زمان مورد نیاز برای مطالعه: 3 دقیقه

ایزوآمیل الکل

در دنیای شیمی، ایزو آمیل الکل که با نام ایزوپنتیل الکل نیز شناخته می‌شود، جایگاه برجسته‌ای دارد. خواص منحصر‌به‌فرد و طبیعت همه‌کاره آن، آن را به یک بازیگر کلیدی در صنایع مختلف تبدیل کرده است. در این مقاله، دنیای شگفت انگیزاین ماده را بررسی خواهیم کرد و ترکیب، خواص، کاربردهای صنعتی و موارد دیگر را بررسی خواهیم کرد.

اطلاعات محصول در شرکت Merck آلمان

ایزو آمیل الکل

ای محصول با فرمول شیمیایی C5H12O مایعی بی‌رنگ با بوی متمایز است. این یک نوع الکل متعلق به خانواده ایزومرها است، به این معنی که فرمول مولکولی مشابهی با سایر ترکیبات دارد اما از نظر ساختار و خواص متفاوت است.

 ساختار و خواص شیمیایی ایزو آمیل الکل

آشنایی با فرمول مولکولی ایزو آمیل الکل

فرمول مولکولی این ماده ترکیب آن را نشان می‌دهد: پنج اتم کربن (C5)، دوازده اتم هیدروژن (H12) و یک اتم اکسیژن (O). این چیدمان ساده باعث ایجاد ویژگی‌های منحصر به فرد آن می‌شود.

اشکال ایزومری

این ماده در چندین شکل ایزومری وجود دارد که سه نوع اصلی دارد: ایزو آمیل الکل (3-متیل-1-بوتانول)، ثانویه-آمیل الکل (2-متیل-1-بوتانول) و ترت-آمیل الکل (2-متیل-2). -بوتانول). هر ایزومر دارای خواص متمایزی است که آنها را برای کاربردهای مختلف مناسب می‌کند.

 روش های تولید

تخمیر

یکی از روش‌های سنتی تولید این ماده از طریق تخمیر است. از مخمر، باکتری یا قارچ برای تبدیل قندها به الکل استفاده می‌شود. این فرآیند باعث تولید الکل ایزو آمیل طبیعی می‌شود که اغلب در صنایع غذایی و نوشیدنی به دلیل عطر میوه‌ای آن استفاده می‌شود.

سنتز شیمیایی

سنتز شیمیایی شامل احیای کاتالیستی ایزو آمیل استات یا ایزوآمیلن است. این روش منجر به تولید این محصول با خلوص بالا می‌شود که برای کاربردهای صنعتی مناسب است.

 کاربردهای صنعتی ایزو آمیل الکل

صنعت طعم و عطر

رایحه میوه‌ای و موز مانند، آن را به یک ماده با ارزش در صنعت طعم و عطر تبدیل می‌کند. برای ایجاد رایحه و طعم منحصر به فرد به محصولات مختلف از جمله عطر، لوازم آرایشی و مواد غذایی استفاده می‌شود.

داروسازی

در صنعت داروسازی به عنوان حلال و معرف جایگاه خود را پیدا می‌کند. خواص شیمیایی آن را به یک جزء ضروری در سنتز برخی داروها و داروها تبدیل می‌کند.

شاید برای شما جالب باشد: ایزو پروپیل الکل

نرم کننده ها در پلیمرها

 به عنوان یک نرم‌کننده در تولید پلیمرها و پلاستیک ها استفاده می‌شود. انعطاف‌پذیری و دوام را افزایش می‌دهد و پلاستیک را برای کاربردهای مختلف از بسته‌بندی گرفته تا قطعات خودرو مناسب می‌کند.

حلال جوهرها و پوشش‌ها

 به دلیل حلالیت و سمیت کم به عنوان حلال در فرمولاسیون جوهرها، پوشش‌ها و لاک‌ها استفاده می‌شود. استفاده صاف و خشک شدن سریع در این محصولات را تضمین می‌کند.

 اقدامات احتیاطی ایمنی

هنگام استفاده از این مجصول، اقدامات احتیاطی باید رعایت شود. قابل اشتعال است و در صورت عدم استفاده صحیح می‌تواند خطراتی برای سلامتی ایجاد کند. هنگام کار با این ماده شیمیایی، تهویه کافی و تجهیزات حفاظت فردی ضروری است.

 اثرات زیست محیطی ایزو آمیل الکل

تأثیر زیست محیطی ایزو آمیل الکل تا حد زیادی به کاربرد آن بستگی دارد. در حالی که ایزو آمیل الکل طبیعی حاصل از تخمیر نسبتاً سازگار با محیط زیست است، فرآیند سنتز شیمیایی به دلیل استفاده از کاتالیزور و انرژی می‌تواند عواقب زیست محیطی داشته باشد.

قیمت ایزوآمیل الکل

جهت اطلاع از قیمت ایزوآمیل الکل و اطلاع از موجودی و خرید این ماده پرمصرف با گرید دارویی و آزمایشگاهی، با همکاران ما در بخش فروش تماس حاصل فرمایید.