زمان مورد نیاز برای مطالعه: 9 دقیقه

چیتوسان

چیتوسان یک ماده جذاب است که بصورت پودر و قرص چیتوسان یافت می‌شود این ماده یک پلی ساکارید مشتق شده از کیتین که در اسکلت بیرونی سخت پوستان مانند میگو، خرچنگ و حشرات یافت می شود. این ماده را به عنوان یک پلیمر طبیعی با برخی خواص منحصر به فرد در نظر بگیرید. کسانی که از چیتوسان استفاده می‌کنند اغلب از این ماده برای اهداف مختلف از جمله در تصفیه آب، بهبود زخم و حتی به عنوان یک مکمل غذایی بهره می‌برند. یکی از ویژگی های جالب این است که توانایی اتصال به چربی ها را دارد، بنابراین گاهی اوقات به عنوان یک کمک کننده کاهش وزن به بازار عرضه می شود.
جهت اطلاع از عوارض قرص چیتوسان و نحوه مصرف قرص چیتوسان با ما همراه باشید.
چیتوسان

چیتوسان چیست

چیتوسان (Chitosan) که با تلفظهایی مثل کیتوزان و کیتوسان هم ممکن است با آن روبرو شوید یک بیوپلیمر است که از کیتین، یکی از فراوان‌ترین و تجدیدپذیرترین مواد روی زمین، به دست می‌آید.
کیتین جزء اصلی دیواره‌های سلولی قارچ‌ها، اسکلت بیرونی بندپایان مانند سخت‌پوستان، خرچنگ‌ها، و میگوها، و حشرات، و….، می‌باشد.
کشف کیتین در سال 1811 به هانری براکونوت نسبت داده می‌شود در حالی که تاریخچه چیتوسان به سال 1859 با کار چارلز روژه برمی‌گردد. با این حال، نام چیتوسان در سال 1894 توسط فلیکس هوپ سیلر معرفی شد.
این ماده از اواخر دهه 1970 به دلیل ساختار ماکرومولکولی خاص، زیست سازگاری، زیست تخریب‌پذیری و سایر خواص عملکردی ذاتی، علایق علمی و صنعتی عمده‌ای را به خود جلب کرد.
چیتوسان ، به عنوان یک پلیمر زیستی مشتق شده از کیتین، یک مرز هیجان انگیز در توسعه مواد پایدار است. چیتوسان با ریشه‌های عمیق خود در دیواره‌های سلولی قارچ‌ها و اسکلت بیرونی بندپایان، مسیر امیدوارکننده‌ای برای فرآیندهای تولید سازگار با محیط زیست ارائه می‌دهد. فراوانی و تجدیدپذیری آن بر روی زمین، پتانسیل آن را برای کاهش چشمگیر اتکای ما به منابع تجدیدناپذیر برجسته می کند. علاوه بر این، خواص منحصر به فرد چیتوسان ، آن را به یک نامزد جذاب برای طیف گسترده ای از کاربردها، از دستگاه های زیست پزشکی گرفته تا محلول های تصفیه آب تبدیل می کند.

از آنجایی که محققان به بررسی قابلیت‌های این ماده ادامه می‌دهند، کاربردهای جدید و نوآورانه به طور مداوم کشف می‌شوند. از تسریع کننده های بهبود زخم گرفته تا مواد بسته بندی زیست تخریب پذیر، تطبیق پذیری این پلیمر زیستی واقعاً قابل توجه است. توانایی آن برای تغییر به اشکال مختلف جذابیت آن را در صنایع مختلف افزایش می دهد. ماهیت پایدار چیتوسان همچنین ملاحظات اخلاقی را مورد توجه قرار می‌دهد و انتخاب‌های مسئولانه در منابع و روش‌های تولید را ارتقا می‌دهد. همانطور که پتانسیل بی حد و حصر این بیوپلیمر فراوان را بررسی می کنیم، مشخص می شود که کیتوزان نوید بزرگی برای شکل دادن به آینده ای پایدارتر دارد.

خواص شیمیایی و فیزیکی چیتوسان

زیست سازگار

غیر سمی و زیست تخریب پذیر است، بنابراین برای استفاده در انسان و حیوانات بی خطر است.

چسب زیستی

می تواند به سطوحی مانند پوست و بافت بچسبد و برای بهبود زخم و دارورسانی مفید باشد.

ضد میکروب

دارای خواص ضد باکتری، ضد قارچی و ضد ویروسی است.

عامل کیلیت

می تواند به یون های فلزی متصل شود و برای تصفیه فاضلاب و بازیافت فلز مفید باشد.

