زمان مورد نیاز برای مطالعه: 6 دقیقه

متانول

فروشگاه ایکس‌شیمی، فعال در حوزه فروش مواد‌شیمیایی آزمایشگاهی، دارویی و تخصصی، آماده فروش متانول گرید آزمایشگاهی و کروماتوگرافی (HPLC) با قیمت و کیفیت مناسب می‌باشد. ( جهت اطلاع از قیمت و خرید متانول با ما تماس حاصل فرمایید).

متانول hplc مرک

متانول چیست

متانول (CH 3 OH) که متیل الکل، الکل چوب کاربینول یا الکل متیلیک نیز نامیده می‌شود با فرمول شمیایی CH3OH و cas number 67-56-1 ساده‌ترین نوع الکل از مجموعه طولانی ترکیبات آلی به نام الکل‌ها است، متشکل از یک گروه متیل (CH 3 ) مرتبط با یک گروه هیدروکسی (OH) است.

شعله سوختن این الکل بی‌رنگ می‌باشد و در موتورهایی که سیستم احتراق داخلی دارند به طور محدودی به عنوان سوخت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ماتیاس‌پیر شیمیدان المانی در سال 1923 این ماده را برای اولین‌بار تولید نمود. این ماده قبلاً توسط تقطیر مخرب چوب تولید می‌شده است.

متانول آلی یا بیو الکل، متانولی است که از چوب و یا ترکیبات آلی ساخته می‌شود که منبعی تجدید پذیر برای سوخت می‌باشد  همچنین می‌تواند جاگزین سوخت‌هایی با مشتقات نفتی شود.

روش مدرن تهیه بر اساس ترکیب مستقیم گاز مونوکسیدکربن و هیدروژن در حضور کاتالیزور است.

اطلاعات بیشتر در شرکت مرک آلمان

متانول

متانول خالص

methanol خالص ماده مهمی در سنتز شیمیایی است. از مشتقات آن برای ساخت تعداد زیادی از ترکیبات به مقدار زیاد استفاده می‌شود، از جمله بسیاری از مواد‌‌‌‌رنگی، رزین، دارویی و عطرهای مهم مصنوعی.

مقادیر زیادی برای مواد رنگی به دی متیلانیلین و برای رزین‌های مصنوعی به فرمالدئید تبدیل می‌شود. همچنین از آن در ضد یخ خودرو، در سوخت موشک و به عنوان یک حلال عمومی استفاده می‌شود.

این ماده همچنین سوختی با اکتان بالا است که به طور بالقوه می‌تواند جایگزین مهمی برای بنزین در وسایل نقلیه خودرو باشد. متانول دارای درجه اکتان بالا و انتشار آلاینده‌های کم است.

از ویژگی‌هایی که آن را با ارزش جلوه می‌دهد استفاده از این محصول به عنوان سوخت موتورهای اتومبیل می‌باشد. از اواخر دهه 1960 تا 2006، اتومبیل‌های موجود درایندیاناپولیس 500، مسابقه ای که هر‌ساله در پیست موتور ایندیاناپولیس برگزار می‌شد، با موتورهای متانول سوز انجام می‌شد.

این محصول زمانی به عنوان سوخت موتور تجاری مورد توجه قرار گرفت که ارزان‌تر از اتانول بود و می‌تواند از منابع طبیعی و ذغال سنگ تهیه شود. با این حال علاقه به استفاده از سوخت‌های مبتنی بر اتانول افزایش یافت و این به علت دشواری‌های مربوط به خواص حلال متانول می‌باشد، که باعث ایجاد مشکل در سیستم‌های سوخت می‌شود که همین دلیل  منجر به کاهش علاقه تجاری به سوخت‌های متانول شد.

این ماده تمایل به حل پلاستیک و لاستیک دارد. اجزایی که در سیستم‌های سوخت مدرن به کار گرفته می‌شوند باید از مواد مختلفی استفاده شود که بتواند در معرض متانول برای مدت زمان طولانی بدون حل شدن یا ترک خوردن پابرچا بماند.

حاصل از چوب

متانول حاصل از چوب عمدتا برای صنعتی‌سازی استفاده می‌شود. این ماده مایعی بی‌رنگ است که در دمای 64.96 درجه سانتیگراد (148.93 درجه فارنهایت) می‌جوشد و در 93.9 درجه سانتیگراد (137 درجه فارنهایت) جامد می‌شود. مخلوطهای منفجره با هوا ایجاد می‌کند و با شعله غیرلایت و سفید  می‌سوزد. در آب کاملاً آمیخته می‌شود.

متانول بویی دارد شبیه به اتانول، اما یک سم خطرناک است. بسیاری از موارد نابینایی یا مرگ ناشی از نوشیدن این ماده است. موقع استفاده از متانول از دست کش و ماسک باید استفاده نمود زیرا که از طریق پوست و تنفس نیز جذب می‌شود. در صورت مسمومیت ایجاد شده توسط این الکل بلافاصله باید فرد را به مراکز درمانی انتقال داد تا اقدامات درمانی هر چه سریعتر صورت پذیرد تا متانول سم بیشتری در بدن تولید نکند.

کاربرد متانول

بیش از نیمی از متانول جهان در کاربردهای مختلف شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این الکل به عنوان ماده اولیه برای تولید مواد شیمیایی مانند اسید استیک و فرمالدئید استفاده می‌شود که به نوبه خود در محصولاتی مانند چسب‌ها، فوم‌ها، کف‌های تخته سه لا، حلال‌ها و مایع شستشوی شیشه استفاده می‌شود.

یک منبع انرژی جایگزین و پاک تر

این ماده همچنین یک راه حل نوآورانه برای تولید انرژی پاک است. نزدیک به نیمی از متانول تولید‌شده در جهان در زمینه‌های مرتبط با انرژی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

امروزه این الکل به عنوان سوخت مایع برای تامین انرژی خودروها، اتوبوس‌ها، کامیون‌ها و کشتی‌هایی که افراد و کالاها را در سراسر جهان حمل می‌کنند، به عنوان یک گزینه مهم در نظر گرفته می‌شود. متانول به عنوان یک سوخت مقرون به صرفه و پاک‌سوز، انتشار اکسیدهای گوگرد (SOx)، اکسیدهای نیتروژن (NOx) و ذرات معلق (PM) تولید شده توسط موتور خودرو و کشتی را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد و می‌تواند به بهبود کیفیت هوا در مقایسه با سوخت های سنتی کمک کند.

این ماده معمولا در مقیاس تجاری از گاز طبیعی و زغال سنگ تولید می‌شود. از آنجایی که متانول همچنین می‌تواند از منابع تجدیدپذیر مانند زباله‌های شهری، زیست توده و دی‌اکسید‌کربن بازیافتی ساخته شود، می‌تواند مسیر آینده را برای انرژی‌های تجدیدپذیر فراهم کند و از اهداف کربن زدایی جامعه حمایت کند. این الکل برای تولید ترت بوتیل متیل اتر (MTBE)، یک جزء بنزینی که کیفیت هوا را بهبود می‌بخشد، و دی متیل اتر (DME)، یک سوخت پاک سوز که می‌تواند با گاز مایع (LPG) مخلوط شود یا به عنوان جایگزین دیزل استفاده شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قیمت متانول

شرکت اکسیر تامین تجارت ماندگار (ایکس شیمی) آماده اراِئه متانول گرید آزمایشگاهی و HPLC و خشک (anhydrous) با کیفیت و قیمت مناسب می‌باشد. جهت اطلاع از قیمت و خرید متانول با همکاران ما در بخش فروش تماس حاصل فرمایید.

قیمت متانول

آیا میتوان از متانول بجای اتانول به منظور ضدعفونی کردن استفاده کرد؟

با توجه به ترس و واهمه‌ای که به علت شیوع ویروس کووید 19کرونا در جوامع ایجاد شده است، اشخاص زیادی بدنبال انواع مختلفی از ضد عفونی کننده‌ها هستند ولی به علت تقاضای زیادی که در بازار صورت گرفته است این مواد بهداشتی و ضد عفونی کننده با کمبود مواجه شده‌اند. گاها با قیمت‌های بالا به فروش رسیده و همچنین افراد منفعت طلب و سود جو با اضافه کردن هیپوکلریت سدیم (آب ژاول، وایتکس) در متانول، رنگ آن را شفاف و به جای اتانول آن را به فروش می‌رسانند. باید توجه داشت که این موضوع بسیار خطرناک و قابل تامل می‌باشد. افراد در شرایط بحرانی بدون اطلاعات و ناآگاهی خرید کرده و این به نفع افراد منفعت خواه در شرایط ناآرام و پر تشنج می‌باشد .پر اهمیت است که برای حفظ سلامتی با آگاهی لازم اقدام به خرید اتانول نماییم.

اتانول و متانول

موضوع بحث از دو محلول اتانول و متانول می‌باشد. تفاوت ظاهری این دو محلول در حرف اول نوشتاری آنهاست. اما در واقع یکی از این دو محلول بسیار زیان آور و مضر میباشد و ممکن است مسمومیت‌های جبران ناپذیری بدنبال داشته باشد. اما دیگری با درصد خاصی از غلظت می‌تواند به عنوان یک ضد عفونی کننده یاری گر و اثر بخش در این وضعیت بحرانی باشد.

متیل الکل، الکلی صنعتی است و قدرت ضد عفونی کنندگی بسیار ناچیزی دارد و می‌توان گفت در بین تمام الکل‌ها خاصیت میکروب کشی ضعیفی را داراست.

همانطور که ذکر شد از طریق پوست و تنفس می‌تواند جذب شود متانول به خودی خود سمی نیست، اما متابولیزه می‌شود تا به اسید فرمیک بسیار سمی و آنیون آن تبدیل شود.

اسید فرمیک می‌تواند یک اسیدوز متابولیک ایجاد کند، اسید فرمیک و فرمات باعث مهار زنجیره تنفس در میتوکندری سلولهای بدن انسان می‌شوند. این منجر به اسیدوز شدیدتر و نارسایی چند عضو می‌شود که معمولاً ابتدا مغز و بینایی و نارسایی کلیه رابه دنبال دارد.

برای درمان در مسدود کردن آنزیم الکل دهیدروژناز (ADH) از اتانول جهت جلوگیری از متابولیسم متانول بهره می‌گیرند و یا از دیالیز برای از بین بردن متانول و فرمات و همچنین اصلاح اسیدوز متابولیک بسیار شدید استفاده نمود. در صورت شروع زودهنگام، درمان متانول بسیار موثر است، اما اغلب با تشخیص دیرهنگام و عدم تشخیص، درمان با مشکل روبرو می‌شود .در نتیجه استفاده از متانول به عنوان ضد عفونی کننده جهت میکروب کشی کار بیهوده‌ای بوده و خطرناک می‌باشد.

Msds

H225: مایع و بخار بسیار قابل اشتعال.
H301 + H311 + H331: در صورت بلعیده شدن، تماس با پوست یا استنشاق سمی است.
H370: باعث آسیب به اندام‌ها می‌شود.
بیانیه(های) احتیاطی P210: دور از گرما، سطوح داغ، جرقه، شعله باز و سایر منابع اشتعال نگهداری شود. سیگار کشیدن ممنوع.
P233: در ظرف را محکم بسته نگه دارید.
P280: از دستکش محافظ / لباس محافظ / محافظ چشم / محافظ صورت / محافظ شنوایی استفاده کنید.
P301 + P310: در صورت بلعیده شدن: فوراً با مرکز مسمومیت/پزشک تماس بگیرید.
P303 + P361 + P353: در صورت قرار گرفتن بر روی پوست (یا مو): بلافاصله تمام لباس‌های آلوده را درآورید. پوست را با آب بشویید.
P304 + P340 + P311: در صورت استنشاق: فرد را به هوای تازه ببرید و برای تنفس راحت باشید. با یک مرکز مسمومیت/پزشک تماس بگیرید.
P403 + P233: در مکانی با تهویه مناسب نگهداری شود. در ظرف را محکم بسته نگه دارید.

مضر برای سلامتی خطر آتش زا بودن خطر سمیت زیاد

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها