پیرول (Pyrrole)

پیرول یک ترکیب هتروسیکلیک، معطر، آلی، یک حلقه پنج عضوی با فرمول C4H4NH و cas number 109-97-7 و کد مرک 807492 می‌باشد. این ماده یک مایع فرار بی‌رنگ با بویی آمین مانند است که با قرار گرفتن در معرض هوا به‌راحتی تیره می‌شود. پیرول‌ها اجزای ماکروسیکل‌های پیچیده‌تر، از جمله پورفیرینوژن‌ها و محصولات مشتق شده از آن، از جمله پورفیرین‌های هِم، کلرین‌ها، باکتریوکلرین‌ها، و کلروفیل‌ها هستند.

پیرول

پیرول با یک آنیون سیکلوپنتادینیل ایزوالکترونیک است اما به دلیل بار هسته‌ای بالاتر روی نیتروژن از نظر الکتریکی خنثی است. اتم‌های ناهمگن N، O و S در حلقه می توانند خنثی باشند یا بار مثبت داشته باشند. در واقع، هترواتم‌ها در یک سیستم مزدوج حلقوی از طریق جفت الکترون‌های مشترک یا تکی خود که در مداری عمود بر صفحه حلقه حضور دارند، شرکت می‌کنند. در سیستم حلقه هتروسیکلیک مزدوج پنج عضوی، همه اتم‌های حلقه sp2 هیبرید شده و اوربیتال‌های هیبریدی همسطح معادل 3 را تشکیل می‌دهند، و اوربیتال p که عمود بر اوربیتال هیبریدی است، توسط یک جفت الکترون اشغال شده است. در مورد پیرول، سه اوربیتال هیبریدی سه پیوند کووالانسی تشکیل می‌دهند: دو پیوند با اتم‌های کربن مجاور و سومی با اتم‌های هیدروژن. جفت الکترون‌های به اشتراک گذاشته نشده موجود در اوربیتال p نیتروژن در تشکیل یک سیستم الکترونی 6π که مسئول ویژگی آروماتیک آن است شرکت می‌کند.

همچنین بخوانید:  هر آنچیزی که در خصوص آب اکسیژنه و کاربردهای آن باید بدانید

کاربرد پیرول

ترکیبات هتروسیکلیک به طور گسترده در طبیعت پراکنده شده‌اند و نقش حیاتی در متابولیسم تمام سلول‌های زنده دارند. ترکیبات هتروسیکلیک متعددی هم طبیعی و هم مصنوعی از نظر فارماکولوژیک فعال هستند و استفاده بالینی دارند.

خواص شیمیایی و فیزیکی پیرول

پیرول دارای طیف گسترده‌ای از کاربردها به عنوان داروسازی، مواد شیمیایی کشاورزی و محصولات دامپزشکی است. آنها همچنین به عنوان آنتی اکسیدان‌ها، توسعه دهندگان، حساس کننده‌ها، بازدارنده‌های خوردگی و رنگ‌های کوپلیمری مفید می‌باشند.

این موارد به عنوان پیش ساز در سنتز محصولات طبیعی مهم استفاده شده‌اند. رزرپین یک آلکالوئید ایندول است که برای درمان رفتارهای روان پریشی و همچنین برای کنترل فشار خون بالا استفاده می‌شود. آجمالین و استریکنین آلکالوئیدهای ایندول هستند که در آنها اولی به عنوان یک عامل ریتمیک استفاده می‌شود، در حالی که دومی یک آفت‌کش بسیار سمی است. ساکسیتوکسین، یک نوروتوکسین، یک فرآورده طبیعی دریایی است که توسط قطعات گوانیدینیم مشخص می‌شود.

خرید پیرول

جهت اطلاع از قیمت و موجودی و همچنین خرید پیرول با همکاران ما در بخش فروش شرکت ایکس شیمی تماس حاصل فرمایید.

MSDS

خطرات در برخورد با پیرول :

H226: مایع و بخار قابل اشتعال.
H301: در صورت بلعیده شدن سمی است.
H318: باعث آسیب جدی به چشم می شود.
H332: در صورت استنشاق مضر است.
P210: دور از حرارت، سطوح داغ، جرقه، شعله باز و سایر منابع اشتعال نگهداری شود. سیگار کشیدن ممنوع.
P233: در ظرف را محکم بسته نگه دارید.
P280: از دستکش محافظ / لباس محافظ / محافظ چشم / محافظ صورت / محافظ شنوایی استفاده کنید.
P301 + P310: در صورت بلعیده شدن: فوراً با مرکز مسمومیت/پزشک تماس بگیرید.
P304 + P340 + P312: در صورت استنشاق: فرد را به هوای تازه ببرید و برای تنفس راحت باشید. در صورت احساس ناخوشی با مرکز مسمومیت/پزشک تماس بگیرید.
P305 + P351 + P338: در صورت ورود به چشم: چند دقیقه با احتیاط با آب بشویید. لنزهای تماسی را در صورت وجود و انجام آسان بردارید. به آبکشی ادامه دهید.

خطر آتش زا بودن خطر سمیت زیاد خطر آسیب به پوست و چشم

منابع :

emdmillipore

chemical book

wikipedia

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها