زمانه و چهار زمانه استفاده شود. اما به دلیل چگالی سوخت و سایر عوامل، سوخت به راحتی تبخیر نمی‌شود مگر اینکه در دمای 70 درجه سانتیگراد (158 درجه فارنهایت) گرم شود. هوندا با مسیریابی خطوط سوخت از طریق مبدل حرارتی، جذب انرژی از آب موجود در سیستم خنک کننده برای گرم کردن سوخت، این مشکل را در اتومبیل های فرمول یک خود حل کرد.

کاربرد تولوئن

در آزمایشگاه از تولوئن به عنوان حلال برای نانومواد کربن از جمله نانولوله‌ها و فولرها استفاده می‌شود و همچنین می‌تواند به عنوان یک نشانگر فولرن مورد استفاده قرار گیرد.
 به منظور استخراج هموگلوبین در آزمایشات بیوشیمی می‌توان از تولوئن برای شکستن گلبول های قرمز خون استفاده کرد. تولوئن همچنین به عنوان خنک کننده برای قابلیت های انتقال حرارت مناسب در تله های سرد سدیم مورد استفاده در حلقه های سیستم راکتور هسته ای استفاده شده است. تولوئن همچنین در فرآیند از بین بردن کوکائین از برگهای کوکا در تولید نوشیدنی Coca-Cola استفاده شده بود.

سم شناسی

اثرات زیست محیطی و سم شناسی آن به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته است. در سال 2013، فروش جهانی تولوئن حدود 24.5 میلیارد دلار آمریکا درآمد داشته است. استنشاق در مقادیر کم تا متوسط ​​می‌تواند باعث خستگی، سردرگمی، ضعف، اقدامات مستی، از دست دادن حافظه، حالت تهوع، کاهش اشتها، کاهش شنوایی و از بین رفتن رنگ شود. برخی از این علائم معمولاً هنگام متوقف شدن مواجهه از بین می روند. استنشاق مقادیر زیاد تولوئن در مدت زمان كوتاه ممکن است باعث ایجاد سبكی، حالت تهوع یا خواب آلودگی، بیهوشی و حتی مرگ شود. با این حال، تولوئن بسیار کمتر از بنزن سمی است، و به عنوان یک نتیجه، تا حد زیادی آن را به عنوان یک حلال معطر در آماده سازی شیمیایی جایگزین کرده است. آژانس حفاظت از محیط زیست آمریكا (EPA) اظهار می دارد كه پتانسیلهای سرطان زا تولوئن به دلیل اطلاعات كافی قابل ارزیابی نیست. (فروش تولوئن گرید HPLC در ایکس شیمی)

آسیب به سیستم عصبی مرکزی بعد از قرار گرفتن در معرض toluene در هوا، نگرانی اصلی است. خواب آلودگی، سردرگمی، ضعف، از بین رفتن حافظه، رفتار مست مانند، حالت تهوع و از بین رفتن اشتها با قرار گرفتن در معرض آن همراه است. اثرات یاد شده  در معرض قرار گرفتن با تولوئن معمولاً پس از متوقف شدن روند قرارگرفتن در معرض محصول ناپدید می‌شوند.
اختلالات پایدار در عملکرد فکری، عدم هماهنگی و کاهش شنوایی و بینایی رنگ ممکن است با قرار گرفتن در معرض مکرر هوای آلوده به صورت کم تا متوسط ​​به مرور زمان رخ دهد.
از دست دادن هوشیاری، اغما، آسیب دائمی مغز و حتی مرگ می‌تواند در صورت قرار گرفتن در معرض  غلظت های بسیار زیاد رخ دهد.
آسیب های قلبی، کلیوی و کبدی و اختلالات خونی نیز در سوء مصرف کنندگان تولوئن گزارش شده است. نقص هنگام تولد، مشابه سندرم الکل جنین، رخ داده است که مادران عمداً در طی بارداری به مقدار زیادی تولوئن تنفس کرده اند. نقص هنگام تولد، کاهش توانایی بارداری و افزایش خطر سقط خودبخودی در برخی از خانمها که شغلشان با در معرض تولوئن قرار گرفتن در ارتباط است، دیده می‌شود.
پتانسیل تولوئن در ایجاد سرطان در انسان توسط برنامه ملی سیزدهم سم شناسی آمریكا گزارش نشده است.

خطر آتش زا بودن خطر مسمومیت مضر برای سلامتی

 

خرید تولوئن

خرید تولوئن (toluene) هم اکنون در ایکس شیمی با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت با گرید آزمایشگاهی.(جهت اطلاع از موجودی و قیمت تولوئن و همچنین خرید تولوئن تماس حاصل فرمائید)

خرید از ایکس شیمی در انواع برند و بسته‌بندی.