تشکیل فیلم

می تواند لایه هایی را تشکیل دهد که قوی، انعطاف پذیر و شفاف هستند.

آب دوست

آب دوست است، به این معنی که میل ترکیبی به آب دارد. این باعث می شود برای تصفیه آب و دارورسانی مفید باشد.

chitosan

کاربردهای چیتوسان

این ماده و مشتقات آن در صنایع غذایی، کشاورزی، داروسازی، پزشکی، آرایشی و بهداشتی، صنایع نساجی و کاغذسازی و در شیمی کاربرد زیادی دارند.
در سال‌های اخیر، چیتوسان در دندانپزشکی، چشم‌پزشکی، زیست‌پزشکی و تصویربرداری زیستی، بهداشت و مراقبت‌های شخصی، دامپزشکی، صنعت بسته‌بندی، شیمی کشاورزی، آبزی‌پروری، نساجی، کاتالیزور، کروماتوگرافی، صنعت آب آشامیدنی، عکاسی، و بیوتکنولوژی مورد توجه زیادی قرار گرفته است.
صنعت مواد غذایی و آرایشی، بازارهای رو به رشدی هستند و محصولات درمانی و زیست پزشکی باید بازارهای بعدی در توسعه چیتوسان باشند.
امروزه چیتوسان موضوع بسیاری از مطالعات بنیادی می‌باشد.

کاربرد کشاورزی

کاربردهای کشاورزی و باغبانی چیتوسان ، در درجه اول برای دفاع از گیاه و افزایش عملکرد است.

در کشاورزی، چیتوسان معمولاً به عنوان یک درمان طبیعی بذر و تقویت کننده رشد گیاه، و به عنوان یک ماده آفت‌کش سازگار با محیط‌ زیست که توانایی گیاهان را برای دفاع از خود در برابر عفونت‌های قارچی تقویت می‌کند، استفاده می‌شود.

مواد فعال کنترل زیستی طبیعی، کیتین/چیتوسان ، در پوسته سخت پوستان مانند، خرچنگ و میگو و بسیاری از موجودات دیگر از جمله حشرات و قارچ ها یافت می‌شود.

در اتحادیه اروپا، چیتوسان به عنوان یک “ماده اساسی” به عنوان قارچ‌کش بیولوژیکی و باکتری‌کش در طیف وسیعی از محصولات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

توانایی کنترل زیستی طبیعی چیتوسان نباید با اثرات کودها یا آفت کش‌ها بر گیاهان یا محیط زیست اشتباه گرفته شود.خاصیت آفت‌کشی طبیعی چیتوسان نشان‌دهنده سطح جدیدی از کنترل بیولوژیکی مقرون‌ به‌صرفه در دنیای محصولات کشاورزی و باغداری است.

حالت زیستی چیتوسان باعث ایجاد واکنش‌های دفاعی طبیعی در گیاه به منظور مقاومت در برابر حشرات، پاتوژن‌ها و بیماری‌هایی می‌شود که روی شاخ و برگ یا خاک تاثیر می‌گذارد.

چیتوسان فتوسنتز را افزایش، رشد گیاه را تقویت، جذب مواد مغذی را بیشتر، و جوانه‌زنی و بنیه گیاه را افزایش می‌دهد.

چیتوسان می‌تواند در بخش کشاورزی تنش‌های محیطی ناشی از خشکی و کمبود خاک را کاهش دهد، شادابی بذر را تقویت کند، کیفیت توده را بهبود بخشد، عملکرد را افزایش دهد و پوسیدگی میوه‌ها، سبزیجات، میوه‌ها و مرکبات را کاهش دهد.

شاید برای شما جالب باشد: جیبرلیک اسید

چیتوسان

کاربرد پزشکی و دندانپزشکی

چیتوسان در برخی از پانسمان‌های برای کاهش خونریزی استفاده می‌شود. باند حاوی این ماده در تماس با خون، به شدت چسبنده می‌شود. این اثر چسبندگی، پارگی را پوشش می‌دهد. چیتوسان همچنین ممکن است رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها را کاهش دهد.

نانوذرات کیتوزان به طور گسترده در زمینه زیست پزشکی به عنوان ابزاری در تشخیص و درمان بیماری‌ها استفاده می‌شود. به عنوان یک حامل، نانوذرات کیتوزان می‌توانند به چندین دارو جذب شوند یا با آنها بارگذاری شوند و می‌توانند به طور موثرتری آزادسازی داروها را کنترل کنند.

نانوذرات کیتوزان می‌توانند داروها را روی سطوح خود محصور کنند. توانایی این نانوذرات مبتنی بر پلیمر، برای هدف قرار دادن مولکول‌ها با گیرنده‌های خاص روی سطح سلول و همچنین ورود به سلول‌ها می‌تواند به تحویل ایمن‌تر و کارآمدتر داروهای مورد نظر و در ژن درمانی کمک کند.

معمولاً به دلیل ماهیت کاتاتونیکی پلیمر، محلول‌های کیتوزان دارای خواص باکتری کشی و باکتریولوژیکی هستند. بار مثبت روی زنجیره پلیمری به سطوح باکتری می‌چسبد و باعث ایجاد تغییراتی در نفوذپذیری دیواره غشا می‌شود که از رشد میکروبی جلوگیری می‌کند.

چیتوسان در انواع کاربردهای زیست پزشکی از جمله ترمیم زخم، دارورسانی و مهندسی بافت استفاده می شود.

التیام زخم دهان، خواص ضد میکروبی، بخیه های زیست تخریب پذیر، سیستم های دارورسانی، پوشش های ایمپلنت دندان

تصفیه آب

می تواند برای حذف فلزات سنگین، رنگ ها و سایر آلاینده ها از آب استفاده شود.

فرآوری مواد غذایی

به عنوان یک افزودنی غذایی برای بهبود بافت، ماندگاری و ارزش غذایی استفاده می شود.

لوازم آرایشی

در لوازم آرایشی به عنوان مرطوب کننده، ضخیم کننده و نرم کننده مو استفاده می شود.

منسوجات

از چیتوسان می توان برای ساخت پارچه هایی استفاده کرد که ضد میکروب، ضد شعله و آب گریز هستند.

چیتوسان یک ماده همه کاره و امیدوارکننده با طیف وسیعی از کاربردها است. همانطور که تحقیقات ادامه دارد، مطمئناً کاربردهای جدید و خلاقانه کیتوزان کشف خواهد شد

انواع چیتوسان از لحاظ وزن مولکولی

بر اساس وزن مولکولی، چیتوسان را می‌توان به وزن مولکولی کم (low) (<100 کیلو دالتون)، وزن مولکولی متوسط (medium) (100-1000 کیلو دالتون) و وزن مولکولی بالا (high) (> 1000 کیلو دالتون) تقسیم بندی کرد.

قیمت کیتوسان سیگما

قرص چیتوسان و لاغری

قرص چیتوسان یک پلی ساکارید طبیعی است که از پوست خارپای (سخت ترین ساختار حیاتی در جهان) و برخی دیگر از خاکستری ها و پوست موجودات دریایی به دست می آید. چیتوسان در صنایع مختلفی مانند داروسازی، غذایی، کشاورزی، نساجی و… کاربرد دارد.

قرص لاغری چیتوسان

مطالعات نشان می دهند که مصرف قرص چیتوسان باعث لاغری می‌شود. یکی از دلایل لاغری با مصرف چیتوسان، کاهش جذب چربی است. چیتوسان به عنوان یک الیاف قابل حل در آب عمل می‌کند و این به معنای آن است که در حین گوارش، به آب جذب می‌شود و حجم آن افزایش می‌یابد. به همین دلیل، احتمال جذب چربی کمتر می‌شود و چربی‌های موجود در رژیم غذایی به راحتی از بدن دفع می‌شوند.

همچنین، چیتوسان باعث کاهش سطح قند خون نیز می‌شود. این ماده باعث کاهش جذب قند در بدن می‌شود و این به معنای کاهش تولید انسولین است. هر چقدر تولید انسولین کمتر باشد، شانس لاغری بیشتر می‌شود.

آیا استفاده از چیتوسان برای لاغری مفید است؟ بله، مصرف چیتوسان می تواند به عنوان یک راهکار مؤثر برای لاغری در برخی افراد باشد. با این حال، باید به یاد داشت که چیتوسان تنها یکی از راه های کاهش وزن است و برای لاغری، باید یک رژیم غذایی مناسب و فعالیت بدنی منظم را نیز دنبال کرد. همچنین، از مصرف بیش از حد چیتوسان نیز باید خودداری کرد چون ممکن است به مشکلاتی مانند قاعده نامنظم، سردرد و اختلال در جذب مواد غذایی منجر شود.

نحوه مصرف قرص چیتوسان

کیتوزان اغلب به عنوان یک مکمل غذایی برای کمک به کاهش وزن مصرف می شود، زیرا اعتقاد بر این است که به چربی متصل می شود و از جذب آن جلوگیری می کند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که شواهد علمی که از اثربخشی آن حمایت می کنند محدود است.

اگر تصمیم به مصرف قرص کیتوزان دارید، در اینجا چند دستورالعمل کلی وجود دارد که باید دنبال کنید:

دستورالعمل ها را دنبال کنید: همیشه دوز توصیه شده و دستورالعمل های ارائه شده روی بسته بندی محصول یا متخصص مراقبت های بهداشتی خود را دنبال کنید.

زمان: قرص کیتوزان را قبل از غذا مصرف کنید، زیرا اعتقاد بر این است که در تماس با چربی رژیم غذایی بیشترین تاثیر را دارد.

مصرف آب: هنگام مصرف کیتوزان، مقدار زیادی آب بنوشید. این عمل به رسیدن قرص ها به معده کمک می‌کند و ممکن است اثرات آنها را افزایش دهد.

قوام: قرص ها را به طور مداوم مصرف کنید. اگر دستورالعمل‌ها مصرف آنها را با هر وعده غذایی توصیه می‌کنند، سعی کنید به آن برنامه پایبند باشید.

تداخل با سایر داروها: اگر داروهای دیگری مصرف می‌کنید، بهتر است قبل از افزودن کیتوزان به برنامه روزانه خود با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است با برخی داروها تداخل داشته باشد.

کیتوزان یک گلوله جادویی نیست. حفظ یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم برای سلامت کلی مهم است.

به یاد داشته باشید، پاسخ های فردی به مکمل ها می‌تواند متفاوت باشد، و مکمل‌ها همیشه ایده خوبی نیستند.

عوارض قرص چیتوسان

مشکلات گوارشی

شایع ترین عوارض جانبی کیتوزان یبوست، گاز، نفخ، حالت تهوع و گرفتگی شکم است. این عوارض معمولاً خفیف هستند و خود به خود از بین می‌روند.

واکنش های آلرژیک

برخی از افراد ممکن است به کیتوزان حساسیت داشته باشند که می‌تواند علائمی مانند کهیر، بثورات پوستی، تورم و مشکل در تنفس را ایجاد کند. اگر پس از مصرف کیتوزان هر یک از این علائم را تجربه کردید، مصرف آن را قطع کرده و فورا به پزشک مراجعه کنید.

تداخلات با سایر داروها

کیتوزان ممکن است در عملکرد برخی داروها مانند رقیق کننده های خون و داروهای دیابت اختلال ایجاد کند. اگر دارویی مصرف می‌کنید، قبل از مصرف کیتوزان با پزشک خود صحبت کنید.
به طور کلی، چیتوسان یک مکمل ایمن و موثر برای اکثر افراد است. با این حال، مهم است که از عوارض جانبی احتمالی آگاه باشید و قبل از مصرف با پزشک خود صحبت کنید، به خصوص اگر باردار ، یا در دوران شیردهی هستید و یا هر دارویی که مصرف می‌کنید.

در کل:
عوارض قرص چیتوسان جزئی است و عمدتاً دستگاه گوارش را درگیر می‌کند. این موارد شامل نفخ، حالت تهوع خفیف، یبوست، سوء هاضمه و سوزش سر دل می‌شوند. از آنجایی که قرص چیتوسان از صدف ها مشتق می‌شود، افرادی که به صدف آلرژی دارند از نظر تئوری می‌توانند به چیتوسان حساسیت داشته باشند.

خرید اینترنتی و قیمت نانو ذره کیتوزان

برای خریدارانی که به دنبال خرید کیتوزان آزمایشگاهی و صنعتی هستند، دستیابی به کمیت و کیفیت مناسب برای عملیات آنها بسیار مهم است. کیتوزان، به ویژه در شکل نانو ذرات، به دلیل پتانسیل خود در کاربردهای مختلف مانند تصفیه آب، سیستم های دارورسانی و مهندسی بافت مورد توجه قرار گرفته است. بنابراین، دسترسی به منابع قابل اعتماد کیتوزان برای مشاغلی که به دنبال سرمایه گذاری بر روی این پیشرفت ها هستند، ضروری است.

هنگام در نظر گرفتن قیمت و موجودی نانوذرات کیتوزان، مشورت با کارشناسانی که تفاوت‌های ظریف این محصول تخصصی را درک می‌کنند، ضروری است. عواملی مانند سطوح خلوص، توزیع اندازه ذرات و عاملی شدن نقش مهمی در تعیین مناسب بودن کیتوزان برای کاربردهای صنعتی یا آزمایشگاهی خاص دارند.

منبع

ods.od.nih.gov

تهیه و تنظیم: پیمان آقاملکی کارشناس ارشد بیوشیمی و علاقمند به تولید محتوا در حوزه مواد شیمیایی.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها