زمان مورد نیاز برای مطالعه: 3 دقیقه

پتاسیم سدیم تارتارات

پتاسیم سدیم تارتارات تتراهیدرات (۴ آبه) که همچنین به عنوان نمک راشل شناخته می شود دارای فرمول C4H4KNaO6 * 4 H2O و cas number 6381-59-5 و شناسه مرک 108087 می‌باشد که یک نمک مضاعف از اسید تارتاریک است که به صورت جامد کریستالی سفید و بدون بو و دارای طعم خنک و شور یافت می‌شود.

فرمول پتاسیم سدیم تارتارات

مقدار pH 6.5 – 8.5 است. این خاصیت یک اثر پیزومتریک بزرگ دارد که استفاده آن را به طور گسترده ای در دستگاه‌های حساس ارتعاشی و صوتی مفید می‌کند.

تاریخچه نمک راشل

برای اولین بار (در حدود سال 1675) توسط یک داروساز، Pierre Seignette، از لاروشل، فرانسه تهیه شد.

تارتارات سدیم پتاسیم و فسفات مونو پتاسیم اولین موادی بودند که پیزوالکتریک را نشان دادند. این ویژگی منجر به استفاده گسترده از آن در پیک آپ‌ها، میکروفون‌ها و گوشی‌های “کریستالی” گرامافون (فونو) در طول رونق لوازم الکترونیکی مصرفی پس از جنگ جهانی دوم در اواسط قرن بیستم شد.

چنین مبدل‌هایی خروجی فوق‌العاده بالایی با خروجی‌های کارتریج پیک آپ معمولی تا 2 ولت یا بیشتر داشتند. نمک راشل رقیق است، بنابراین هر مبدل بر اساس مواد در صورت نگهداری در شرایط مرطوب خراب می‌شود.

پتاسیم سدیم تارتارات cdh

خرید نمک راشل

جهت خرید نمک راشل و اطلاع از قیمت و موجودی، با همکاران ما در بخش فروش مواد شیمیایی ایکس شیمی تماس حاصل فرمایید.

کاربرد پتاسیم سدیم تارتارات ۴ آبه

از نمک راشل به عنوان ملین برای مصارف دارویی استفاده می‌شود و در فرآیند نقره‌کاری آینه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر این، به عنوان یک جزء کلیدی در محلول فهلینگ عمل می‌کند که به عنوان یک عامل کاهش دهنده قندها عمل می‌باشد. کاربردهای آن به آبکاری الکتریکی، الکترونیک، پیزوالکتریک و به عنوان یک شتاب دهنده احتراق در کاغذ سیگار، شبیه به اکسید کننده در پیروتکنیک گسترش می‌یابد.

در قلمرو سنتز آلی، در کار آبی برای مختل کردن امولسیون‌ها، به ویژه برای واکنش‌هایی که شامل یک معرف هیدرید مبتنی بر آلومینیوم است، استفاده می‌شود. علاوه بر این، نمک راشل در صنایع غذایی اهمیت دارد.

پتاسیم سدیم تارتارات اغلب به عنوان یک رسوب دهنده در کریستالوگرافی پروتئین استفاده می‌شود و یک عنصر ضروری در معرف Biuret است که برای اندازه‌گیری غلظت پروتئین استفاده می‌شود. علاوه بر این، نقش مهمی در حفظ یون مس در محلول در سطوح pH قلیایی دارد.

در کل:

پتاسیم سدیم تارتارات به عنوان ملین در نقره‌کاری آینه‌ها استفاده می‌شود. این یکی از مواد موجود در محلول فهلینگ است. در فرآیند آبکاری استفاده می‌شود. در کاغذ سیگار استفاده می‌شود. برای شکستن امولسیون‌ها استفاده می‌شود. این یکی از مواد موجود در معرف Biuret برای اندازه‌گیری غلظت پروتئین است. به حفظ pH قلیایی کمک می‌کند. به عنوان یک رسوب دهنده معمول در کریستالوگرافی پروتئین استفاده می‌شود.

نمادی از نمک راشل

سوالات متداول

تارتارات سدیم برای چه مواردی استفاده می شود؟

پتاسیم سدیم تارتارات برای مصرف مستقیم انسان بی‌خطر در نظر گرفته می‌شود و به عنوان یک ماده به طور کلی بی‌خطر در غذا شناخته می‌شود. این ماده به عنوان یک امولسیفایر عمل می‌کند و به کنترل pH در محصولات غذایی مختلف کمک می‌کند. این ماده اغلب به عنوان امولسیفایر در پخش پنیر و پنیر مورد استفاده قرار می‌گیرد و مقررات بهداشت کانادا تصریح می‌کند که غلظت آن نباید بیش از 4٪ باشد.

فرمول مولکولی نمک روشل چیست؟

فرمول مولکولی نمک روشل C4H4O6KNa·4H2O است.

کاربرد نمک راشل چیست؟

یک جزء ضروری از معرف Biuret برای ارزیابی غلظت پروتئین استفاده می‌شود. این عنصر خاص همچنین در آزمایش محلول فهلینگ که برای تشخیص قندهای کاهنده و همچنین در تعیین اسید اوریک استفاده می‌شود، گنجانده شده است.

پتاسیم سدیم تارتارات برای چه مواردی استفاده می شود؟

یک پودر کریستالی سفید، به عنوان یک امولسیفایر و عامل اتصال در محصولات غذایی مختلف مانند ژله، پنیر، سوسیس و محصولات با محتوای چربی یا روغن بالا عمل می‌کند.

پتاسیم سدیم تارتارات دی هیدرات چیست؟

به عنوان استاندارد حجمی در تیتراسیون کارل فیشر عمل می‌کند و در شرایط معمولی پایداری و خواص غیر رطوبت سنجی را حفظ می‌کند. با محتوای آب استوکیومتری 15.66٪، عمدتاً برای تعیین تیتر بر اساس حجم استفاده می‌شود.

تهیه و تنظیم: امین علی محمدی کارشناس ارشد بیوشیمی و فعال در حوزه تولید محتوا.

منابع:

https://byjus.com/chemistry/sodium-potassium-tartrate/

https://en.wikipedia.org/wiki/Potassium_sodium_tartrate

5 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها