زمان مورد نیاز برای مطالعه: 5 دقیقه

پتاسیم برمید

(KBr) نمکی است جامد،بدون بو، دارای کریستالهای بی رنگ یا دانه‌های سفید با طعم تلخ و شور و تند که  با cas number 7758-02-3 به‌عنوان آرام‌بخش و ضد تشنج با نام شیمیایی پتاسیم برمید یا بروماید کاربرد فراوانی دارد.
پتاسیم برمید

پتاسیم برمید چیست

پتاسیم برمید که با نام شیمیایی KBr نیز شناخته می شود، یک نمک جامد همه کاره است که در زمینه پزشکی اهمیت زیادی دارد. پتاسیم برمید با طبیعت بی بو و کریستال‌های بی رنگ یا دانه‌های سفید خود ترکیبی متمایز با طعم تلخ، شور و کمی تند دارد. خواص این ماده آن را به یک کاندیدای ایده آل برای کاربردهای دارویی به عنوان آرام بخش و ضد تشنج تبدیل می کند. پتاسیم برمید که با شماره CAS: 7758-02-3 شناسایی شده است، به طور گسترده در درمان اختلالات عصبی مختلف مورد استفاده قرار گرفته است.

اثربخشی پتاسیم بروماید به عنوان یک آرام بخش و ضد تشنج از توانایی آن در تعدیل فعالیت الکتریکی در مغز ناشی می‌شود. این مکانیسم آن را به ویژه در مدیریت شرایطی مانند صرع و تشنج ارزشمند می‌کند. علاوه بر این، پایداری آن به عنوان یک نمک جامد امکان فرمولاسیون آسان به اشکال مختلف دوز را برای رفع نیازهای فردی بیمار فراهم می‌کند. استفاده گسترده از پتاسیم برمید بر اهمیت آن به عنوان یک عامل درمانی با مزایای ثابت شده با پشتوانه تحقیقات علمی تاکید می‌کند.

KBrPotassium Bromide
جرم مولکولی پتاسیم برمید119.002 g/mol
چگالی پتاسیم برمید2.74 g/cm3
نقطه ذوب پتاسیم برمید734 °C
نقطه جوش پتاسیم برومید1,435 °C

شاید برای شما جالب باشد: پتاسیم یدید

کاربرد پتاسیم برمید

پتاسیم برمید برای تولید کاغذها و صفحات عکاسی استفاده می شود.
به عنوان عامل آزمایشگاهی استفاده می شود.
تثبیت کننده حرارت برای نایلون
آرام بخش
یک ضد تشنج
در تصفیه آب آکواریوم مورد استفاده قرار می گیرد.
برای تولید مواد شیمیایی
نرم کننده
(فروش پتاسیم برمید در اکسیر تامین تجارت ماندگار)

قیمت پتاسیم برمید

قیمت پتاسیم برومید با توجه به گرید آن که آزمایشگاهی باشد یا صنعتی و همچنین میزان در گرید صنعنی و همچنین نوع برند در گرید آزمایشگاهی از مرک (اصلی) تا برندهای چینی و هندی متفاوت می‌باشد.

ما در اینجا به عنوان مثال قیمت 2 نمونه از کد‌های متداول پتاسیم برومید مرک (اصلی) را خدمت شما محقق گرامی عرض خواهیم کرد. (این ماده دارای 13 کد مختلف می‌باشد).

104907     ۱۰۰ گرمی            156 یورو

104907     500 گرمی            348 یورو

104900     1 کیلوگرمی         242 یورو

همانطور که ملاحظه میفرمایید، قیمت با توجه به کد و گرید خاص آن ماده دارای رنج متفاوتی می‌باشد.

جهت اطلاع از قیمت سایر موارد و همچین سازندگان مختلف، لطفا با همکاران ما در بخش فروش ایکس شیمی تماس حاصل فرمایید.

خرید پتاسیم برمید

جهت خرید و اطلاع از قیمت پتاسیم برمید گرید آزمایشگاهی و صنعتی با همکاران را در بخش فروش ایکس شیمی تماس حاصل فرمایید.

واکنش کلر با پتاسیم برمید

هنگامی که کلر با پتاسیم برمید واکنش می‌دهد، یک واکنش شیمیایی جالب اتفاق می‌افتد. مولکول کلر یون برم را در پتاسیم برماید جابجا می‌کند و در نتیجه پتاسیم کلرید و برم عنصری تشکیل می‌شود. این واکنش یک نمونه کلاسیک از واکنش جابجایی در شیمی است که در آن یک عنصر عنصر دیگر را از ترکیب خود جابجا می‌کند. محصولات جدید تشکیل شده دارای خواص متمایزی در مقایسه با واکنش دهنده های اصلی هستند.

سوالات متداول

پتاسیم بروماید برای چه مواردی استفاده می شود؟
پتاسیم بروماید یکی از داروهای ضد تشنج استاندارد است که برای درمان صرع سگ و گربه استفاده می شود و اغلب به اختصار KBr نامیده می شود. این اغلب در ترکیب با فنوباربیتال استفاده می شود، اما می تواند به تنهایی برای تنظیم فعالیت تشنج نیز استفاده شود.

پتاسیم برمید چگونه کار می کند؟
پتاسیم برمید به عنوان یون کلرید عمل می کند تا برای ورود به بافت های مغز مبارزه کند. اگر سطح برمید در مغز افزایش یابد و سطح کلرید کاهش یابد، فعالیت الکتریکی در سیستم عصبی مرکزی مختل می شود و ایجاد تشنج را دشوار می کند.

چگونه از پتاسیم بروماید استفاده می شود؟
پتاسیم بروماید یا KBr، بیش از یک قرن است که به عنوان یک داروی ضد تشنج در پزشکی انسانی و دامپزشکی استفاده می شود. فنوباربیتال یا PB نیز سال‌هاست که برای درمان تشنج استفاده می‌شود. با توجه به سابقه طولانی استفاده گسترده از هر دو دارو، هیچ یک از FDA برای درمان تشنج در انسان یا حیوانات تایید نشده است.

وقتی پتاسیم بروماید KBr در آب حل می شود چه اتفاقی می افتد؟
اگر KBr، در آب حل شود، به یون های پتاسیم، K+ و برم، یون های Br تجزیه می شود. مولکول های آب این یون ها را احاطه کرده اند تا یک لایه سطحی ایجاد کنند.

پتاسیم برمید MSDS

باعث تحریک جدی چشم می شود.
پوست را پس از تماس به طور کامل بشویید.
از محافظ چشم/صورت استفاده کنید.
در صورت ورود به چشم: چند دقیقه با احتیاط با آب بشویید. لنزهای تماسی را در صورت وجود بردارید. به آبکشی ادامه دهید.
اگر سوزش چشم ادامه داشت: با پزشک مشورت کنید.

خطر مسمومیت

تهیه و تنظیم: امین علی محمدی کارشناس ارشد بیوشیمی و علاقه‌مند به حوزه تولید محتوا.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها