زمان مورد نیاز برای مطالعه: 4 دقیقه

پیروگالول

پیروگالول یک ترکیب آلی جامد سفید رنگ، دارای بویی مشخص و فرمول C6H3(OH)3 و cas number 87-66-1، می باشد. این ماده، همچنین به نام اسید پیروگالیک، یا 1،2،3-تری هیدروکسی بنزن نیز شناخته می شود.

پیروگالول چیست

پیروگالول یک ترکیب آلی جامد سفید رنگ، دارای بویی مشخص و فرمول C6H3(OH)3 و cas number 87-66-1، می باشد. این ماده، همچنین به نام اسید پیروگالیک، یا 1،2،3-تری هیدروکسی بنزن نیز شناخته می شود.

یک ترکیب شیمیایی است که متعلق به کلاس ترکیبات آلی به نام فنل است. این یک جامد کریستالی سفید رنگ است که در آب محلول است و معمولاً در کاربردهای مختلف صنعتی استفاده می شود. پیروگالول از ماده طبیعی گالوتانین موجود در گیاهانی مانند گال بلوط و سماق مشتق شده است.

یکی از خواص کلیدی این ماده توانایی آن برای عمل به عنوان یک آنتی اکسیدان به دلیل داشتن سه گروه هیدروکسیل است که می توانند الکترون برای خنثی کردن رادیکال های آزاد اهدا کنند. این باعث می شود در توسعه محصولات مراقبت از پوست، توسعه دهندگان عکاسی و رنگ مو مفید باشد. با این حال، اگر پیروگالول به مقدار زیاد خورده شود یا از طریق پوست جذب شود، می تواند سمی باشد، بنابراین هنگام استفاده از این ترکیب باید احتیاط کرد.

به طور کلی، این محصول به دلیل خواص شیمیایی منحصر به فرد خود، نقش مهمی در صنایع مختلف و تحقیقات علمی دارد. قابلیت های آنتی اکسیدانی آن، آن را برای حفظ محصولات غذایی و محافظت در برابر استرس اکسیداتیو ارزشمند می کند. درک خواص و خطرات بالقوه مرتبط با پیروگالول امکان استفاده ایمن از این ترکیب همه کاره را در زمینه های مختلف فراهم می کند.

 (اطلاعات بیشتر در شرکت مرک آلمان)

خرید پیروگالول

کاربرد پیروگالول

کاربردهای زیادی برای پیروگالول وجود دارد. یکی از ساده ترین آنها اندازه گیری میزان اکسیژن موجود در هوای اطراف است.

به دلیل وجود گروه های هیدروکسیل، این ماده نسبت به اکسیژن حساس بوده و واکنش نشان میدهد. هنگامی که در یک محیط قلیایی قرار دارد می تواند به راحتی اکسیژن هوا را جذب کند. این ماده قلیایی اکسیژن هوا یا محیط اطراف را جذب می کند و باعث قهوه ای شدن محلول بی رنگ می شود. با کمک آنالایزر Orsat می توان از محلول قلیایی پیروگالول برای تخمین میزان اکسیژن موجود در هوای محیط استفاده کرد. به دلیل این خاصیت جذب اکسیژن، برای جداسازی گازهای بی اثر از مخلوط گازها نیز استفاده می شود.

دیگر کاربردهای رایج پیروگالول شامل استفاده از آن در رنگ کردن مو و رنگ کردن مواد بخیه است. اما استفاده اخیر از آن در فرمولاسیون رنگ مو به دلیل گزارش‌های مربوط به سمیت آن کاهش یافته است.همچنین این ماده به دلیل خواص ضد عفونی کنندگی نیز شناخته شده است.

یکی از رایج ترین کاربردهای پیروگالول در صنعت عکاسی بوده است. این ماده یک عامل مهم و کاربردی در توسعه عکاسی در قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم بوده است. پس از آن استفاده از آن در دهه 1920 و سالهای بعد به شدت کاهش یافت زیرا خاصیت اکسید شدن خود با جذب اکسیژن را داشت که به نوبه خود باعث رفتار غیرقابل پیش بینی و نامنظم پیروگالول شد. حتی در آن زمان نیز به طور مداوم توسط عکاسان برجسته ای مانند ادوارد وستون استفاده می شد. در دهه 1980 به دلیل تلاش های گسترده ای که توسط آزمایشگران صنعت عکاسی، گوردون هاچینگ و جان ویمبرلی انجام شد، دوباره در استفاده از آن به عنوان یک عامل توسعه عکاسی برجسته شد.

همچنین مورد استفاده در  :

صنایع چرم.

صنعت پشم و خز، و رنگ مو.

به عنوان یک معرف شیمی تحلیلی.

یک آنتی اکسیدان برای روغن ها.

(خرید پیروگالول در مجموعه ایکس شیمی).

شاید برای شما جالب باشد: سیلور نیترات (silver nitrate)

خرید پیروگالول

جهت خرید پیروگالول و اطلاع از قیمت و موجودی، با همکاران ما در بخش فروش ایکس شیمی تماس حاصل فرمایید.

نکات ایمنی

در صورت بلعیده شدن، تماس با پوست یا استنشاق مضر است.
مشکوک به ایجاد نقص ژنتیکی.
مضر برای آبزیان با اثرات طولانی مدت.
از انتشار به محیط خودداری کنید.
دستکش محافظ / لباس محافظ / محافظ چشم / محافظ صورت / محافظ شنوایی استفاده کنید.
بلعیده شدن: در صورت احساس ناخوشی با مرکز مسمومیت/پزشک تماس بگیرید.
تماس با پوست: با آب فراوان بشویید. در صورت احساس ناخوشی با مرکز مسمومیت/پزشک تماس بگیرید.
استنشاق: فرد را به هوای تازه ببرید و اجازه تنفس راحت بدهید. در صورت احساس ناخوشی با مرکز مسمومیت/پزشک تماس بگیرید.
در صورت مواجهه یا نگرانی: مشاوره پزشکی را دریافت کنید.
خطر مسمومیت مضر برای سلامتی

تهیه و تنظیم: امین علی محمدی کارشناس ارشد بیوشیمی و علاقه مند به حوزه تولید محتوا.

5 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها