زمان مورد نیاز برای مطالعه: 4 دقیقه

1و4 دی تیوتریتول (1,4-dithiothreitol) (DTT)

فروشگاه ایکس‌شیمی، فعال در حوزه فروش مواد‌شیمیایی آزمایشگاهی، دارویی و تخصصی، آماده فروش 1و4-دی تیوتریتول (DTT) آزمایشگاهی با قیمت و کیفیت مناسب می‌باشد. ( جهت اطلاع از قیمت و خرید 1و4-دی تیوتریتول (DTT) با ما تماس حاصل فرمایید).

دی‌ تیوتریتول چیست

دی‌ تیوتریتول (DTT) نام رایج یک معرف ردوکس با مولکول کوچک است. که به عنوان معرف کلیلند نیز شناخته می شود. این ماده دارای فرمول شیمیایی (C2H2OHSH)2  و cas number 3483-12-3 می باشد و ساختار شیمیایی یکی از انانتیومرهای آن به شکل احیا شده است. شکل اکسید شده آن یک حلقه 6 عضوی با پیوند دی سولفیدی است. این معرف معمولاً به شکل راسمیک آن استفاده می‌شود، زیرا هر دو انانتیومر واکنش پذیر هستند. نام آن از قند چهار کربنه ترئوز گرفته شده است. DTT دارای یک ترکیب اپیمریک (“خواهر”)، دی تیو اریتریتول (DTE) است.

دی تیوتریتول

DTT یک عامل کاهنده است. پس از اکسید شدن، یک حلقه شش عضوی پایدار با یک پیوند دی سولفید داخلی تشکیل می‌دهد. پتانسیل ردوکس آن 0.33- ولت در pH 7 است. کاهش یک پیوند دی سولفید معمولی توسط دو واکنش متوالی تبادل تیول-دی سولفید انجام می‌شود و در زیر نشان داده شده است. کاهش معمولاً در گونه‌های مخلوط دی سولفید متوقف نمی‌شود زیرا تیول دوم DTT تمایل زیادی به بستن حلقه دارد و این ماده اکسید شده را تشکیل می‌دهد و پیوند دی سولفید کاهش یافته را پشت سر می‌گذارد. قدرت کاهنده این ماده به مقادیر pH بالاتر از 7 محدود می‌شود، زیرا فقط فرم تیولات با بار منفی -S- واکنش پذیر است (شکل تیول پروتونه -SH نیست). pKa گروه های تیول 9.2 و 10.1 است.

DTT

خرید دی تیوتریتول

جهت خرید DTT و اطلاع از قیمت و  موجودی با همکاران ما در بخش فروش ایکس شیمی تماس حاصل فرمایید.

کاربرد ِDTT

دی‌ تیوتریتول به عنوان یک عامل کاهنده یا “حفاظت زدایی” برای DNA تیوله استفاده می‌شود. اتم‌های گوگرد انتهایی DNA تیوله تمایل به تشکیل دایمر در محلول، به ویژه در حضور اکسیژن دارند. دیمریزاسیون راندمان واکنش‌های جفت شدن بعدی مانند تثبیت DNA روی طلا در حسگرهای زیستی را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. به طور معمول این محصول با یک محلول DNA مخلوط می‌شود و اجازه می‌دهد تا واکنش دهد، و سپس با فیلتراسیون (برای کاتالیزور جامد) یا با کروماتوگرافی (برای شکل مایع) حذف می‌شود. روش حذف DTT اغلب ” نمک زدایی” نامیده می‌شود. به طور کلی، دی‌تیوتریتول به عنوان یک عامل محافظتی استفاده می‌شود که از اکسیداسیون گروه‌های تیول جلوگیری می‌کند.
این ماده اغلب برای کاهش پیوندهای دی سولفیدی پروتئین‌ها و به طور کلی برای جلوگیری از تشکیل پیوندهای دی سولفیدی درون مولکولی و بین مولکولی بین باقی مانده‌های سیستئین پروتئین‌ها استفاده می‌شود. با این حال، حتی DTT نمی‌تواند پیوندهای دی سولفیدی مدفون (غیرقابل دسترسی) را کاهش دهد، بنابراین کاهش پیوندهای دی سولفیدی گاهی اوقات تحت شرایط دناتوره کردن (مثلاً در دماهای بالا، یا در حضور یک دناتوره کننده قوی مانند کلرید گوانیدینیم 6 مولار) انجام می‌شود. M اوره یا 1% دودسیل سولفات سدیم).
دی تیوتریتول اغلب همراه با دودسیل سولفات سدیم در SDS-PAGE برای دناتوره کردن بیشتر پروتئین‌ها با کاهش پیوندهای دی سولفیدی آنها استفاده می‌شود تا امکان جداسازی بهتر پروتئین‌ها در طول الکتروفورز فراهم شود. به دلیل توانایی کاهش پیوندهای دی سولفیدی، این ماده می‌تواند برای دناتوره کردن CD38 روی گلبول های قرمز خون استفاده شود. این ماده همچنین آنتی ژن‌ها را در سیستم‌های گروه خونی Kell، Lutheran، Dombrock، Cromer، Cartwright، LW و Knops دناتوره می‌کند. برعکس، قرار گرفتن در معرض حلال پیوندهای دی سولفیدی مختلف را می‌توان با نرخ کاهش آنها در حضور این ماده ارزیابی کرد.
دی‌ تیوتریتول همچنین می تواند به عنوان یک عامل اکسید کننده استفاده شود. مزیت اصلی آن این است که بر خلاف سایر عوامل مانند گلوتاتیون، به طور موثر هیچ گونه دی سولفید مخلوطی پر نشده است. در موارد بسیار نادر، ممکن است یک ترکیب اضافی DTT تشکیل شود، به عنوان مثال، دو اتم گوگرد دی‌ تیوتریتول ممکن است پیوندهای دی سولفیدی را با اتم‌های گوگرد مختلف تشکیل دهند. در چنین مواردی، دی‌ تیوتریتول نمی‌تواند چرخه شود زیرا هیچ تیول آزاد باقی مانده ای ندارد.
شاید برای شما جالب باشد: AGAROSE

خواص شیمیایی DTT

دی‌ تیوتریتول در شرایط جوی محیط ناپایدار است زیرا توسط اکسیژن اکسید می شود. این ماده باید در زیر گازهای بی اثر ذخیره و نگهداری شود تا از اکسیداسیون جلوگیری شود. عمر ماندگاری دی تیوتریتول را می‌توان با نگهداری در یخچال در دمای 2 تا 8 درجه سانتی گراد افزایش داد. اکسیداسیون عوارض بیشتری را به همراه دارد زیرا دی‌ تیوتریتول اکسید شده یک پیک جذب قوی در 280 نانومتر نشان می‌دهد. از آنجایی که تیول‌ها نسبت به بازهای مزدوج خود، تیولات‌ها، هسته دوست کمتری دارند، با کاهش pH، DTT به هسته دوست کمتری تبدیل می‌شود. (2S)-2-Amino-1،4-dimercaptobutane (dithiobutylamine یا DTBA) یک عامل جدید کاهنده دی تیول است که تا حدودی بر این محدودیت DTT غلبه می‌کند.تریس (2-کربوکسی اتیل) فسفین (TCEP) یک عامل کاهش دهنده جایگزین است که در pH پایین پایدارتر و موثرتر است، اما حجیم است و سیستین‌ها را در پروتئین‌های تا شده به آرامی کاهش می‌دهد.

MSDS-DTT

در صورت بلعیدن مضر است.
باعث تحریک پوست می‌شود.
باعث آسیب جدی به چشم می‌شود.
پوست را پس از دست زدن به طور کامل بشویید.
هنگام استفاده از این محصول از خوردن، آشامیدن یا سیگار کشیدن خودداری کنید.
از دستکش محافظ / محافظ چشم / محافظ صورت استفاده کنید.
در صورت بلعیده شدن: در صورت احساس ناخوشی با مرکز مسمومیت/پزشک تماس بگیرید.
در صورت قرار گرفتن بر روی پوست: با آب فراوان بشویید.
در صورت ورود به چشم: چند دقیقه با احتیاط با آب بشویید. لنزهای تماسی را در صورت وجود حذف کنید و به شستشو ادامه دهید.

خطر مسمومیت

خطر آسیب به پوست و چشم

تهیه و تنظیم: امین علی محمدی کارشناس ارشد بیوشیمی و فعال در حوزه تولید محتوا شیمی و مواد شیمیایی.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها