زمان مورد نیاز برای مطالعه: 5 دقیقه

نحوه خواندن شیمی آلی

شیمی آلی شامل مطالعه مولکولهای آلی، از جمله سازندها، واکنشها، مکانیسمهای واکنش، تشکیل محصول و موارد استفاده آنهاست. بیشتر ترکیبات مورد مطالعه در شیمی آلی حاوی حداقل یک پیوند کربن-هیدروژن هستند. در حالی که شیمی آلی می تواند بسیار دشوار باشد، می توانید با برخی استراتژی های اساسی مانند دانستن انواع واکنش ها و نحوه وقوع آنها و استفاده از کیت مدل سازی سه بعدی برای دستیابی به ساختارهای شیمیایی، آن را آسان تر کنید. مشاغل متعددی وجود دارد که به دانش شیمی آلی نیاز دارند، از جمله پزشکان، دانشمندان پزشکی قانونی، فارماکولوژیست ها و مهندسان شیمی.

شیمی آلی

1. یادداشت ها و کتب درسی خود را به طور فعال مرور کنید

خواندن یادداشت ها مطمئناً فکر خوبی برای شروع یادگیری شیمی آلی است، اما مرور فعالانه یادداشت قطعا بهتر است. یادداشت های خود را دوباره بازنویسی کنید و مطالب را خلاصه کنید. نقشه های مفهومی یا خلاصه های بصری را ترسیم کنید تا نحوه کار همه چیز با هم نشان داده شود.

 • هنگامی که به یک مجموعه رسیدید، ساختار شیمیایی آن را ترسیم کنید.
 • هر روز یادداشت های خود را قبل از کلاس مرور کنید.

شیمی آلی 1

2. در مسیر یادگیری شیمی آلی کمک بخواهید

استاد و دستیاران تدریس ساعات اداری ای را دارند که بطور اختصاصی در اختیار دانشجویان قرار می گیرد تا سوالی بپرسند و از استادان برای یادگیری شیمی آلی کمک بگیرند. از این زمان استفاده کنید و در واقع  کمک بخواهید. آنها برای یادگیری به شما کمک می کنند و این فرصتی است برای پرسیدن سؤالاتی که احتمالاً به هر دلیلی در کلاس موفق به پرسیدن آن نشده اید می توانید استفاده کنید.

 • در راه این تلاش، کمک گرفتن اضافی از یک معلم دیگر نیز می تواند سودمند باشد.

شیمی آلی 2

3. کمک گرفتن از شماره گذاری تعداد کربن ها

هنگام پاسخ دادن به سؤالات مربوط به مشق شب و یا در امتحان شیمی آلی، می توان به راحتی تعداد کربن ها را از دست داد. تعداد کربن های موجود در محصولات باید همیشه برابر با تعداد کربن موجود در رجنتس باشد.

 • لازم نیست که کربن ها را برای برچسب زدن مناسب شماره گذاری کنید ، فقط آنها را شماره گذاری کنید تا بدانید تعداد آنها وجود دارد و می توانید آنها را در موقعیت صحیحی در محصولات قرار دهید.

شیمی آلی 3

4. در شیمی آلی روابط بین خواص را تشخیص دهید

شیمی آلی به درک روابط مولکولهای مختلف به یکدیگر وابستگی زیادی دارد. بسیار مهم است که شما مفاهیم موجود در این روابط اساسی را بفهمید برای ذکر چند مثال:

 • با افزایش pKa یک اسید ، پایداری پایه ملتحمه افزایش می یابد.
 • با افزایش قطبیت یک مولکول، نقطه جوش افزایش می یابد.
 • هنگامی که طول زنجیره هیدروکربن را افزایش می دهید، نقطه جوش افزایش می یابد.

کیت های مدل سازی

 5. در شیمی آلیاز کیت های مدل سازی استفاده کنید

کیت های مدل سازی در شیمی آلی به شما امکان می دهد ساختارهای شیمیایی را در 3بعد بسازید. توانایی در تجسم یک ساختار می تواند به شما در درک بهتر یک ترکیب نسبت به نسخه 2بعدی نوشته شده روی تخته کمک کند.

 • کیت مدلینگ به شما کمک می کند تا هنگام پاسخ دادن به سؤالات در امتحانات و تکالیف از اشتباه جلوگیری کنید.

شیمی آلی 5

6. از نقشه های واکنش برای مشکلات سنتز استفاده کنید

نقشه های واکنش به شما امکان می دهند تا همه گروه های عملکردی و واکنش هایی که برای تولید آنها ایجاد می شود را تجسم کنید. می توانید از نقشه های واکنش برای ترکیب واکنش ها استفاده کنید تا از یک ترکیب به ترکیب نهایی برسید.

شیمی آلی 6

7. تمریناتی که برای شما مشکل هستند را انجام دهید

 مطالعه درست در شیمی آلی با انجام مشکلات عملی خواهد شد. هرچه مشکلات بیشتری را از پیش روی خود بردارید، درک شما بهتر خواهد شد. هنگامی که یک مفهوم را فراگرفتید، به سمت مشکلاتی بروید که مشکل تر هستند.

 • هر روز مجموعه ای از مشکلات تمرینی را از کتاب خود استخراج کرده و به حل آن ها بپردازید.

شیمی آلی چیست

شاید برای شما جالب باشد: فروش مواد شیمیایی

8. برای خود یادداشت برداری کنید

شیمی آلی در مورد یادگیری ساختارها و واکنشهای شیمیایی است. همچنین واژگان زیادی وجود دارد که مخصوص این شاخه از شیمی بوده و فرار می باشند. درک این مطالب بسیار دشوار می نماید.اگر نمی دانید معنی همه کلمات را برای یادگیری واژگان از کارتهای یادداشت برداری شده استفاده کرده و همراه خود داشته باشید.

 • پس از تسلط بر واژگان، مرتباً واژگان جدیدی را برای واکنش ها و ساختارها به مجموعه خود اضافه کنید .

آزمایشگاه شیمی آلی

9. یک گروه مطالعه تشکیل دهید

گروه های مطالعه یک روش عالی برای بررسی درک شما و به دست آوردن بینش جدید در مورد مطالب به خصوص در یادگیری شیمی آلی  می باشند. هنگام توضیح یک مفهوم برای دیگران، ممکن است متوجه شوید که چیزی وجود دارد که این وسط گم شده است. این می تواند به درک عمیق تری منجر شود. در عین حال، سایر اعضای گروه می توانند به شما در یادگیری مفاهیمی کمک کنند که برای شما مشکل است.

 • شرکای مطالعه را انتخاب کنید که با همان سرعتی که شما یاد میگیرید آنها نیز بیاموزند. اگر این گروه برای شما خیلی سریع یا خیلی کند باشد، به همان اندازه سودمند نخواهد بود.

قلم در دست

10. بنویسید

هنگام استفاده از قلم و قبل از نوشتن به ایده فکر کنید، آسان است که همه چیز را یادداشت کنید، پاک کنید و سپس نوشتن اطلاعات بیشتر را ادامه دهید. هنگامی که از قلم استفاده می کنید، باید قبل از نوشتن هر چیزی، به طور جدی به موارد فکر کنید تا از لزوم امتحان کردن چیزها جلوگیری کنید.

 • اگرچه این ممکن است برای همه مؤثر نباشد ، بهتر است که آن را امتحان کنید و ببینید آیا به شما کمک می کند قبل از نوشتن ایده ها به درستی فکر کنید.

هر روز مطالعه کن

11. هر روز مطالعه کن

مطالعه یک ساعت یا دو ساعت در هر روز بسیار ایده بهتری است از مطالعه ی 5 ساعت در یک نوبت مطالعاتی. با جلسات مطالعه مکرر و کوچکتر، می توانید روی مفاهیم فردی متمرکز شوید و حجم زیادی از اطلاعات را به یکباره وارد مغز خود نکنید.

 • مطالعه خود را در بلوک های بزرگ و کوچک زمان تقسیم کنید.

در کلاس شرکت کنید

12. در کلاس شرکت کنید

این ممکن است واضح به نظر برسد، اما تلاش زیادی برای یادگیری مطالب صرفاً در مورد حضور در کلاس است. توجه به کلاس و یادداشت های مربوطه نیز ضروری است. در مورد یادداشت برداری استراتژیک باشید. فقط یادداشت نگیرید. به آنچه استاد می گوید گوش دهید و سپس اطلاعات را در یادداشت های خود خلاصه کنید.

 • اگر چیزی که شما در طول کلاس نوشتید معنی ندارد، در ساعات غیر اداری  از آنها بخواهید توضیح دهند.
 • از استاد خود بخواهید که سخنرانی های کلاس را ضبط کند تا در صورت بروز مشکل بتوانید دوباره به آنها گوش دهید.

ورزش و تغذیه مناسب

13. خواب ، ورزش و تغذیه مناسب دریافت کنید

رمز موفقیت در هنگام مطالعه هر موضوعی حفظ سلامتی شماست. داشتن مقدار مناسب خواب، ورزش چند بار در هفته و نگه داشتن رژیم غذایی مغذی همه برای سالم نگه داشتن خود و آماده شدن برای کار ضروری است. انجام این سه کار به حفظ انرژی شما کمک می کند و به شما در حفظ اطلاعاتی که می آموزید کمک می کند.

 • سعی کنید هر شب حداقل 7-8 ساعت خواب داشته باشید.
 • برای ورزش وقت بگذارید، حتی اگر فقط در حد پیاده روی با یک دوست باشد.
 • برای خوردن میوه و سبزیجات بیشتر تلاش کنید و از خوردن سدیم و کافئین اضافی خودداری کنید.

فضای مطالعه مناسب

14. یک فضای مطالعه مناسب تنظیم کنید 

 برای یاد گیری شیمی آلی فضای مطالعه ای را انتخاب کنید که برای شما بهتر باشد. آیا وقتی سکوت کامل وجود دارد یا وقتی کمی سر و صدای پیش زمینه وجود دارد، بیشتر کار می کنید؟ یک فضای مطالعه مناسب دارای نورپردازی مناسب، درجه حرارت راحت و دارای حداقل حواس پرتی می باشد.

 • اطمینان حاصل کنید که فضای زیادی در اختیار دارید.
 • فضای مطالعه خود را با همه چیزهایی که نیاز دارید (کاغذ ، ماشین حساب، قیچی، میان وعده، و غیره) ذخیره کنید تا دیگر نیازی به رفت و آمد و پریشان شدن نباشد.