زمان مورد نیاز برای مطالعه: 3 دقیقه

IPTG

ایزوپروپیل بتا-دی-۱-تیوگالاکتوپیرانوزید (به انگلیسی: Isopropyl β-D-1-thiogalactopyranoside) یک ترکیب در زیست‌شناسی مولکولی است. این ترکیب مقلد مولکولی آلولاکتوز، یک متابولیت لاکتوز است که باعث رونویسی اپرون لاک می‌شود و بنابراین از آن برای القای پروتئین در جایی که ژن تحت کنترل عملگر لاک است، استفاده می‌شود. به صورت خلاصه آی پی تی جی (IPTG) برای بیان ژنهای تراریخته متصل به اپرون لاک در بیوشیمی استفاده می‌شود.

فروش IPTG

IPTG چیست

ایزوپروپیل بتا-دی-۱-تیوگالاکتوپیرانوزید ، که اغلب با نام اختصاری IPTG شناخته می شود، ترکیبی است که به طور گسترده در تحقیقات زیست شناسی مولکولی استفاده می شود. این مولکول کوچک به عنوان آنالوگ آلولاکتوز عمل می کند که قادر به القای اپرون لاک در اشریشیا کلی است. ساختار آن شامل یک بخش گالاکتوز است که از طریق پیوند تیو اتر به یک گروه ایزوپروپیل متصل است. محققان از این ماده برای تحریک بیان ژن های خاص تحت کنترل پروموتر lac استفاده می‌کنند و تولید پروتئین‌های مورد نظر را برای کاربردهای پایین دست تسهیل می‌کند. توانایی IPTG برای تقلید از القا کننده طبیعی لاکتوز، آن را به ابزاری ارزشمند برای تنظیم بیان ژن در فناوری DNA نوترکیب تبدیل می‌کند.

علاوه بر این، این محصول به دلیل پایداری و سهولت استفاده در تنظیمات آزمایشگاهی شناخته شده است. ماهیت غیر سمی و حلالیت بالای آن در آب آن را به گزینه‌ای ایده آل برای القای بیان پروتئین بدون آسیب رساندن به سلول‌های زنده تبدیل کرده است. دانشمندان می‌توانند دقیقاً غلظت IPTG را برای بهینه سازی سطوح بیان ژن با توجه به نیازهای تجربی خود کنترل کنند و از تکرارپذیری و دقت در نتایج تحقیقات اطمینان حاصل کنند. با افزودن این ماده به کشت‌های باکتریایی حاوی پلاسمیدهایی با ساختار اپرون لاک، محققان می‌توانند به طور موثر سنتز پروتئین هدف را برای مطالعات بیوشیمیایی یا اهداف خالص‌سازی پروتئین القا کنند.

در نتیجه، ایزوپروپیل بتا-دی-1-تیوگالاکتوپیرانوسید با ایجاد تنظیم دقیق بیان ژن و تولید پروتئین در سیستم های باکتریایی، نقش مهمی در زیست شناسی مولکولی ایفا می کند. تطبیق پذیری و کارایی آن، آن را به یک معرف اصلی در آزمایشگاه های سراسر جهان برای انجام آزمایش های مختلف مهندسی ژنتیک و کاربردهای بیوتکنولوژیکی تبدیل کرده است.

خرید IPTG

جهت اطلاع از قیمت و موجودی و همچنین خرید IPTG با همکاران ما در بخش فروش ایکس شیمی تماس حاصل فرمایید.

کاربرد آی پی تی جی

هنگامی که به صورت پودر در دمای ۴ درجه سانتیگراد یا پایین نگهداری می‌شود، IPTG به مدت ۵ سال پایدار است. در محلول به‌طور قابل توجهی پایدارتر است. سیگما توصیه می‌کند که بیش از یک ماه در دمای اتاق نگهداری نشود. این ماده یک القا effective کننده مؤثر در بیان پروتئین در محدوده غلظت 100 میکرومولار تا 3.0 میلی‌متر است.

به‌طور معمول، یک محلول استریل و فیلتر شده ۱ میلی‌متری IPTG 1: 1000 به محیط کشت یا مخزن رشد باکتری در حال رشد نمایی (لگاریتمیک) افزوده می‌شود تا غلظت نهایی ۱ میلی مول باشد. غلظت استفاده شده به قدرت القای مورد نیاز و همچنین ژنوتیپ سلولها یا پلاسمید مورد استفاده بستگی دارد. اگر lacI q، جهشی داشته باشد که بیش از حد سرکوبگر لاک را تولید می‌کند، ممکن است غلظت بالاتر از این محصول لازم باشد.

در صفحه سفید و آبی، از IPTG همراه با X-gal استفاده می‌شود. صفحه سفید-آبی به شما اجازه می‌دهد در آزمایش‌های شبیه‌سازی، کلنی‌هایی که با پلاسمید نوترکیب به جای یک غیر نوترکیب تغییر شکل داده‌اند، شناسایی شود.

شاید برای شما جالب باشد:  ان لوریل سارکوزین

منبع:

ویکیپدیا

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها