چیتوسان

فروشگاه ایکس‌شیمی، فعال در حوزه فروش مواد‌شیمیایی آزمایشگاهی، دارویی و تخصصی، آماده فروش چیتوسان ( کیتوسان یا کیتوزان) آزمایشگاهی (سیگما) و صنعتی دارویی با قیمت و کیفیت مناسب در انواع medium، low و high می‌باشد. ( جهت اطلاع از قیمت و خرید چیتوسان با ما تماس حاصل فرمایید).
چیتوسان

چیتوسان چیست

چیتوسان یا کیتوسان و یا کیتوزان یک بیوپلیمر است که از کیتین، یکی از فراوان‌ترین و تجدیدپذیرترین مواد روی زمین، به دست می‌آید.
کیتین جزء اصلی دیواره‌های سلولی قارچ‌ها، اسکلت بیرونی بندپایان مانند سخت‌پوستان، خرچنگ‌ها، و میگوها، و حشرات، و….، می‌باشد.
کشف کیتین در سال 1811 به هانری براکونوت نسبت داده می‌شود در حالی که تاریخچه چیتوسان به سال 1859 با کار چارلز روژه برمی‌گردد. با این حال، نام چیتوسان در سال 1894 توسط فلیکس هوپ سیلر معرفی شد.
چیتوسان از اواخر دهه 1970 به دلیل ساختار ماکرومولکولی خاص، زیست سازگاری، زیست تخریب‌پذیری و سایر خواص عملکردی ذاتی، علایق علمی و صنعتی عمده‌ای را به خود جلب کرد. کیتوسان و مشتقات آن در صنایع غذایی، کشاورزی، داروسازی، پزشکی، آرایشی و بهداشتی، صنایع نساجی و کاغذسازی و در شیمی کاربرد زیادی دارند.
در سال‌های اخیر، کیتوزان در دندانپزشکی، چشم‌پزشکی، زیست‌پزشکی و تصویربرداری زیستی، بهداشت و مراقبت‌های شخصی، دامپزشکی، صنعت بسته‌بندی، شیمی کشاورزی، آبزی‌پروری، نساجی، کاتالیزور، کروماتوگرافی، صنعت آب آشامیدنی، عکاسی، و بیوتکنولوژی مورد توجه زیادی قرار گرفته است.
صنعت مواد غذایی و آرایشی، بازارهای رو به رشدی هستند و محصولات درمانی و زیست پزشکی باید بازارهای بعدی در توسعه چیتوسان باشند.
امروزه چیتوسان موضوع بسیاری از مطالعات بنیادی می‌باشد.

انواع چیتوسان

بر اساس وزن مولکولی، کیتوسان را می‌توان به وزن مولکولی کم (low) (<100 کیلو دالتون)، وزن مولکولی متوسط (medium) (100-1000 کیلو دالتون) و وزن مولکولی بالا (high) (> 1000 کیلو دالتون) تقسیم بندی کرد.

قیمت کیتوسان سیگما

کاربرد کشاورزی

کاربردهای کشاورزی و باغبانی چیتوسان ، در درجه اول برای دفاع از گیاه و افزایش عملکرد است.

در کشاورزی، چیتوسان معمولاً به عنوان یک درمان طبیعی بذر و تقویت کننده رشد گیاه، و به عنوان یک ماده آفت‌کش سازگار با محیط‌ زیست که توانایی گیاهان را برای دفاع از خود در برابر عفونت‌های قارچی تقویت می‌کند، استفاده می‌شود.

مواد فعال کنترل زیستی طبیعی، کیتین/چیتوسان ، در پوسته سخت پوستان مانند، خرچنگ و میگو و بسیاری از موجودات دیگر از جمله حشرات و قارچ ها یافت می‌شود.

در اتحادیه اروپا، چیتوسان به عنوان یک “ماده اساسی” به عنوان قارچ‌کش بیولوژیکی و باکتری‌کش در طیف وسیعی از محصولات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

توانایی کنترل زیستی طبیعی کیتوسان نباید با اثرات کودها یا آفت کش‌ها بر گیاهان یا محیط زیست اشتباه گرفته شود.خاصیت آفت‌کشی طبیعی چیتوسان نشان‌دهنده سطح جدیدی از کنترل بیولوژیکی مقرون‌ به‌صرفه در دنیای محصولات کشاورزی و باغداری است.

حالت زیستی کیتوزان باعث ایجاد واکنش‌های دفاعی طبیعی در گیاه به منظور مقاومت در برابر حشرات، پاتوژن‌ها و بیماری‌هایی می‌شود که روی شاخ و برگ یا خاک تاثیر می‌گذارد.

چیتوسان فتوسنتز را افزایش، رشد گیاه را تقویت، جذب مواد مغذی را بیشتر، و جوانه‌زنی و بنیه گیاه را افزایش می‌دهد.

چیتوسان می‌تواند در بخش کشاورزی تنش‌های محیطی ناشی از خشکی و کمبود خاک را کاهش دهد، شادابی بذر را تقویت کند، کیفیت توده را بهبود بخشد، عملکرد را افزایش دهد و پوسیدگی میوه‌ها، سبزیجات، میوه‌ها و مرکبات را کاهش دهد.

شاید برای شما جالب باشد: جیبرلیک اسید

کاربرد پزشکی

چیتوسان در برخی از پانسمان‌های برای کاهش خونریزی استفاده می‌شود. باند حاوی این ماده در تماس با خون، به شدت چسبنده می‌شود. این اثر چسبندگی، پارگی را پوشش می‌دهد. کیتوسان همچنین ممکن است رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها را کاهش دهد.

نانوذرات کیتوزان به طور گسترده در زمینه زیست پزشکی به عنوان ابزاری در تشخیص و درمان بیماری‌ها استفاده می‌شود. به عنوان یک حامل، نانوذرات کیتوزان می‌توانند به چندین دارو جذب شوند یا با آنها بارگذاری شوند و می‌توانند به طور موثرتری آزادسازی داروها را کنترل کنند.

نانوذرات کیتوزان می‌توانند داروها را روی سطوح خود محصور کنند. توانایی این نانوذرات مبتنی بر پلیمر، برای هدف قرار دادن مولکول‌ها با گیرنده‌های خاص روی سطح سلول و همچنین ورود به سلول‌ها می‌تواند به تحویل ایمن‌تر و کارآمدتر داروهای مورد نظر و در ژن درمانی کمک کند.

معمولاً به دلیل ماهیت کاتاتونیکی پلیمر، محلول‌های کیتوزان دارای خواص باکتری کشی و باکتریولوژیکی هستند. بار مثبت روی زنجیره پلیمری به سطوح باکتری می‌چسبد و باعث ایجاد تغییراتی در نفوذپذیری دیواره غشا می‌شود که از رشد میکروبی جلوگیری می‌کند.

قرص چیتوسان و لاغری

چیتوسان یک پلی ساکارید طبیعی است که از پوست خارپای (سخت ترین ساختار حیاتی در جهان) و برخی دیگر از خاکستری ها و پوست موجودات دریایی به دست می آید. چیتوسان در صنایع مختلفی مانند داروسازی، غذایی، کشاورزی، نساجی و… کاربرد دارد.

قرص لاغری چیتوسان

مطالعات نشان می دهند که مصرف چیتوسان باعث لاغری می شود. یکی از دلایل لاغری با مصرف چیتوسان، کاهش جذب چربی است. چیتوسان به عنوان یک الیاف قابل حل در آب عمل می کند و این به معنای آن است که در حین گوارش، به آب جذب می شود و حجم آن افزایش می یابد. به همین دلیل، احتمال جذب چربی کمتر می شود و چربی های موجود در رژیم غذایی به راحتی از بدن دفع می شوند.

همچنین، چیتوسان باعث کاهش سطح قند خون نیز می شود. این ماده باعث کاهش جذب قند در بدن می شود و این به معنای کاهش تولید انسولین است. هر چقدر تولید انسولین کمتر باشد، شانس لاغری بیشتر می شود.

آیا استفاده از چیتوسان برای لاغری مفید است؟ بله، مصرف چیتوسان می تواند به عنوان یک راهکار مؤثر برای لاغری در برخی افراد باشد. با این حال، باید به یاد داشت که چیتوسان تنها یکی از راه های کاهش وزن است و برای لاغری، باید یک رژیم غذایی مناسب و فعالیت بدنی منظم را نیز دنبال کرد. همچنین، از مصرف بیش از حد چیتوسان نیز باید خودداری کرد چون ممکن است به مشکلاتی مانند قاعده نامنظم، سردرد و اختلال در جذب مواد غذایی منجر شود

خرید اینترنتی و قیمت نانو ذره کیتوزان

جهت خرید کیتوسان آزمایشگاهی و صنعتی (تجاری)، و اطلاع از قیمت و موجودی لطفا با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.