پتاسیم سولفات

فروشگاه ایکس شیمی فعال در حوزه فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی، آماده فروش پتاسیم سولفات پودری آزمایشگاهی با خلوص بالا و تضمین قیمت و کیفیت مناسب می‌باشد. (جهت اطلاع از قیمت و خرید پتاسیم سولفات کود تماس حاصل فرمایید).

پتاسیم سولفات

اطلاعات شیمیایی محصول

پتاسیم سولفات چیست

پتاسیم سولفات ( potassium sulfate) که به آن سولفات پتاس و یا به نام پتاس گوگرد نیز شناخته می‌شود ترکیب معدنی با فرمول K2SO4 است که ماده‌ای جامد و دارای حلالیت در ٖآب است. این ماده که عمدتا در کودها مورد استفاده قرار می‌گیرد هم دارای منبع پتاس و هم دارای منبع گوگرد می‌باشد.
کود پتاسیم (K) معمولاً برای بهبود عملکرد و کیفیت گیاهان در حال رشد در خاکهایی که فاقد این ماده مغذی اساسی هستند، اضافه می‌شود. کلمه “potash” یک اصطلاح کلی است که بیشتر اوقات به کلرید پتاسیم (KCl) اطلاق می‌شود، اما در مورد سایر کودهای حاوی K منظور پتاسیم سولفات است..

پتاسیم سولفات کود

پتاسیم برای تکمیل بسیاری از کارکردهای اساسی در گیاهان از جمله فعال‌کردن واکنش آنزیم‌ها، سنتز پروتئین‌ها، تشکیل نشاسته و قندها و تنظیم جریان آب در سلول ها و برگ ها مورد نیاز است. غالباً غلظت K در خاک برای حمایت از رشد گیاه سالم بسیار کم است.

 منبع عالی پتاسیم برای تغذیه گیاهان است. بخش پتاسیم از K 2 SO هیچ تفاوتی با سایر کودهای پتاسیمی متداول ندارد. با این وجود، منبع مهمی از S نیز دارد که سنتز پروتئین و عملکرد آنزیم به آن نیاز دارند. مانند K ، S نیز می‌تواند برای رشد کافی گیاه بسیار موثر باشد.

چندین اندازه ذره معمولاً برای مصرف در دسترس است. تولید کنندگان عموما ذرات ریز(پتاسیم سولفات پودری)  تولید می کنند (کوچکتر از 0.015 میلی متر) چرا که برای تهیه محلول‌های آبیاری یا اسپری کردن‌های شاخ و برگ، سریعتر ذرات ریز سریعتر در آب حل می‌شوند. پرورش دهندگان آب پاشی شاخ و برگ را راهی مناسب برای استفاده از پتاسیم و گوگرد موجود در کود می‌دانند که این روش می‌تواند مواد مغذی گرفته شده از خاک را نیز تکمیل کند. با این حال، اگر غلظت بیش از حد زیاد باشد، می‌تواند به برگ‌ها آسیب وارد کند.

تولید

پتاسیم سولفات یک عنصر نسبتاً فراوان در پوسته زمین است با این حال، K2SO4 به ندرت به صورت خالص در طبیعت یافت می‌شود. در عوض به طور طبیعی با نمک‌های حاوی منیزیم، سدیم و کلرید (به ترتیب منیزیم، سدیم و کلسیم) مخلوط می‌شود. این مواد معدنی برای جداسازی اجزای خود نیاز به پالایش اضافی دارند. از لحاظ تاریخی، K2SO4 با واکنش KCl با اسید سولفوریک ساخته شده است. با این حال، محققان بعداً دریافتند كه می‌توانند تعدادی از مواد معدنی خاك را برای تولید K2SO4 كه امروزه متداول ترین روش تولید است دستكاری كنند. به عنوان مثال، مواد معدنی طبیعی حاوی K (مانند کائینیت و شونیت) با استفاده از محلول‌های آب و نمک با دقت آبکشی می‌شوند تا فرآورده‌های جانبی را از بین ببرند و K2SO4 تولید کنند.

پتاسیم سولفات کود

پتاسیم سولفات msds