دی سدیم هیدروژن فسفات

فروشگاه ایکس‌شیمی فعال در حوزه فروش مواد‌شیمیایی گرید آزمایشگاهی و صنعتی، آماده فروش دی سدیم هیدروژن فسفات در انواع هیدراته‌ها و در گرید صنعتی و آزمایشگاهی با کیفیت عالی و قیمت مناسب می‌باشد.

اطلاعات محصول در شرکت Merck آلمان

دی سدیم هیدروژن فسفات

دی سدیم هیدروژن فسفات چیست 

یک ماده شیمیایی دارای دانه‌بندی سفید بوده که با فرمول Na2HPO4 به صورت خشک و همچین به صورت هیدراته‌های مختلف مشاهده می‌شود.

این ماده یک ترکیب معدنی ضروری با طیف وسیعی از کاربردهای صنعتی و آزمایشگاهی است. فرم خشک و اشکال مختلف هیدراته آن را به یک ماده همه کاره تبدیل می‌کند که در زمینه‌های مختلفی مانند تولید مواد غذایی، تصفیه آب و داروسازی کاربرد دارد. علاوه بر این، خواص آن به عنوان یک عامل بافر و امولسیفایر به اهمیت آن در بسیاری از فرآیندهای شیمیایی کمک می‌کند.

فراوانی کابردها

ساختار و خواص منحصر به فرد این ماده آن را به یک جزء ضروری در بسیاری از محصولاتی که بخشی از زندگی روزمره ما هستند تبدیل کرده است. از غذاهای فرآوری شده تا محصولات پاک‌کننده، این ترکیب نقش مهمی در تضمین ثبات و اثربخشی این موارد دارد. پیامدهای بالقوه اشکال مختلف آن حوزه جالبی را برای تحقیق و توسعه بیشتر نشان می‌دهد، زیرا ممکن است راه‌های جدیدی برای نوآوری در صنایع مختلف ارائه دهد.

این محصول یک ماده شیمیایی است که به غذاها، لوازم آرایشی و بهداشتی و سایر محصولات اضافه می شود. از جمله به عنوان یک نگهدارنده و تقویت کننده طعم مفید است.

 نوعی نمک مصنوعی است که از عناصر سدیم و فسفر ساخته شده. شیمیدان‌ها آن را در آزمایشگاه ایجاد می‌کنند. آنها سنگ فسفات طبیعی را می‌شکنند و آن را با اسید سولفوریک و سایر مواد ترکیب می‌کنند.

برخی از غذاها مانند حبوبات و محصولات گندم به طور طبیعی فسفات‌های مشابهی دارند. غذاهای فرآوری شده معمولاً دارای سطوح بسیار بالاتری از دی سدیم هیدروژن فسفات به عنوان یک افزودنی هستند.

دی سدیم هیدروژن فسفات در دسته بزرگتری از فسفات سدیم قرار می‌گیرد که در محصولات مصرفی استفاده می‌شود.

همچنین بخوانید: سدیم کلراید چیست و چه کاربردهایی دارد

دی سدیم هیدروژن فسفات بر روی یک میز که اطرافش محصولاتی هست که این ماده در آن ها به کار رفته است

 در صنایع غذایی

در غذاهای فرآوری شده و بسته‌بندی شده بسیار رایج است. برخی از اهدافی که در فرآیند تولید انجام می‌دهد عبارتند از:

امولسیفایر. این یک ماده‌شیمیایی است که به پیوند چربی و آب به یکدیگر کمک می‌کند. چربی‌ها بدون کمک با بسیاری از مایعات دیگر مخلوط نمی‌شوند. (به روغن و سرکه فکر کنید.) امولسیفایرها ساختار شیمیایی دارند که به ترکیب آنها کمک می‌کند.

یک امولسیفایر مفید برای محصولات لبنی و سایر مواد غذایی است. پنیر، خامه فرم گرفته، شیر و سایر محصولات لبنی به دلیل داشتن این ماده بافت و قوام منحصر به فردی دارند.

برخی از غذاهای رایج که دارای دی سدیم هیدروژن فسفات هستند عبارتند از:

خامه زده شده
پنیر
بستنی
شیر
ماست
غذای دریایی
گوشت
پاستا
جوش شیرین
پودر ژلاتین

انواع این ماده به لحاظ تعداد مولکول آب

این ماده به شکل هیدراته‌های مختلفی همچون بدون آب ( خشک) ۲ آب ( دی هیدرات)  ۷ آب (هپتا هیدرات) و همچنین ۱۲ آب ( دودکا هیدرات) موجود است.

دی سدیم هیدروژن فسفات خشک ( Anhydrous)

دی سدیم هیدروژن فسفات خشک که به نام بی آب آن نیز شناخته می‌شود، یک جزء حیاتی در کاربردهای مختلف صنعتی و آزمایشگاهی است. بر خلاف همتای هیدراته خود، نوع خشک این ماده هیچ مولکولی آب در ساختار کریستالی خود ندارد. این عدم وجود آب، آن را برای فرآیندهایی که وجود رطوبت می‌تواند با واکنش‌های شیمیایی یا خواص فیزیکی مورد نظر تداخل ایجاد کند، بسیار مطلوب است.

یکی از مزایای کلیدی استفاده از نوع بدون آب، پایداری و قوام آن در فرمولاسیون است. این شکل از این محصول بدون تغییرپذیری ایجاد شده توسط محتوای آب، امکان کنترل دقیق شرایط واکنش و ویژگی‌های محصول نهایی را فراهم می‌کند. علاوه بر این، عدم وجود آب، خطر خوردگی یا تخریب را در سیستم‌های حساس به حداقل می‌رساند و آن را به انتخابی مطمئن برای بسیاری از فرآیندهای صنعتی تبدیل می‌کند.

در آزمایشگاه‌ها و تأسیسات تولیدی، دی سدیم هیدروژن فسفات خشک نقش مهمی در آماده سازی بافر، فرمولاسیون معرف و به عنوان تنظیم کننده pH در فرآیندهای شیمیایی مختلف ایفا می‌کند. تطبیق پذیری و قابلیت اطمینان آن، آن را به یک ترکیب شیمیایی ضروری در صنایع مختلف تبدیل می‌کند و پشتیبانی ضروری را برای کاربردهای متعدد از تولید مواد غذایی گرفته تا تولید دارو فراهم می‌کند.

دی سدیم هیدروژن فسفات ۲ آب (Dihydrate)

دی سدیم هیدروژن فسفات 2 آب ، همچنین به عنوان دی هیدرات شناخته می‌شود، یک ترکیب حیاتی است که به طور گسترده در صنایع و کاربردهای مختلف استفاده می‌شود. اهمیت این ماده شیمیایی در تطبیق پذیری و نقش آن به‌عنوان یک عامل بافر، امولسیفایر و حتی یک افزودنی غذایی است. وجود دو مولکول آب در ساختار آن حلالیت آن را افزایش می‌دهد و آن را به یک ماده موثر در داروها، شوینده‌ها و محصولات غذایی تبدیل می‌کند.

دی سدیم هیدروژن فسفات ۷ آب (Heptahydrate)

دی سدیم هیدروژن فسفات 7 آب ، شکلی از این ماده حاوی هفت مولکول آب، نقش مهمی در فرآیندهای مختلف صنعتی و آزمایشگاهی دارد.

دی سدیم هیدروژن فسفات ۱۲ آب (Dodecahydrate)

دی سدیم هیدروژن فسفات 12 آب که به نام دودکاهیدرات نیز شناخته می‌شود، یک ترکیب شیمیایی مهم با طیف وسیعی از کاربردها است. این شکل هیدراته با فرمول‌شیمیایی Na2HPO4•12H2O نقش مهمی در صنایع مختلف از جمله تولید مواد غذایی، داروسازی و کشاورزی ایفا می‌کند.

قیمت

خرید دی سدیم هیدروژن فسفات

به دنبال منبع قابل اعتمادی برای خرید دی سدیم هیدروژن فسفات هستید؟ به ایکس شیمی نگاه نکنید، جایی که می‌توانید بهترین محصولات با کیفیت را با مناسب‌ترین قیمت پیدا کنید.

چه از این ماده به صورت درجه آزمایشگاهی یا صنعتی نیاز داشته باشید، ایکس شیمی شما را تحت پوشش قرار داده است. ایکس شیمی با شهرت به برتری و تعهد به رضایت مشتری، تامین کننده اصلی تمام نیازهای شیمیایی شما است.

تلفن تماس: 88914626

نوشته شده: توسط امین علی محمدی کارشناس ارشد شیمی و علاقمند به حوزه تولید محتوا در زمینه شیمی و مواد شیمیایی.