زمان مورد نیاز برای مطالعه: 6 دقیقه

کلرید قلع

کلرید قلع ۲ آبه که به‌نام کلرید قلع دی هیدرات نیز شناخته می‌شود، یک ترکیب شیمیایی با فرمول SnCl2·2H2O است. این محصول یک جامد کریستالی سفید رنگ است که در آب محلول است. این ماده یک اسید لوئیس ملایم و یک عامل کاهنده است.

این ماده از زمان‌های قدیم شناخته شده است و کیمیاگران در آزمایشات خود از آن استفاده می‌کردند. به طور طبیعی در برخی از مواد معدنی مانند کاسیتریت (SnO2) وجود دارد، اما بیشتر به صورت مصنوعی تولید می‌شود.

ساخت کلرید قلع ۲ آبه

این محصول با حل کردن فلز قلع در اسید هیدروکلریک (HCl) تولید می‌شود. سپس محلول به‌دست آمده تبخیر می‌شود تا کلرید قلع دی هیدرات متبلور شود.

خواص شیمیایی و فیزیکی

یک جامد کریستالی سفید رنگ است که در آب محلول است. این یک اسید لوئیس ملایم و یک عامل کاهنده است. به عنوان یک اسید لوئیس، می تواند جفت الکترون را از مولکول‌های دیگر بپذیرد. به عنوان یک عامل کاهنده، می‌تواند الکترون را به مولکول‌های دیگر اهدا کند. در ادامه ۲ تصویر از خواص شیمیایی و فیزیکی که شامل فرمول و دانسیته و دمای نگهداری و حلال و میزان حلالیت و غیره برای شما آوزده شده است.

کلرید قلع مرک

کلرید قلع مرک

کاربرد

به عنوان یک ماده در رنگرزی: به تثبیت رنگ روی پارچه کمک می کند.

یک عامل کاهنده: برای حذف اکسیژن از سایر مواد شیمیایی استفاده می شود.

افزودنی غذایی: به عنوان یک آنتی اکسیدان و برای جلوگیری از تغییر رنگ میوه ها و سبزیجات استفاده می شود.

در تولید فلز قلع: به عنوان ماده اولیه برای تولید فلز قلع استفاده می شود.

توجه به این نکته ضروری است که کلرید قلع دی هیدرات یک محرک است و می‌تواند باعث تحریک پوست، چشم و مجاری تنفسی شود. در صورت بلعیدن نیز مضر است. اگر از این محصول استفاده می‌کنید، مهم است که از تجهیزات حفاظت فردی مناسب مانند دستکش، عینک، و ماسک تنفسی استفاده کنید.

طرز تهیه محلول کلرید قلع

تهیه محلول کلرید قلع ، نیاز به دقت زیاد و درک خواص این ماده شیمیایی دارد. این ماده یک ترکیب همه کاره با کاربردهای مختلف از آبکاری قلع تا رنگرزی پارچه است. با این حال، تمایل آن به هیدرولیز و اکسید شدن نیاز به اقدامات احتیاطی خاصی در طول آماده سازی دارد. در اینجا یک راهنمای جامع برای ساخت محلول کلرید قلع آورده شده است.

مواد و تجهیزات

بلورهای کلرید قلع: 2 گرم
فلز قلع: 1 گرم (برای جلوگیری از اکسیداسیون)
اسید کلریدریک (HCl): 5 میلی لیتر
آب مقطر: 40 میلی لیتر
وسایل حفاظتی: دستکش، عینک و روپوش آزمایشگاهی
ظروف شیشه ای: بشر، میله همزن و ظرف نگهداری

مراحل آماده سازی

اول ایمنی

برای محافظت در برابر خطرات احتمالی از وسایل حفاظتی استفاده کنید. این ماده شیمیایی می‌تواند باعث سوختگی شدید پوست و آسیب چشم شود.

حل کردن بلورها

در یک بشر، 2 گرم کریستال کلرید قلع را در 40 میلی لیتر آب مقطر حل کنید. به آرامی هم بزنید تا این هم زدن به حل شدن بهتر کمک کند.

اضافه کردن اسید کلریدریک

به محلول 5 میلی لیتر اسید کلریدریک اضافه کنید. این مرحله بسیار مهم است زیرا SnO2 تمایل به هیدرولیز دارد و یک نمک اساسی نامحلول تشکیل می‌دهد. وجود اسید کلریدریک با جلوگیری از هیدرولیز به حفظ یک محلول شفاف کمک می‌کند.

ترکیب فلز قلع

1 گرم فلز قلع را به محلول اضافه کنید. این مورد به عنوان محافظ در برابر اکسیداسیون توسط هوا عمل می‌کند، که می‌تواند SnCl2 را به کلرید قلع (IV) و سایر محصولات جانبی تبدیل کند.

تنظیمات نهایی

مطمئن شوید که محلول به خوبی مخلوط شده است. در صورت لزوم، حجم را با آب مقطر تنظیم کنید تا به غلظت مورد نظر برسید.

نگهداری

محلول را به ظرف نگهداری انتقال دهید. در حالت ایده آل، برای محافظت بیشتر در برابر اکسیداسیون، روی توده های اضافی فلز قلع ذخیره کنید. ظرف را با محتویات و تاریخ تهیه برچسب بزنید.

اقدامات احتیاطی و ذخیره سازی

تهویه

برای جلوگیری از استنشاق بخار، در مکانی با تهویه مناسب کار کنید.

پایداری شیمیایی

محلول را در مکانی خنک و تاریک نگهداری کنید تا تخریب آن به حداقل برسد.

مدیریت نشت

در صورت ریزش، با ماسه یا مواد جاذب بپوشانید و به درستی دور بریزید.

نتیجه

ایجاد محلول از این ماده شامل یک فرآیند ساده است، اما به دلیل ماهیت واکنشی این ماده شیمیایی، نیازمند توجه به جزئیات و اقدامات احتیاطی است. با انجام این مراحل و حفظ شرایط نگهداری مناسب، می توانید محلول کلرید قلع پایدار برای کاربردهای مختلف تهیه کنید.
به یاد داشته باشید، کلید یک آماده سازی موفقیت آمیز فقط در مخلوط کردن نسبت های مناسب نیست، بلکه در حمل و نگهداری ایمن مواد شیمیایی برای حفظ یکپارچگی آنها و اطمینان از ایمنی شما است.

ساختار لوویس قلع دو کلرید

ساختار لوئیس دی کلرید قلع (SnCl2) را می توان به صورت زیر نشان داد:
اتم قلع اتم مرکزی است که توسط دو اتم کلرید (Cl) احاطه شده است.
ساختار لوئیس نشان می دهد که اتم قلع یکی از الکترون های خود را با هر یک از اتم های کلرید به اشتراک می گذارد و دو پیوند کووالانسی منفرد را تشکیل می دهد.
این آرایش باعث می شود اتم قلع دارای دو جفت تک الکترون باشد. ساختار خطی است و دو اتم کلرید در طرف مقابل اتم قلع قرار دارند.

برای راهنمای تصویری نحوه ترسیم ساختار Lewis برای SnCl2 می توانید ویدیوی زیر را مشاهده بفرمایید.

کلرید قلع برای تست طلا

هنگامی که محلولی حاوی طلا با چند قطره از محلول کلرید قلع آزمایش شود، رنگ محلول بنفش می شود و شدت رنگ نشان دهنده غنای سنگ معدن طلا است.
برای ساخت محلول آزمایش کلرید قلع برای آزمایش طلا، می‌توانید از مطلب قبلتر که در خصوص محلول کلرید قلع صحبت شد بهره ببرید

توجه به این نکته ضروری است که محلول آزمایش کلرید قلع برای آزمایش فلزات گرانبها که در محلول های اسیدی حل شده اند طراحی شده است و روی فلزات عنصری مانند پودر یا قطعات جواهر کار نمی کند.

استفاده از این محصول به عنوان یک معرف آزمایش طلا، پلاتین و پالادیوم یک ابزار ضروری در فرآیند بازیافت و پالایش این فلزات گرانبها است.

قیمت کلرید قلع

قیمت کلرید قلع تابعی از قیمت دلار و گرید و برند این ماده می‌باشد. چنانکه محصولات مرک (اصلی) نسبت به گروه چینی و هندی خود دارای قیمتهای بالاتری می‌باشند. اما در کل برای اینکه دیدی نسبی به شما خواننده محترم داده باشیم، قیمت‌های یورویی کلرید قلع مرک کد 107815 که کدی روتین و بسیار پر استفاده می‌باشد را خدمت شما اعلام خواهیم کرد. اما در نهایت جهت خرید این ماده با همکاران ما در ایکس شیمی تماس گرفته و مشورت بفرمایید تا همکاران ما قیمت‌های مناسب تری را هم خدمت شما اعلام کنند.

Pack SizePrice
100 g€62.80
250 g€104.00
1 kg€260.00
25 kg€5,860.00

خرید کلرید قلع

خرید کلرید قلع مرک و انواع دیگری از برندها در فروشگاه آنلاین مواد شیمیایی ایکس شیمی برای شما محقق و فرهیخته گرامی با بهترین کیفیت و قیمت رقابتی امکان پذیر می‌باشد. جهت انجام این مهم با همکاران ما در بخش فروش ایکس شیمی تماس حاصل فرمایید.

MSDS

H290: ممکن است برای فلزات خورنده باشد.
H302 + H332: در صورت بلعیدن یا استنشاق مضر است.
H314: باعث سوختگی شدید پوست و آسیب چشم می شود.
H317: ممکن است باعث واکنش پوستی آلرژیک شود.
H335: ممکن است باعث تحریک تنفسی شود.
H373: در صورت بلعیده شدن ممکن است در اثر قرار گرفتن طولانی مدت یا مکرر باعث آسیب به اندام ها شود.
H412: مضر برای آبزیان با اثرات طولانی مدت.
P260: گرد و غبار را تنفس نکنید.
P273: از انتشار به محیط خودداری کنید.
P280: از دستکش محافظ / لباس محافظ / محافظ چشم / محافظ صورت / محافظ شنوایی استفاده کنید.
P303 + P361 + P353: در صورت قرار گرفتن بر روی پوست (یا مو): بلافاصله تمام لباس های آلوده را درآورید. پوست را با آب بشویید.
P304 + P340 + P310: در صورت استنشاق: فرد را به هوای تازه ببرید و برای تنفس راحت باشید. فوراً با مرکز مسمومیت/پزشک تماس بگیرید.
P305 + P351 + P338: در صورت ورود به چشم: چند دقیقه با احتیاط با آب بشویید. لنزهای تماسی را در صورت وجود و انجام آسان بردارید. به آبکشی ادامه دهید.

خطر مسمومیت خطر آسیب به پوست و چشم مضر برای سلامتی

منابع

https://www.merckmillipore.com/GB/en/product/TinII-chloride-dihydrate,MDA_CHEM-107815

تهیه و تنظیم: امین علی محمدی کارشناس ارشد بیوشیمی و علاقه مند به حوزه تولید محتوا مواد شیمیایی آزمایشگاهی و دارویی.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ریحانه
ریحانه
3 ماه قبل

درود عالی بود