زمان مورد نیاز برای مطالعه: 4 دقیقه

دیتیزون

دیتیزون که به نام دی فنیل تیوکاربازون نیز شناخته می شود، یک ترکیب شیمیایی با کاربردهای متنوع در زمینه های مختلف است. دیتیزون که در ابتدا به عنوان یک معرف تحلیلی برای تشخیص فلزاتی مانند روی ساخته شد، از آن زمان در رشته‌های علمی مختلف کاربرد پیدا کرده است.

دیتیزون چیست

دیتیزون (Diphenylthiocarbazone) ، یک جامد شیمیایی با فرمول C13H12N4S و شماره CAS 60-10-6، دارای ویژگی‌های خاصی است که آن را در قلمرو ترکیبات شیمیایی متمایز می‌کند. رنگ سبز این ماده، همراه با نبود بوی قابل تشخیص آن، مشخصات منحصر به فردی را در طیف مواد مصنوعی ارائه می‌دهد. یکی از ویژگی‌های قابل توجه این ماده نامحلول بودن آن در آب است که نشان دهنده درجه بالایی از پیوستگی و پایداری مولکولی است.

ساختار مولکولی دیتیزون که شامل اتم های کربن، هیدروژن، نیتروژن و گوگرد در نسبت های خاص است، بر کاربردهای بالقوه آن در صنایع مختلف تاکید دارد. علیرغم غیرقابل نفوذ بودن در برابر حلالیت آب، این جامد شیمیایی تحت شرایط محیطی خاص یا در حضور حلال‌های خاص واکنش‌پذیری از خود نشان می دهد.

تعادل پیچیده بین عناصر درون این محصول هم به خواص فیزیکی و هم به برهمکنش‌های بالقوه آن با سایر ترکیبات یا مواد کمک می‌کند. در زمینه تحقیق و توسعه، درک رفتار و ترکیب Dithizone می‌تواند بینش‌های ارزشمندی را در مورد رویکردهای جدید برای سنتز شیمیایی یا استراتژی‌های طراحی مواد ارائه دهد.

فرمول دیتیزون

معرف دیتیزون اکنون در شیمی تجزیه برای بیش از 50 سال است که مورد استفاده قرار می‌گیرد و موضوع بیش از 2200 مقاله را شامل می‌شود. کار تحقیقاتی روی این معرف برای اولین بار توسط هلموت فیشر انجام شد، در اصل فیشر این تحقیق را به عنوان یک علاقه صرفاً شخصی  و عملا به نوعی سرگرمی به پیش برد.  رنگ شدید معرف و هر یک از مجتمع‌های فلزی آن، حلالیت کم آنها در آب، اما حلالیت قابل توجه در حلال‌های آلی، باعث شد هلموت فیشر و بعداً بسیاری دیگر، روش‌های استخراج مایع-مایع را برای تغلیظ و جداسازی بکار ببرند. فلزات مورد نظر و ابداع انواع پوشش‌های جذب سنجی. گزینش پذیری با کنترل دقیق pH مورد استفاده در استخراج و با استفاده از عوامل پوشاننده افزایش یافت.

ساختار دیتیزون

کاربرد دیتیزون

در بیوشیمی، دیتیزون برای استخراج و کمی‌سازی فلزات سنگین در نمونه‌های بیولوژیکی استفاده می‌شود. توانایی آن در تشکیل کمپلکس‌های رنگی با فلزات، آن را به ابزاری ارزشمند برای محققانی که توزیع و تجمع یون‌های فلزی را در موجودات زنده مطالعه می‌کنند، تبدیل می‌کند.

علاوه بر این، این ماده در مطالعات زیست‌محیطی برای پایش سطوح آلودگی فلزات سنگین در خاک و آب استفاده شده است. گزینش پذیری بالای این ترکیب نسبت به فلزات خاص، تجزیه و تحلیل دقیق سطوح آلودگی را ممکن می‌سازد و به تلاش‌ها برای کاهش خطرات زیست محیطی کمک می‌کند. فراتر از کاربردهای تحلیلی، دیتیزون در تحقیقات پزشکی به عنوان یک عامل ضد سرطان بالقوه به دلیل توانایی آن در هدف قرار دادن انتخابی سلول‌های سرطانی نسبت به سلول های سالم، نویدبخش است. این برنامه مفید بر ارتباط مداوم و تأثیر بالقوه این ترکیب بر سلامت و رفاه انسان تأکید می‌کند.

قیمت دیتیزون مرک

قیمت دیتیزون مرک اصلی به یورو دز این بخش به استحضار شما فرهیخته گرامی خواهد رسید. لازم است خاطر نشان گردد، موارد چینی و هندی این ماده نیز موجود بوده و جهت استعلام قیمت سایر موارد با همکاران با در بخش فروش تماس حاصل فرمایید.

کد 103092 مرک اصلی واحد ۵ گرمی  ( 81.90 یورو )

کد 103092 مرک اصلی واحد 25 گرمی ( 205 یورو )

خرید دیتیزون

جهت خرید دیتیزون و اطلاع از موجودی با همکاران ما در بخش فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی ایکس شیمی تماس حاصل فرمایید

msds دیتیزون

H315: باعث تحریک پوست می‌شود.
H319: باعث تحریک جدی چشم می‌شود.
بیانیه(های) احتیاطی P264: پوست را پس از دست زدن به طور کامل بشویید.
P280: از دستکش محافظ / محافظ چشم / محافظ صورت استفاده کنید.
P302 + P352: در صورت تماس با پوست: با آب فراوان بشویید.
P305 + P351 + P338: در صورت ورود به چشم: چند دقیقه با احتیاط با آب بشویید. لنزهای تماسی را در صورت وجود و انجام آسان بردارید. به آبکشی ادامه دهید.
P332 + P313: در صورت بروز تحریکات پوستی: با پزشک مشورت کنید.
P337 + P313: اگر سوزش چشم ادامه داشت: با پزشک مشورت کنید.

خطر مسمومیت

تهیه و تنظیم: امین علی محمدی کارشناس ارشد بیوشیمی و علاقه‌مند به حوزه تولید محتوا شیمی و مواد شیمیایی.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها