زمان مورد نیاز برای مطالعه: 5 دقیقه

استالدهید

استالدهید که با نام MeCHO نیز شناخته می‌شود، یک ترکیب آلی همه کاره است که به دلیل خواص منحصر به فردش در صنایع مختلف کاربرد دارد.

هنگامی که استالدهید با موادی مانند نفتالین، بنزین، زایلن، اتر، سقز، الکل و بنزن مخلوط می‌شود، واکنش‌پذیری شیمیایی قابل‌توجهی از خود نشان می‌دهد و به سنتز مواد شیمیایی و مواد مهم متعددی کمک می‌کند.

استالدهید برند مرک آلمان

استالدهید در درجه اول به عنوان یک واسطه در ساخت طیف وسیعی از مواد شیمیایی، عطر، رنگ‌های آنیلین، پلاستیک و لاستیک مصنوعی و در برخی از ترکیبات سوخت استفاده می‌شود. استالدهید همچنین در ساخت ضدعفونی‌کننده‌ها، داروها، عطرها، مواد منفجره، لاک‌ها، مواد شیمیایی عکاسی، رزین‌های فنولیک و اوره، شتاب‌دهنده‌های لاستیکی و آنتی‌اکسیدان‌ها و غیره استفاده می‌شود. همچنین به عنوان یک ماده طعم دهنده مصنوعی، نگهدارنده مواد غذایی و به عنوان یک عطر استفاده می‌شود.

استالدهید علیرغم بی‌رنگ بودن، به دور از چشم نیست. بوی خفه کننده آن حتی در مقادیر کم می‌تواند طاقت فرسا باشد. علاوه بر تاثیر بویایی آن، ذکر این نکته ضروری است که استالدهید یک مایع بسیار قابل اشتعال است – جنبه‌ای که بر نیاز به نگهداری دقیق و نگهداری در محیط های صنعتی تاکید می‌کند. این ویژگی ها باعث می شود که برای کارگران و محققان به طور یکسان رعایت شیوه‌های ایمنی دقیق در هنگام برخورد با این ترکیب بسیار مهم باشد.

با مجموعه متنوعی از ترکیبات بالقوه با سایر مواد و مشخصات بویایی متمایز آن که توسط خطر قابل اشتعال پذیری برجسته شده است. استالدهید خود را به عنوان یک ماده شیمیایی جذاب نشان می دهد که ارزش کاوش بیشتر در جامعه علمی را دارد. همانطور که دانشمندان همچنان به پرده برداری از کاربردها و مفاهیم جدید مرتبط با ویژگی‌های منحصر به فرد این ترکیب ادامه می‌دهند، اهمیت تحقیقات کامل در مورد استفاده ایمن از آن به طور فزاینده‌ای آشکار می‌شود.

خواص فیزیکی و شیمیایی استالدهید

شماره CAS: 75-07-0

فرمول مولکولی: C2H4O

مترادف: اتانال; اتیل آلدهید؛ استیک آلدهید؛ آلدئید؛ استیل آلدئید؛ آلدهید استیک آلدهید، NCI-C56326، ضایعات RCRA شماره U001، UN 1089.

اتانال یا استالدهید

مشخصات فیزیکی

مایع گازدار بی‌رنگ شفاف با بوی تند و میوه‌ای. بخارات سنگین تر از هوا هستند و می‌توانند مسافت‌های قابل توجهی را طی کنند و از منابع احتراق به عقب برگردند. هنگامی که حرارت داده می‌شود تا تجزیه شود، دود شدید و بخارات سمی مونوکسید کربن و دی اکسید کربن منتشر می‌کند.

وزن مخصوص: 0.778 / 20 درجه سانتی گراد

نقطه ذوب: -123.5 درجه سانتیگراد

نقطه جوش: 21 درجه سانتی گراد

فشار بخار: 400 میلی متر جیوه / 4.9 درجه سانتی گراد: 760 میلی متر جیوه / 20.2 درجه سانتی گراد

نقطه اشتعال: -40 درجه سانتیگراد

100٪ فرار از نظر حجم.

استالدهید

خواص شیمیایی

این ماده شیمیایی زمانی که در معرض حرارت یا شعله قرار گیرد خطرناک است. به هوا حساس است و ممکن است دچار اتوپلیمریزاسیون شود.

به رطوبت نیز حساس است. در صورت نگهداری طولانی مدت، ممکن است پراکسیدهای ناپایدار تشکیل دهد.

می تواند به شدت با انیدریدهای اسید، الکل ها، کتون ها، فنل ها، آمونیاک، سیانید هیدروژن، سولفید هیدروژن، هالوژن ها، آمین های فسفر، ایزوسیانات ها، قلیایی های قوی و اسیدهای قوی واکنش دهد و با عوامل اکسید کننده و کاهنده ناسازگار است.

همچنین با اسید نیتریک، پراکسیدها، سود سوزآور و خاکستر سودا واکنش نشان می دهد. واکنش با کلرید کبالت، کلرات جیوه (II) یا پرکلرات جیوه (II) محصولات حساس و انفجاری را تشکیل می دهد. پلیمریزاسیون ممکن است با اسید استیک رخ دهد. بخار ممکن است در تماس با فلزات خورده شده خود اشتعال رخ دهد. پلیمریزاسیون گرمازا می تواند با فلزات کمیاب رخ دهد.

با بنزین، نفتا، زایلن، سقز، اتر، بنزن و الکل قابل اختلاط است. محصولات لاستیکی در تماس با استالدهید تجزیه می‌شوند، اما برای اکثر فلزات خورنده نیستند.

همچنین بخوانید: استون

کاربرد استالدهید

به طور سنتی، استالدهید عمدتاً به عنوان پیش ساز اسید استیک استفاده می شد. این کاربرد کاهش یافته است زیرا اسید استیک به طور موثرتری از متانول توسط فرآیندهای مونسانتو و کاتیو تولید می شود. استالدهید پیش ساز مهمی برای مشتقات پیریدین، پنتا اریتریتول و کروتونالدئید است. اوره و استالدهید با هم ترکیب می شوند تا رزین مفیدی به دست آورند. انیدرید استیک با استالدئید واکنش می دهد و اتیلیدین دی استات، پیش ماده وینیل استات، که برای تولید پلی وینیل استات استفاده می شود، می دهد.

۱) از آن به عنوان پیش ساز اسید استیک استفاده می شد.
2) به عنوان پیش ساز مشتقات پیریدین، کروتونالدئید و پنتا اریتریتول استفاده می شود.
۳) در ساخت رزین استفاده می شود.
۴) برای تولید پلی وینیل استات استفاده می شود.
۵) در ساخت مواد ضد عفونی کننده، عطر و دارو استفاده می شود
۶) در صنعت عطر سازی
۷) در صنعت داروسازی
۸) در تولید مواد شیمیایی مانند اسید استیک استفاده می شود.

استالدهید در بدن

استالدهید ترکیبی است که به طور طبیعی در بدن به عنوان محصول جانبی متابولیسم الکل وجود دارد. این یک ماده بسیار واکنش پذیر و بالقوه سمی است که می تواند اثرات عمیقی بر عملکرد و سلامت سلولی داشته باشد.

تحقیقات نشان داده است که استالدهید می تواند به پروتئین ها و DNA مختلف متصل شود و منجر به آسیب احتمالی و اختلال در فرآیندهای فیزیولوژیکی طبیعی شود.

جالب توجه است، مطالعات در حال ظهور نشان می دهد که استالدهید همچنین ممکن است در ایجاد برخی بیماری ها از جمله سرطان نقش داشته باشد. توانایی آن در القای استرس اکسیداتیو و التهاب در بدن، اهمیت آن را به عنوان یک عامل بالقوه در پیشرفت بیماری برجسته می کند. علاوه بر این، تاثیر استالدهید بر تعادل انتقال دهنده های عصبی در مغز سوالاتی را در مورد دخالت آن در شرایط عصبی ایجاد می کند.

در نتیجه، درک مکانیسم هایی که از طریق آن استالدهید در بدن عمل می کند، بینش های ارزشمندی را در مورد پیامدهای بالقوه سلامتی آن ارائه می دهد. همانطور که تحقیقات در حال انجام برای کشف پیچیدگی های تعاملات این ترکیب با مسیرهای مولکولی ادامه دارد، به طور فزاینده ای روشن می شود که استالدهید به عنوان یک عامل مهم در سلامت و بیماری، اکتشاف بیشتر را ضروری می کند.

MSDS استالدهید

استالدهید محرک پوست، چشم، غشاهای مخاطی، گلو و مجاری تنفسی است. علائم قرار گرفتن در معرض این ترکیب عبارتند از تهوع، استفراغ، سردرد، درماتیت و ادم ریوی (مایع در ریه).

این اثرات ممکن است به تاخیر بیفتد. دارای اثر مخدر عمومی است و دوزهای زیاد باعث مرگ در اثر فلج تنفسی می شود. همچنین ممکن است باعث خواب آلودگی، هذیان، توهم و از دست دادن هوش شود.

قرار گرفتن در معرض همچنین ممکن است باعث پاسخ ذهنی کند، آسیب شدید به دهان، گلو و معده شود. تجمع مایع در ریه ها، بیماری مزمن تنفسی، آسیب کلیه و کبد، تحریک گلو، سرگیجه، قرمزی و تورم پوست و حساسیت. ممکن است باعث فوتوفوبیا شود. پاشیده شدن مایع در چشم ممکن است باعث احساس سوزش، اشک ریزش و تاری دید شود. همچنین ممکن است باعث ورم ملتحمه گذرا شود.

استالدهید ماده ای است که ممکن است به طور منطقی پیش بینی شود که سرطان زا باشد.

خطر آتش زا بودن مضر برای سلامتی خطر مسمومیت

خرید استالدهید

خرید استالدهید از شرکت ایکس شیمی یک حرکت استراتژیک برای مشاغلی است که به دنبال ترکیبات شیمیایی با کیفیت بالا هستند. استالدهید ، یک ترکیب آلی همه کاره که در صنایع مختلف از جمله داروسازی، پلاستیک و تولید مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد، ارزش قابل توجهی در تولید محصولات نهایی متعدد دارد. شرکت ایکس شیمی با تجربه گسترده خود در تامین مواد شیمیایی و تعهد خود به کیفیت، وعده ارائه یک منبع قابل اعتماد از استالدهید را که مطابق با استانداردهای صنعتی دقیق است، می دهد.

جهت خرید استالدهید و اطلاع از قیمت و موجودی، با همکاران ما در بخش فروش تماس حاصل فرمایید.

۸۸۹۱۴۶۲۶

منبع:

dcceew

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ICTMAN
ICTMAN
1 ماه قبل

این ماده در جوس ویپ ها وجود داره و من نگرانم که چه تاثیراتی در بدن میگذاره.
مخصوصا که گفته میشه جویس رو تکون بدیم شاید استالدهید با هوا واکنش نشون بده

آخرین ویرایش 1 ماه قبل توسط ICTMAN