زمان مورد نیاز برای مطالعه: 6 دقیقه

خرید 2-مرکاپتو اتانول

فروشگاه ایکس‌شیمی، فعال در حوزه فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی و تخصصی، آماده فروش 2-مرکاپتواتانول آزمایشگاهی با قیمت و کیفیت مناسب می‌باشد. ( جهت اطلاع از قیمت و خرید 2-مرکاپتواتانول با ما تماس حاصل فرمایید).

خرید 2-مرکاپتواتانول

اطلاعات بیشتر

Mercaptoethanol (2me) چیست

2-مرکاپتواتانول با cas number 60-24-2  و فرمول  C2H6OSکه تیوگلیکول نیز نامیده می شود، یک مایع شفاف و بی‌رنگ با بوی نامطبوع است. در آب و تقریباً همه حلالهای آلی متداول قابل حل شدن است و در واکنش با گاز سولفید هیدروژن و اتیلن اکسید تولید می‌شود.

MERCAPTOETHANOL برای کاهش پیوندهای دی سولفیدی استفاده می شود و می تواند به عنوان یک آنتی اکسیدان بیولوژیکی با حذف رادیکال های هیدروکسیل عمل کند.

MERCAPTOETHANOL برای کاهش پیوندهای دی سولفیدی در پروتئین های حل کننده برای الکتروفورزژل استفاده می‌شود.

از  2-مرکاپتواتانول به عنوان عامل انتقال زنجیره در پلیمرها و برنامه های لاستیکی استفاده می‌شود. این محصول همچنین به عنوان افزودنی، جوهر و رنگ برای مصارف مصرفی و صنعتی استفاده می‌شود. علاوه بر این ، 2-مرکاپتواتانول ماده‌ای بسیار فرار و در عین حال محلول است که در پاک کننده ها، به‌عنوان مهارکننده خوردگی و در تثبیت کننده قلع در تولید PVC استفاده می‌شود.

نکته دیگر اینکه 2-ME یک ماده شیمیایی است که در برنامه های غذایی و تغذیه‌ای برای حفظ زمین حاصلخیز و پرورش دام سالم استفاده می‌شود.

2-مرکاپتواتانول به راحتی در هوا به دی سولفید اکسید می‌شود، علی‌الخصوص در pH قلیایی. به‌ دلیل داشتن این خاصیت، از آن به طور گسترده  برای محافظت از پروتئین ها وآنزیم ها و جلوگیری از غیرفعال شدن آنها استفاده می‌شود.

در بیوشیمی، 2-مرکاپتواتانول در فعالیت سیستم ایمنی مورد مطالعه قرار می‌گیرد و تغییر رنگی در پروتئین ها ایجاد می‌کند. تیولهایی با وزن مولکولی پایین یا استرهایی مانند 2-مرکاپتواتانول، 1-تیوگلیسرول و دیتیوتریتول، پروتئین‌ها را با کاهش پیوندهای دی سولفیدی که منجر به تاوتومری شدن و تجزیه ساختار پروتئین چهارم می‌شود، خنثی می‌کند. آنها به‌عنوان عوامل ضد سرطان برای آسیب به DNA سلول های سرطانی مورد مطالعه قرار گرفته‌اند.

کاربرد مرکاپتواتانول

2-مرکاپتواتانول بیشتر به عنوان عامل کاهش دهنده استفاده می‌شود. سایر موارد استفاده از 2-مرکاپتواتانول به‌شرح زیر است:

عوامل کاهش دی سولفید

عوامل بیوشیمیایی

کاهش پروتئین ها

2-مرکاپتواتانول می‌تواند برای تغییر رنگ برخی از پروتئین ها استف2-مرکاپتواتانول اغلب به جای دیتیوتریتول (DTT) یا تریس (2-کربوکسی اتیل) فسفین (TCEP) به جای یکدیگر استفاده می‌شود. 2-مرکاپتواتانول نسبت به DTT پایدارتر است اگرچه خاصیت فرار بودن بیشتری دارد.

جلوگیری از اکسیداسیون پروتئین

2-مرکاپتواتانول اغلب در واکنشهای آنزیمی گنجانده شده است و برای مهار اکسیداسیون باقی مانده‌های سولفیدریل آزاد استفاده می‌شود، در نتیجه فعالیت پروتئین را حفظ می‌کند.

سنجش آنزیم ها/ارزیابی

2-مرکاپتو اتانول در چندین ارزیابی آنزیم به عنوان یک جزء استاندارد بافر استفاده می‌شود.

ریبونوکلئازهای تغییر شکل

2-مرکاپتواتانول در برخی جداسازی های RNA استفاده می‌شود. که در فرآیند جداسازی برای از بین بردن ریبونوکلئازهای آزاد شده در طول لیز سلولی عمل می‌کند. 2-مرکاپتواتانول همچنین برای کاهش پیوندهای دی سولفیدی به کار می‌رود که باعث می‌شود ریبونوکلئازها آنزیم‌های بسیار پایداری داشته و پروتئین‌ها به طور برگشت ناپذیری تغییر رنگ دهند و از هضم RNA در طی استخراج جلوگیری می‌کند.

صنایع غذایی

2-مرکاپتواتانول همچنین در صنایع غذایی به عنوان افزودنی غیر مستقیم غذایی برای طعم دهنده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مصارف صنعتی

2-مرکاپتواتانول کاربردهای زیادی برای مصارف صنعتی دارد، مانند مهارکننده های خوردگی، عامل ضد جرم گیری، واسطه ها  تنظیم کننده‌های فرآیند و کمک‌های پردازشی (این استفاده مخصوص تولید نفت است). 2ME یا BME یک ماده بسیار فرار و در عین حال محلول در آب است که به طور گسترده در مواد پاک کننده، به عنوان یک مهار کننده خوردگی برای مواد عملکردی (لوله) و به عنوان یک تثبیت کننده قلع در تولید PVC استفاده می شود.

کاربردهای درمانی

2-مرکاپتواتانول برای اهداف درمانی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد، زیرا توانایی تقویت تشکیل کلنی در شرایط آزمایشگاهی را دارد.

مواد رنگی

2-مرکاپتواتانول به عنوان حلال و واسطه برای تولید مواد رنگی استفاده می شود.

آفت‌کش‌ها

2-مرکاپتواتانول نیز در آفت کش‌ها  به عنوان حشره کش استفاده می‌شود.

کاربردهای پلیمر و لاستیک

مرکاپتانهای معمولی به عنوان واکنش دهنده در سنتز آنتی اکسیدان ها مورد استفاده قرار می‌گیرند که اثرات نامطلوب ناشی از فرآیندهایی مانند تثبیت قلع را به حداقل می‌رساند.

سایر موارد

2-مرکاپتواتانول همچنین به عنوان عامل انتقال زنجیره ای در فرآیندهایی که کنترل وزن مولکولی در آنها حیاتی است مورد استفاده قرار می‌گیرد.

افزودن یک عامل احیا کننده ممکن است برای جلوگیری از اکسیداسیون سیستئین ها در پروتئین های مورد مطالعه و در نتیجه تشکیل دی سولفیدها دارای اهمیت باشد که متداول ترین عوامل کاهنده عبارتند از دیتیوتریتول (DTT) ، β- مرکاپتو اتانول (β-ME) و تریس (2-کربوکسی اتیل) فسفین (TCEP).

2-مرکاپتواتانول یک عامل کاهنده قوی است که در محیط کشت سلولی برای جلوگیری از سطوح سمی رادیکال های اکسیژن استفاده می شود.

2-مرکاپتواتانول با اسیدها، هالوکربنها ، ایزوسیاناتها، آلدئیدها، فلزات قلیایی، نیتریدها، هیدریدها و سایر عوامل کاهنده قوی ناسازگار هستند. واکنش با این مواد باعث تولید گرما و در بسیاری از موارد تولیدگاز هیدروژن می‌شود.

خطرات مرکاپتواتانول (MSDS)

درست است که 2-مرکاپتواتانول از چندین مورد برای ما مفید است، اما می‌تواند عوارض جانبی جدی برای ما به همراه داشته باشد. این اثرات می تواند از طریق تماس مستقیم ، بلعیدن یا حتی استنشاق وارد بدن ما شود.

خطر مسمومیت با استنشاق و بلعیدن

استنشاق، بلعیدن یا تماس پوست با مواد 2-مرکاپتواتانول ممکن است باعث صدمه شدید یا مرگ شود. تماس با ماده مذاب ممکن است باعث سوختگی شدید پوست و چشم شود. از هرگونه تماس با پوست باید خودداری شود. آثار تماس یا استنشاق ممکن است با تاخیر همراه باشند. آتش ممکن است گازهای تحریک کننده، خورنده و یا سمی تولید کند. آب جاری شده از کنترل آتش یا آب رقیق کننده ممکن است خورنده و یا سمی باشد و باعث آلودگی شود.

از اثرات نامطلوب دیگر 2-مرکاپتو اتانول می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

قرمزی و درد در چشم، تنگی نفس، واکنش حساسیتی پوستی، خستگی، آسیب سیستم عصبی مرکزی، تحریک گذرگاه بینی، تحریک در غشای مخاطی، تحریک در دستگاه تنفسی، تحریک پوست، حالت تهوع، سردرد، استفراغ، گلو درد، درد شکم، سرفه کردن، انقباض ماهیچه، رعشه، تغییرات در ساختار غدد بزاقی، درد معده از طریق بلع

آسیب به اندام: 2-مرکاپتواتانول ممکن است در اثر تماس طولانی مدت به چندین اندام آسیب برساند.

استنشاق

به مکانی بروید که هوای تازه داشته باشد. همچنین در صورت لزوم به پزشک مراجعه کنید.

بلع

تا آنجا که می‌توانید با راهنمایی پرسنل پزشکی استفراغ را تحریک کنید.

تماس با پوست

بلافاصله دستان خود را با مقدار زیادی آب و صابون بشویید. این کار را حداقل 15 دقیقه انجام دهید و به دنبال مراقبت پزشکی باشید.

تماس با چشم

بلافاصله چشم های خود را با آب فراوان به مدت حداقل 15 دقیقه بشویید و بلافاصله به پزشک رجوع کنید تا مراقبت‌های پزشکی صورت پذیرد.

خطر آتش سوزی مواد قابل احتراق

مخلوط حاوی 2-مرکاپتواتانول قابل اشتعال است. 2-مرکاپتواتانول ممکن است بسوزد اما به آسانی مشتعل نمی‌شود. هنگام گرم شدن، بخار ممکن است با هوا مخلوط های انفجاری ایجاد کنند. تماس با فلزات ممکن است باعث ایجاد گاز هیدروژن قابل اشتعال شود. هنگام گرم شدن ظروف ممکن است منفجر شوند.

توصیه های صورت گرفته جهت خاموش کردن آتش ناشی از 2-مرکاپتواتانول این است که از پودر خشک، کف و دی اکسید کربن ااستفاده شود، زیرا آب برای خاموش کردن شعله های 2-مرکاپتواتانول موثر نیست همچنین آب جاری شده از کنترل آتش، آلودگی ایجاد می‌کند. آتش ناشی از 2-مرکاپتواتانول را نمی‌توان بی‌اهمیت دانست زیرا گاز آن برای انسان بسیار سمی است و سوختن آن ممکن است دی اکسید گوگرد تولید کند.

قرار گرفتن در معرض 2-مرکاپتواتانول، در موارد خاص، ممکن است اجتناب ناپذیر باشد. اگر در معرض مواد شیمیایی قرار دارید، باید به تمام نکات ایمنی توجه داشته باشید و در هنگام خطرات پیش آمده تمام نکات گفته شده را به‌کار گیرید.

سایر اثرات مضر 2-مرکاپتو اتانول

2-مرکاپتواتانول علاوه بر انسان می‌تواند اثرات مضری را برای چندین حیوان و سایر ارگانیسم ها به همراه داشته باشد. بسته به دوز موجود در معرض ارگانیسم ها، ممکن است اثرات متفاوت باشد.

اثرات مضر 2-مرکاپتواتانول بر موجودات دیگر عبارتند از: کاهش میزان تنفس، سیانوز، افسردگی سیستم عصبی مرکزی (مانند ضعف عضلانی، عدم هماهنگی و کما) و حتی مرگ. تزریق مزمن 2-مرکاپتواتانول به حیوانات آزمایشگاهی نیز می‌تواند برای آنها اثرات مضر مانند اختلال جزئی تنظیم سیستم قلبی عروقی و کاهش تعداد هموگلوبین را ایجاد کند.

برخی از حیوانات و ارگانیسم هایی که تحت تأثیر مضر  MERCAPTOETHANOL قرار گرفته اند را می توان در زیر مشاهده کرد.

خرگوش: استفاده ناخواسته از MERCAPTOETHANOL بر روی چشم‌های خرگوش برای ملتحمه آن سمی است. همچنین می تواند باعث تیرگی شدید قرنیه در طولانی مدت شود.

مرغ : 2-مرکاپتواتانول نیز بر مرغ تأثیر دارد. این باعث بسته شدن لوله عصبی در جنین منقبض شده می‌شود.

موش ها: موش‌هایی که به‌طور مزمن در معرض MERCAPTOETHANOL قرار دارند، روی سنتز پروتئین این موش ها تأثیر می‌گذارد. قرار گرفتن در معرض MERCAPTOETHANOL سرعت سنتز پروتئین را در موش ها کند می‌کند. 2-مرکاپتو اتانول همچنین می تواند از طریق مهار DNA در کبد موش جهش ایجاد کند.

زندگی آبزیان: 2-مرکاپتواتانول برای آبزیان سمی است. حتی می‌تواند زندگی آبزیان را با اثرات طولانی مدت تحت تأثیر قرار دهد.

میکروارگانیسم ها: 2-مرکاپتواتانول می تواند باعث جهش در برخی از میکروارگانیسم ها شود که منجر به آسیب DNA آن می شود.

در واقع ، این توضیح مختصری در مورد استفاده از MERCAPTOETHANOL و خطرات آن برای سلامتی است.

نکته آخر اینکه جهت تصفیه با تقطیر باید در نظر داشت که در خلاء آن را تصفیه کنید. تقطیر در فشار اتمسفر باعث اکسیداسیون می‌شود و باید در جو بی‌اثر انجام شود. بوی بدی دارد، برای چشم ها، بینی و پوست تحریک کننده است. با H2O ، EtOH ، Et2O مخلوط می شود و UV حداکثر آن 235 نانومتر است.

خطر سمیت زیاد خطر آسیب به پوست و چشم مضر برای طبیعت مضر برای سلامتی خطر مسمومیت

فروش 2-مرکاپتو اتانول

جهت اطلاع از میزان موچودی و قیمت و 2-مرکاپتواتانول لطفا با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.