زمان مورد نیاز برای مطالعه: 4 دقیقه

متیل اورانژ

فروشگاه ایکس‌شیمی، فعال در حوزه فروش مواد‌شیمیایی آزمایشگاهی، دارویی و تخصصی، آماده فروش متیل اورانژ چینی، هندی و Merck با قیمت و کیفیت مناسب می‌باشد. ( جهت اطلاع از قیمت و خرید با ما تماس حاصل فرمایید).
متیل اورانژ

متیل اورانژ ( متیل اورنج) به دلیل تنوع رنگی ساده و متمایزش در مقادیر مختلف pH، نماد pH است که معمولاً در تیتراسیون استفاده می‌شود. در محیط اسیدی متیل اورانژ قرمز و در محیط بازی زرد رنگ است.

متیل اورنج یک اسید ضعیف است که در تماس با آب به مولکول های خنثی نارنجی تجزیه می‌شود. تعادل در شرایط اسیدی به سمت چپ است و غلظت مولکول‌های خنثی برای دیدن رنگ نارنجی بسیار ضعیف است.

خطر سمیت زیاد

Chemical formula C14H14N3NaO3S
Molar mass 327.33 g·mol−1
Appearance Orange or yellow solid
Density 1.28 g/cm3

اطلاعات بیشتر در شرکت مرک آلمان

ساختار شناساگر متیل اورانژ

فرمول مولکولی متیل اورنج  C14H14N3NaO3S است. ساختار در زیر به تصویر کشیده شده است.
ساختار-مولکولی-متیل-اورنج

تهیه متیل اورنج

در محلول قلیایی رنگ آن زرد است اما با افزودن یک اسید معدنی رنگ آن به قرمز تغییر می‌کند. این تغییر رنگ توسط کربنیک یا سایر اسیدهای ضعیف ایجاد نمی‌شود. از این رو، این شاخص ممکن است برای تیتراسیون اسیدهای معدنی قوی تر در حضور اسید کربنیک و اسیدهای آلی ضعیف تر استفاده شود. وجود آب زیاد باعث می‌شود رنگ قرمز محلول اسیدی کم رنگ متیل نارنجی زرد شود که احتمالاً به دلیل تجزیه هیدرولیتیکی است.

محلول نشانگر معمولاً با حل کردن 0.1 گرم در 100 سی سی آب مقطر تهیه می‌شود. یک قطره از این محلول برای هر 20 سی سی محلول برای تیتراسیون استفاده می‌شود.

یک محلول تا حدودی حساس تر، اما محلولی که در آن نیاز به تجربه بیشتری برای تشخیص تغییر رنگ دارد، با حل کردن 0.02 گرم در 100 سی سی آب گرم تهیه می‌شود و اجازه می‌دهد محلول خنک شود و هر گونه اسید m-sulfonic ته نشین شده را فیلتر می‌کند. این شاخص رقیق‌تر برای تیتراسیون‌های بسیار دقیق با اسیدها و قلیاهای بسیار رقیق ترجیح داده می‌شود.

تفاوت فنل فتالئین و متیل اورنج

برخی از تفاوت‌های اصلی بین متیل اورانژ و فنول فتالئین در زیر آورده شده است.
در اسید، نشانگر متیل نارنجی قرمز می‌شود، در حالی که فنول فتالئین بی‌رنگ می‌ماند.
در یک محلول پایه، متیل اورانژ زرد می‌شود، در حالی که فنول فتالئین صورتی می‌شود.
تیتراسیون تا pH 8.3 قلیاییت فنول فتالئین را تعیین می‌کند که به معنای کل هیدروکسید و نیمی از کربنات موجود است. تیتراسیون تا pH 5.1، 4.8، 4.5 یا 3.7 بسته به مقدار دی اکسید کربن موجود، قلیایی کل را تعیین می‌کند.

ساختار متیل اورانژ در محیط اسیدی و بازی

در محیط اسیدی متیل نارنجی قرمز می‌شود در حالی که در محیط بازی زرد می‌شود. معمولاً در تیتراسیون اسید استفاده می‌شود زیرا در pKa یک اسید با قدرت متوسط ​​تغییر رنگ می‌دهد. متیل اورنج، بر خلاف یک پیش‌بینی‌کننده جهانی، طیف کاملی از انتقال رنگ را ندارد، اما نقطه پایانی تیز دارد.

متیل اورنج یک اسید ضعیف است که در تماس با آب به مولکول‌های خنثی نارنجی تجزیه می‌شود. تعادل در شرایط اسیدی به سمت چپ است و غلظت مولکول‌های خنثی برای دیدن رنگ نارنجی بسیار ضعیف است.

هنگامی که متیل اورانژ به اسید کلریدریک رقیق اضافه می‌شود، رنگ محلول به قرمز تغییر می‌کند. متیل اورنج یک نشانگر pH محبوب است که در تیتراسیون استفاده می‌شود. هنگامی که متیل نارنجی به عنوان شاخص اسید استفاده می‌شود، رنگ محلول قرمز می‌شود. هنگامی که متیل اورانژ با پایه مخلوط می‌شود، نتیجه زرد می‌شود یا رنگ آن به زرد تغییر می‌کند. به عنوان نماد pH از متیل اورنج استفاده می‌شود.

متیل اورانژ در محیط اسیدی

سوالات متداول

آیا متیل اورانژ یک اسید یا باز ضعیف است؟
متیل اورنج یک اسید ضعیف است که در تماس با آب به مولکول های خنثی نارنجی تجزیه می‌شود. تعادل در شرایط اسیدی به سمت چپ است و غلظت مولکول های خنثی برای دیدن رنگ نارنجی بسیار ضعیف است.

چرا متیل اورنج شاخص خوبی است؟
متیل اورانژ به دلیل تغییر رنگ ساده و متمایز خود، یک شاخص pH است که معمولاً در تیتراسیون استفاده می‌شود. معمولاً در تیتراسیون اسید استفاده می‌شود زیرا در pH یک اسید با قدرت متوسط ​​تغییر رنگ می‌دهد. در محیط اسیدی متیل نارنجی قرمز می‌شود در حالی که در محیط بازی زرد می‌شود.

چرا متیل اورنج در محلول قلیایی زرد می‌شود؟
نمک سدیم برای تولید اسید سولفونیک معمولی پروتونه می‌شود زیرا محلول قلیایی‌تر می‌شود (SO3H). همانطور که این اتفاق می‌افتد، خواص جذب نور ماده شیمیایی تغییر می‌کند و زرد می‌شود.

آیا متیل اورنج سمی است؟
اگر بلعیده شود، می‌تواند کشنده باشد. تهوع، استفراغ و اسهال می‌تواند در نتیجه تحریک دستگاه گوارش رخ دهد. استنشاق: می‌تواند مجاری تنفسی را تحریک کند. خواص سم شناسی این ماده هنوز به طور کامل مورد مطالعه قرار نگرفته است.

وقتی متیل اورنج به سرکه اضافه می‌شود چه اتفاقی می‌افتد؟
با کاهش اسیدی شدن محلول، رنگ متیل اورانژ از قرمز به نارنجی به بنفش تغییر می‌کند و برعکس زمانی که اسیدیته محلول افزایش می‌یابد. کل تغییر رنگ در یک محیط اسیدی انجام می‌شود.

خرید methyl orange

جهت خرید و اطلاع از قیمت و موجودی با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.