زمان مورد نیاز برای مطالعه: 3 دقیقه

۳و۵ دی نیترو سالیسیلیک اسید

۳و۵-دی نیترو سالیسیلیک اسید (DNS) یک معرف قوی است که به طور گسترده در سنتز آلی برای تهیه اگزازولین از الکل های آمینه استفاده می شود. این واکنش به دلیل کارایی و گزینش پذیری ۳و۵-دی نیترو سالیسیلیک اسید به عنوان یک کاتالیزور برجسته شده است و آن را به ابزاری ارزشمند در توسعه روش های مصنوعی جدید تبدیل می کند.

۳و۵ دی نیترو سالیسیلیک اسید

استفاده از این معرف به پیشرفت های قابل توجهی در زمینه شیمی آلی منجر شده است و به محققان اجازه می دهد تا کتابخانه های متنوعی از اگزازولین ها با بازده و خلوص بالا تولید کنند.

علاوه بر نقش آن در سنتز آلی، این ماده به عنوان یک معرف ضروری برای تعیین اسپکتروفتومتری قندهای احیا کننده عمل می کند. توانایی آن در تشکیل کمپلکس‌های بسیار رنگی با کربوهیدرات‌ها، آن را در تکنیک‌های تحلیلی مختلف با هدف تعیین مقدار قند در محصولات غذایی و نوشیدنی ضروری کرده است. استفاده از ۳و۵-دی نیترو سالیسیلیک اسید برای این منظور، تطبیق پذیری و اهمیت آن را نه تنها در سنتز شیمیایی بلکه در کاربردهای شیمی تحلیلی نیز نشان می دهد.

به طور کلی، کاربرد چندوجهی ۳و۵-دی نیترو سالیسیلیک اسید به عنوان یک کاتالیزور برای واکنش‌های آلی و یک معرف برای آنالیز اسپکتروفتومتری، نقش حیاتی آن را در حوزه‌های مختلف در زمینه شیمی برجسته می‌کند. تأثیر گسترده آن همچنان الهام بخش رویکردها و نوآوری های جدید است که به پیشرفت در تحقیقات علمی و کاربردهای صنعتی به طور یکسان کمک می کند.

شاید برای شما جالب باشد: تاریخچه و زیر مجموعه ‌های Merck

خواص شیمیایی و فیزیکی

فرمول شیمیایی: C7H4N2O7

وزن مولکولی: 228.12 گرم بر مول

شکل ظاهری: DNS یک پودر کریستالی زرد تا نارنجی است.

انحلال پذیری: در آب حل می شود.

نقطه ذوب: DNS دارای نقطه ذوب حدود 170-174 درجه سانتیگراد است.

کاربرد ۳و۵ دی نیترو سالیسیلیک اسید

تشخیص قندهای کاهنده

DNS به طور گسترده در آزمایشگاه برای تشخیص و تعیین کمیت قندهای کاهنده، به ویژه در سنجش هایی مانند سنجش DNS استفاده می شود. این واکنش شامل کاهش DNS توسط قند کاهنده است که منجر به تغییر رنگ می شود که می تواند به روش اسپکتروفتومتری اندازه گیری شود.

تحقیقات بیوشیمیایی

DNS کاربردهایی در بیوشیمی و بیولوژی مولکولی برای نقش آن در ارزیابی غلظت قندهای کاهنده در نمونه های مختلف بیولوژیکی پیدا می کند. این در درک فرآیندهای متابولیک و مطالعه واکنش های آنزیمی بسیار مهم است.

شیمی تجزیه

این معرف در شیمی تجزیه به دلیل توانایی آن در واکنش با انواع ترکیبات استفاده می شود و آن را در تجزیه و تحلیل مخلوط های پیچیده ارزشمند می کند.

سنجش های رنگ سنجی

DNS در سنجش های رنگ سنجی برای تعیین غلظت قند در غذا و نوشیدنی استفاده می شود. حساسیت و قابلیت اطمینان آن، آن را به یک انتخاب ارجح در فرآیندهای کنترل کیفیت تبدیل می کند.

خطر آسیب به پوست و چشم خطر مسمومیت

خرید ۳و۵ دی نیترو سالیسیلیک اسید

جهت خرید این محصول و اطلاع از قیمت و موجودی، لطفا با همکاران ما در بخش فروش ایکس شیمی تماس حاصل فرمایید.

منابع:

sigmaaldrich

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فاطمه
فاطمه
6 ماه قبل

سلام
ممنون بابت اطلاعات خوبتون.
آیا به شهرستان هم ارسال دارید؟