متیل ترت بوتیل اتر

فروشگاه ایکس‌شیمی، فعال در حوزه فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی، دارویی و تخصصی، آماده فروش متیل ترت بوتیل اتر (MTBE) با قیمت و کیفیت مناسب می‌باشد. ( جهت اطلاع از قیمت و خرید با ما تماس حاصل فرمایید).

mtbe formula

ترشیو بوتیل چیست

MTBE نام رایج یک ماده شیمیایی مصنوعی به نام متیل ترت بوتیل اتر است. این ماده شیمیایی یک مایع قابل اشتعال است که از ترکیب مواد شیمیایی مانند ایزوبوتیلن و متانول ساخته شده است. بوی نامطلوب و ناخوشایندی دارد.
متیل ترت بوتیل اتر به صورت مایعی بی رنگ است. نقطه جوش این ماده  131 درجه فارنهایت می باشد. نقطه اشتعال آن 18 درجه فارنهایت و همچنین با چگالی کمتر از آب و قابل اختلاط در آب می باشد.

ساختار و فرمول ترشیو بوتیل

فرمول و ساختار ترشیو بوتیل

جهت کسب اطلاعات بیشتر

کاربرد متیل ترشیو بوتیل اتر

این ماده برای اولین بار به عنوان یک افزودنی برای بنزین های بدون سرب در دهه 1980 معرفی شد تا رتبه بندی اکتان را افزایش دهد. متیل ترت بوتیل یک جزء رایج در سوخت های فرموله شده است که برای کاهش دود و تحقق اهداف قانون هوای پاک ایجاد شده است. متیل ترشیو بوتیل اتر توسط واکنش شیمیایی متانول و ایزوبوتن برای استفاده اولیه در بنزین تولید می شود. به عنوان یک افزودنی برای بنزین های بدون سرب برای دستیابی به سوختن کارآمدتر مورد استفاده قرار می گیرد. به سوخت های حاوی این افزودنی ها، بنزین های فرموله شده گفته می شود. MTBE با بنزین مخلوط می شود، بنابراین بیشتر افراد در هنگام قرار گرفتن در معرض بخارات یا اگزوزهای سوخت خودرو با آن در تماس هستند. MTBE کاربردهای ویژه دیگری نیز دارد. به عنوان یک ماده شیمیایی آزمایشگاهی و همچنین در پزشکی برای حل کردن سنگ های صفراوی مورد استفاده قرار می گیرد. بیمارانی که به این روش درمان می‌شوند، MTBE را مستقیماً از طریق لوله‌های مخصوصی که با جراحی وارد کیسه صفرا می‌شوند، به کیسه صفرا می‌رسانند.
ترت بوتیل متیل اتر می تواند برای ساخت ایزوبوتیلن با خلوص بالا استفاده شود که بیشتر برای تولید لاستیک بوتیل، پلی ایزوبوتیلن بسیار واکنش پذیر، متیل متاکریلات (MMA) و برخی از مشتقات کوچکتر پردازش می شود. بسیاری از این محصولات با یافتن کاربردهای جدید با نرخ بسیار بالاتر از تولید ناخالص داخلی جهانی در حال رشد هستند. علاوه بر این، MTBE به عنوان حلال و استخراج کننده استفاده می شود.
مصرف متیل ترت بوتیل اتر در طول دهه 1990 به طور چشمگیری افزایش یافت، عمدتاً به دلیل اصلاحات قانون هوای پاک در ایالات متحده که استفاده از اکسیژن در بنزین را الزامی کرد. تا سال 2002، تقاضای جهانی برای متیل ترشیو بوتیل اتر به 22 میلیون تن در سال نزدیک شد و ایالات متحده مسئول تقریباً 60 درصد مصرف بود.
با این حال، محبوبیت آن نیز منجر به سقوط آن شد. در نتیجه افزایش استفاده از آن، مشخص شد که MTBE برخی از منابع آب را در ایالات متحده آلوده می کند، که عمدتاً از مخازن ذخیره بنزین زیرزمینی نشت می کند. در حالی که شواهد علمی نشان داد که این آب آشامیدنی حاوی MTBE هیچ اثر نامطلوبی برای سلامتی ایجاد نمی کند، اما طعم و بوی نامطبوعی حتی در غلظت های بسیار کم دارد.
در نتیجه، تا سال 2005، 21 ایالت متحده به رهبری کالیفرنیا، متعهد به حذف استفاده از متیل ترشیو بوتیل اتر در بنزین شدند و این به دلیل نگرانی مصرف کنندگان و دشواری حذف MTBE از منابع آب بود.
از این تاریخ، MTBE دیگر در بنزین برای مصرف ایالات متحده به دلیل نگرانی های مربوط به مسئولیت استفاده نشده است و فقط برای مصارف نهایی صادراتی و شیمیایی تولید می شود.
در اروپا، کمیسیون اروپا ارزیابی‌های ریسک را در مورد متیل ترشیو بوتیل اتر تکمیل کرده و به این نتیجه رسید که هیچ نگرانی برای سلامتی در مورد این محصول وجود ندارد. تقاضای اروپا برای MTBE پس از قوانین جدید در سال 2005 افزایش یافت که میزان آروماتیک بنزین را از 42 درصد به 35 درصد کاهش داد.

تولید MTBE

MTBE از واکنش ایزوبوتن با متانول بر روی یک بستر کاتالیزوری تولید می شود. ایزوبوتن را می توان از منابع متعددی به دست آورد. متیل ترت بوتیل اتر، اتری است که دو جزء آلکیل متیل و ترت بوتیل دارد. سنتز MTBE از ترت بوتیل الکل (t-BA) و متانول با استفاده از زئولیت های بتا مورد مطالعه قرار گرفته است. افزایش دمای واکنش منجر به افزایش تبدیل t-BA با کاهش همزمان گزینش پذیری MTBE می شود. تبدیل t-BA با افزایش دمای کلسینه و تبادل یونی فلز قلیایی زئولیت Hβ کاهش می یابد.

فرآیند ساخت متیل ترت بوتیل اتر (MTBE) شامل:

مرحله اول  شامل ترک خوردگی مواد خام ساخته شده حاوی اتان و یا پروپان، برای تشکیل اتیلن و بازیابی مواد خام ترک نشده باقیمانده

مرحله دوم شامل دیمر کردن اتیلن برای تشکیل n-بوتیلن

مرحله سوم شامل ایزومریزاسیون n-بوتیلن برای تشکیل ایزوبوتیلن

مرحله چهارم شامل اکسید کردن متان برای تشکیل متانول

مرحله پنجم شامل اتریف کردن ایزوبوتیلن با متانول برای تشکیل متیل تی بوتیل اتر

مرحله ششم شامل جمع آوری متیل تی بوتیل اتر ارائه شده است. این فرآیند همچنین می تواند برای تهیه آلکیلات بنزین، یک الیگومر اتیلن با وزن مولکولی بالاتر، یک متیل اتر مبتنی بر اتیلن-الیگومر با وزن مولکولی بالاتر، استفاده شود.

تولید متیل ترت بوتیل اتر

متیل ترشیو بوتیل اتر و محیط زیست

MTBE به سرعت از ظروف باز تبخیر می شود. در هوای آزاد، به سرعت به ترکیبات شیمیایی دیگر تجزیه می شود و نیمی از آن در حدود 4 ساعت ناپدید می شود. مانند اکثر اترها و الکل ها، MTBE به راحتی در آب حل می شود. اگر بر روی زمین ریخته شود، آب باران می تواند MTBE را حل کرده و آن را از طریق خاک به آب های زیرزمینی منتقل کند. نشت از ظروف ذخیره‌سازی می‌تواند به لایه‌های عمیق‌تر خاک نفوذ کند و آب‌های زیرزمینی را به‌ویژه در نزدیکی محل‌های تولید، خطوط لوله و تأسیسات حمل و نقل آلوده کند. نشت از مخازن ذخیره سازی زیرزمینی، مانند مخازن در ایستگاه های بنزین، همچنین می تواند MTBE را به آب های زیرزمینی اضافه کند.

مقدار پایین متیل ترشیو بوتیل اتر می تواند هم در هوا وجود داشته باشد که مرتبط می شود به استفاده از MTBE به عنوان یک افزودنی بنزین. از آنجایی که در حال حاضر به عنوان یک آلاینده مضر اصلی در نظر گرفته نمی شود، معمولاً در برنامه های پایش ملی معمول برای مایعات گنجانده نمی شود. از آنجایی که MTBE به سرعت تبخیر می شود، مقادیر زیادی بخار می تواند وارد فضاهای بسته شود. نشت، ریزش یا ظروف باز متیل ترشیو بوتیل اتر در حضور شعله و همچنین جرقه های الکتریکی، به ویژه در فضاهای بسته، خطر آتش سوزی و انفجار را ایجاد می کند. اکثر مردم هنگام رانندگی در معرض MTBE ناشی از اگزوز خودرو یا هنگام سوخت گیری خودروهای خود از بنزین هستند. مردم همچنین می توانند در معرض متیل ترشیو بوتیل اتر ناشی از آلودگی آب های زیرزمینی قرار بگیرند. این ماده شیمیایی احتمالاً به مقدار بسیار کم در هوا در شهرها یا نزدیک بزرگراه ها وجود دارد.

MTBE و انسان

اگر هوای اغشته به متیل ترت بوتیل اتر را تنفس کنید، همچنین اگر آب آلوده به متیل ترت بوتیل اتر را بنوشید MTBE می تواند به سرعت وارد بدن شما شود و یا اگر پوست شما با MTBE تماس پیدا کند از طریق پوست وارد بدن شما می شود. اما لازم است بدانیم این امر کندتر اتفاق می افتد. مهم نیست که چگونه در معرض این ماده شیمیایی قرار می گیرید، مقدار زیادی MTBE بدون اینکه به مواد شیمیایی دیگر تبدیل شود، از بدن خارج می شود. MTBE که خارج نمی شود به مواد شیمیایی دیگری مانند بوتیل الکل، متیل الکل، فرمالدئید، اسید فرمیک و دی اکسید کربن تبدیل می شود. این مواد شیمیایی نیز به سرعت در هوایی که شما تنفس می کنید یا از طریق ادرار بدن شما را ترک می کنند. MTBE برای مدت طولانی در هیچ عضوی از بدن شما باقی نمی ماند. بیشتر آن و محصولات تجزیه آن در عرض 1 یا 2 روز از بدن خارج می شوند.

MSDS ترت بوتیل متیل اتر

خطر آتش زا بودن خطر مسمومیت

برخی از افرادی که در هنگام پمپاژ بنزین، رانندگی با اتومبیل خود، یا کار در پمپ بنزین ها در معرض MTBE قرار گرفتند، از سردرد، حالت تهوع، سرگیجه، سوزش بینی یا گلو و احساس گیجی شکایت داشتند. این علائم زمانی گزارش شد که سطوح بالای MTBE به بنزین اضافه شد تا میزان مونوکسید کربن، سم شناخته شده ای که از خودروها آزاد می شود، کاهش یابد. MTBE بوی بسیار ناخوشایندی دارد که بیشتر افراد می توانند آن را قبل از بروز هر گونه اثرات مضر استشمام کنند، اما برخی از افراد ممکن است قبل از اینکه متوجه بو شوند، سوزش بینی و یا سوزش درگلو را احساس کنند. MTBE باعث عوارض جانبی در برخی از بیمارانی شد که به آنها MTBE برای حل کردن سنگ های صفراوی داده شد. MTBE از طریق لوله های مخصوصی که در کیسه صفرا قرار می گیرد به این بیماران داده می شود. اگر MTBE از کیسه صفرا به سایر نواحی بدن نشت کند، بیمار ممکن است آسیب جزئی کبدی، کاهش میزان گلبول های سفید، حالت تهوع، استفراغ، خواب آلودگی، سرگیجه و گیجی داشته باشد. لازم است بدانیم این اثرات طولانی مدت نیستند.

هیچ آزمایش پزشکی خاصی برای تعیین اینکه آیا شما در معرض MTBE قرار گرفته اید یا خیر وجود ندارد. اما MTBE و محصول تجزیه آن،  بوتیل الکل، را می توان در هوای بازدم، در خون و در ادرار اندازه گیری کرد. از آنجایی که MTBE و محصولات تجزیه آن در 1 یا 2 روز از بدن خارج می‌شوند، این اندازه‌گیری‌ها فقط می‌توانند نشان دهند که اخیراً در معرض تماس قرار گرفته‌اید یا خیر. اثرات قرار گرفتن در معرض MTBE، مانند درد معده، خستگی و سرگیجه، در بسیاری از مواد شیمیایی و بیماری ها مشترک است. این علائم برای تعیین اینکه آیا شما در معرض این ماده شیمیایی خاص قرار گرفته اید یا خیرکافی نیستند.

چگونه MTBE بر سلامت حیوانات تأثیر می گذارد؟

برخی از موش‌ها پس از استنشاق مقادیر بالای MTBE جان خود را از دست دادند، اما این مقداربسیار بالاتر از آن چیزی بود که افراد احتمالاً در معرض آن قرار می‌گیرند. MTBE همچنین باعث تحریک بینی و گلو حیواناتی شد که MTBE تنفس می کردند. شایع ترین اثر MTBE در حیوانات بر روی سیستم عصبی آنها است. تنفس MTBE در مقدار بالا می تواند باعث شود حیوانات طوری رفتار کنند که گویی مست هستند. به عنوان مثال، برخی از آنها کم تحرک شدند، تلوتلو خوردند، به زمین افتادند، قادر به بلند شدن نبودند و پلک هایشان نیمه بسته بود. این اثرات تنها حدود یک ساعت ادامه داشت و سپس حیوانات دوباره عادی به نظر می رسیدند. برخی از حیواناتی که مقدار بالای MTBE را به مدت چندین ساعت در روز تنفس می‌کردند، وزن کمتری نسبت به حالت عادی داشتند، احتمالاً به این دلیل که در زمان غیرفعال بودن غذای کمتری خورده بودند. هنگامی که موش‌ها به مدت دو سال هر روز مقدار بالایی از MTBE را برای چند ساعت تنفس کردند، به بیماری کلیوی جدی‌تری نسبت به دیگر موش‌ها مبتلا شدند که معمولاً در زمان پیری به آن مبتلا می‌شوند. برخی از موش‌های نر به سرطان کلیه مبتلا شدند. هنگامی که موش ها به مدت یک سال و نیم هر روز مقدار بالای MTBE را برای چند ساعت تنفس کردند، برخی کبد بزرگتر از حد طبیعی داشتند و در برخی موش ها تومورهایی در کبدشان مشاهده گردید. هنگامی که به موش‌ها به مدت 2 سال مقدار بالایی از MTBE از طریق دهان داده شد، برخی موش‌های نر به سرطان در بیضه‌ها و برخی موش‌های ماده به سرطان خون مبتلا شدند. بعضی از حیواناتی که به آنها MTBE از طریق دهان داده شد، اسهال و سوزش در معده و روده داشتند. بعضی از حیوانات نیز آسیب بسیار جزئی کبدی داشتند. MTBE هنگامی که مستقیماً روی پوست حیوانات قرار می گرفت پوست آنها را تحریک می کرد یا هنگامی که هوای حاوی MTBE با چشم آنها تماس می گرفت چشم آنها را تحریک می کرد.

خرید ترت بوتیل متیل اتر

جهت اطلاع از قیمت و خرید ترت بوتیل متیل اتر با بخش فروش تماس حاصل فرمایید.